záhadná houba - bílá velká koule

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Labužník lucian.ka02
841 příspěvků 20.07.05 07:46
záhadná houba - bílá velká koule

Mé mamince roste na zahradě záhadná houba dorůstající do velikosti většího celeru (ten také oloupaný vzhledem připomíná) - je sněhově bílá, jakoby pěnová, lehoučká. Nemá žádnou nohu, je to opravdu jen velká koule, uvnitř stejně pěnová a bílá jako zvenčí.
Maminka ji obaluje a bez obav konzumuje, já se ale trochu strachuju o to, co vlastně jí.

Poradíte prosím někdo?

Reklama

Reklama

Reakce:

esmeralda
4813 příspěvků 20.07.05 08:31
...

Lucianko, to zní jako pýchavka palicovitá - Calvatia excipuliformis.

Eleeen
1127 příspěvků 20.07.05 08:42
něco podobného

jsem teď viděla v časopisu - tam tomu říkají VATOVEC. Ale jinak z vlastní zkušenosti neznám, i když bych ráda ochutnala.

Labužník lucian.ka02
841 příspěvků 20.07.05 09:04
To je ono!

To je přesně ona! Je to jedlé…? Předpokládám, že ano, když toužíš po ochutnání, že?
Juj, to se mi ulevilo!

daga
30 příspěvků 20.07.05 09:47
Lucianko,

jedlé to je.Pýchavku jíme smaženou, jinou úpravu jsem zatím nezkoušela.

Sněhurka
446 příspěvků 20.07.05 09:57
Záhadná bílá houba - Lucianko

Může jít o vatovec obrovský (Langermannia gigantea). Je to dobrá jedlá houba, ale nesmí se nechat přezrát. To maminka asi ví
Mailem ti posílám ofocenou stránku z atlasu hub - už jsem to na Labužníku s někým řešila

Sněhurka
446 příspěvků 20.07.05 10:03
Záhadná bílá houba - Lucianko

Vatovce jsem řešily spolu - loni v říjnu

Labužník lucian.ka02
841 příspěvků 20.07.05 11:03
Sněhurko,

tak nevím, jak je to trapas nebo ne, ale já to zapomněla a teď se tomu musím smát!

Sněhurka
446 příspěvků 21.07.05 07:54
Záhadná bílá velká houba

Lucianko zdravím a přeju usměvavé léto. Smíchu není nikdy dost

Labužník mirabelka02
23 příspěvků 22.07.05 19:10
Vatovec - výborná houba na řízky

Na fotce je Vatovec obrovský. Pokud je uvnitř čistě bílý, tak se obaluje v troobalu a smaží jako řízek. Výborné! Jo, je to silné afrodisiakum…

Machnacanka
194 příspěvků 16.09.06 13:46
Vatovec - prosba o radu

Prosím o radu skúsených hubárov, či môžem vatovec cca 1,30 kg zobratý včera použiť ešte zajtra. Včera ho našla svatka v zahrade a dnes mi volala, či nechcem, lebo oni huby neradi. No a ku mne sa dostane vlastne až zajtra. Má ho uložený v chladničke. Tak neviem, či sa bude dať ešte použiť. Ďakujem

bedla  16.09.06 16:57
Vatovec

Machnacanko neboj, při dobrém uskladnění nám vydržel 3 - 4 dny. Záleží v jakém stavu zralosti byl utržen. Při rozkrojení musí být krásný bílý …jako vata. Nechte si chutnat…jako řízky jsou super…

Machnacanka
194 příspěvků 16.09.06 17:43
Bedla- díky

A ešte prosím, keby bol teda pekný a jedlý, múžem z toho vyrobiť aj nejaký polotovar do mrazáku? Lebo ako mi povedala svatka má to 1,30 kg a sami dvaja to nemáme šancu zjesť. Našla som tu recept na tie rízky, ale čo so zvyškom?

Ivo
1045 příspěvků 17.09.06 05:41
Jestli to je ještě aktuální...

…tak koukni sem TARGET = _new a mám pocit, že z toho lze udělat i guláš…

Machnacanka
194 příspěvků 17.09.06 20:25
Ivo

Díky moc za radu a za zaujímavú stránku. Vatovec mi dopravili iba dnes po obede a nakoľko bol na reze už šedý až do zelena, tak som ho radšej vyhodila. ale mám sľúbený ďalší. Oni vzali v stredu- rastie im to na zahrade- iba ten najväčší. Ale ešte dva menšie tam majú. Iba som poprosila aby mi ho dopravili hneď a nie až za 4 dni.

bedla  17.09.06 21:36
Vatovec

machnacanka,
pokud budeš chtět mám recept na Houbové lívance z Vatovce…můj nejmladší bráška byl vášnivý houbař…je z jeho sbírky, ale je to stále smažené. Dále ze zkušeností mého brášky i mých, dávám řízky z hub již obalené zamrazit, ale spotřebovávám do 3 - 5 měsíců.

Machnacanka
194 příspěvků 17.09.06 22:17
Bedla- díky

Ak budeš mať čas pošli prosím tie lievance, alebo ich napiš rovno na LAB, mám slúbený tento týždeň ďalší vatovec. A tie rízky do mrazáku, to je super nápad. Keby som vedela vkladať fotky tak by som ti ten dnešný poslala na ukážku, ale myslím si, že jedlý už nebol. Vlastne dnes to bol už 4. deň po zbere.

penda
4752 příspěvků 20.09.06 10:49
odkaz na předešlou diskuzi

tady ;o)

manek  20.09.06 13:02
Machnacanko,

ten co máš na fotce už opravdu k jídlu nebyl, už začínal zrát. Musí být uvnitř čistě bílý - v tomto stadiu růstu se dají papkat i ty malé prašivky, kterých je všude plno. Zkus i polévku, je super!

danda  24.09.06 21:54
Vatovec.

nakrájím půlcentrimetrové plátky, položím plátek sýra, plátek šunky a znovu houbu, obalím jako řízek, je to dobrůůůůůtka :-)

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz