Vylévání oleje

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
ewa
600 příspěvků 2.3.09 09:11
Vylévání oleje

Gabi, Jandule, mrtvolo, v komentářích k dušeným karbanátkům mluvíte o vylévání oleje. Kam ten olej vyléváte? Pro mne je vždycky velkým problémem, co s použitým tukem. Většinou ho přecedím a znovu používám, dokud ho nespotřebuju. To, co v pánvi zbyde, vytřu papírovou utěrkou a je po problému. Ale co děláte vy, kteří smažíte ve friťáku?
Fakt by mě to dost zajímalo.

Reakce:
Eja
3887 příspěvků 2.3.09 11:40
...

Jaktak koukám, tak se nikdo nechce přiznat, že leje olej do odpadu

ewa
600 příspěvků 2.3.09 11:43
Taky mě to

už napadlo. Tak se nepřiznávejte, ale navrhněte nějaké řešení.
Já jsem to třeba udělala i tak, že jsem nepoužitelný olej přelila do skleničky se šroubovacím uzávěrem a hodila do kontejneru. Nic lepšího mě nenapadlo.

Eja
3887 příspěvků 2.3.09 12:21
To taky ne

to bys tu lahev musela odvézt do sběrného dvora
Já friťák nemám a skoro nesmažím a když smažím, tak se nepřiznám

ewa
600 příspěvků 2.3.09 12:28
Já tušila,

že to nestačí.
Však taky friťák nemám a smažím jen vyjímečně.
Ale myslela jsem, že někdo zná nějaké elegantní řešení.

jezevec
159 příspěvků 2.3.09 12:49
Bůh a Bursík mi odpusť,

já ho nacmrndám na uhlí ve kbelíku a spálím, nebo (v létě) vyleju do kompostu, kde se (jak pevně doufám) rozloží. Do sběrného dvora s ním chodit odmítám, mám to trochu z ruky…Asi to není až takový ekologický problém, jinak už nám na olej vymysleli zelení nějakou daň (určitě mastnou, když jde o olej)…

Eja
3887 příspěvků 2.3.09 13:07
Jezevče,

bůh Ti možná odpustí, ale Bursík těžko. O rozložení oleje v kompostu mám dost pochybnosti a co vzniká při hoření.....

mrtvola
1394 příspěvků 2.3.09 13:13
Použitý olej

je myslím noční můra víc lidí. Já žiju většinu času ve staré chalupě a i když jsou odpady nové, myslím, že bych do nich olej vylila jen párkrát a mohli bychom kopat nové (třeba ne, ale nejsem expert na zanášení odpadů). Kdybych ho vylila do popelnice, už jí v životě neumeju a lít ho jen tak někde do křoví se mi přece jenom příčí.
Z těchto důvodů jsem nikdy nevlastnila friťák, na smažení používám titanovou pánev, kterou stačí potřít peroutkou a následně vytřít papírovou utěrkou ap. Když ale někdy přece jenom musím smažit klasické řízky nebo koblihy, že abych nebyla úplně za krkavčí matku, vyleju olej do sklenice a při nejblížším tankování ho nechám na pumpě, kde k tomu mají určené nádoby. Ještě se mi nestalo, že by mě vyhodili. Ale, že na mě koukají jako na exota (možná by bylo vhodnější napsat na magora), tím si můžete být jisté.
Já vím, asi jsem cvok, ale každý máme své soukromé fobie. Ty moje jsou mírně ekologické, i když se netýkají globálního oteplování, ale spíš světa zanešeného odpadky. Z toho důvodu chodím nakupovat s košíkem a plátěným ambuvakem, hádám se v Jednotě kvůli absenci minerálek ve skle, no a halt vozím olej k pumpě…

HelcaK
960 příspěvků 2.3.09 13:12
Taky jsem lila

do odpadu, a pokud mi toho zbude na pánvi trochu, tak jen vytírám papírovou utěrkou a hážu do popelnice. Ale po vánocích jsem přelila z friťáku do petek, postupně přidávala z větších várek z pánve, a minulý týden nafasovala manželovi, když jel do sběrného dvora.

jezevec
159 příspěvků 2.3.09 13:24
Ejo,

nejsem chemik, ale chci věřit, že bakterie a plísně udělají svou práci, když se jedná o přírodní látku. A spalují se tu (oficiálně) podstatně horší svinstva (včetně nás). Pokud by měl Bursík pocit, že, je potřeba s tím něco dělat, ať do mé vesnice přistaví cisternu, já tam s tím olejem budu chodit…Odpad také třídím a nemám s tím problém. Myslím, že ten olej skoro všichni lejou do kanálu (a tam si s ním čističky a příroda také poradí)…

noskovice
1322 příspěvků 2.3.09 13:58
"vyjety olej"...

Ja nastradam vyjety olej do umelotvornych lahvi a potom je vozim k benzinové pumpe kamaradovi, ktery ho da tem, co svazeji vyjety olej z aut.

jau
457 příspěvků 2.3.09 14:11
...

Já jsem s ním natírala dřevěný plot kolem chalupy…ale friťák už jsem zrušila.

iva
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.3.09 15:43
Jezevče,

jsme na tom stejně. Friťák sice mám, ale víceúčelový (teploty od vaření přes pečení po fritování) a stejně smažíme málo. Po jednom použití olej sliju a v lednici ho uchovávám na běžné použítí pod cibulku. Drobky se zbytkem taky liju na uhlí. Pokud někdo topí LTO (lehkým topným olejem), nadělá mnohem víc škody než my s max. 2 litry vyjetého rostlinného.
Do sběrného dvora nemůžu, neboť naše obec ho nemá a do cizího nesmíme, kontrolují tam podle občanky místo trvalého pobytu.

Labužník jandule02
1099 příspěvků 2.3.09 17:16
No to je jednoduché.

Nevím, zda je to tak správné, ale do oleje kápnu Jar, zaliji horkou vodou a vyleji do záchodu. Toho Jaru trochu víc. Ve friťáku jsem přestala dělat už dávno právě z tohodle důvodu - že je strašná spotřeba neustále přepalovaného oleje. Opakované použití, zvláště po smažení bych moc nedělala, i s tím přecezením, protože v oleji sice zmizí přepálené částečky potravin, ale karcinogenní látky nikoli.

bocianka
528 příspěvků 3.3.09 08:18
s "vyjetým" rostlinným olejem

je problém. Minulý týden v televizi říkali, že se to nesmí do odpadu lít, protože čistírny odpadních vod s tím mají problém. Proč tedy ty čistírny odpadních vod máme, když si s tím neporadí? Když jsem na chatě, tak ho buď naleju do popela a dám na kompost, nebo ho pálím. V paneláku ho přes zákaz leju s jarem do odpadu. Když máme chytrého Bursíka na ministerstvu, tak ať něco vymyslí s čistírnami odpadních vod, ať ho zbytečně z našich daní neplatíme. Nebude alespoň mít čas vymýšlet, jak nám zdražit poplatky za svoz odpadků. Už takhle platíme 500,– na osobu. Ježíši, to jsem se rozjela. Abych nevypadala jako naprostý ignorant, taky nemám ráda binec v přírodě (černé skládky, úhory tam, kde byla krásná louka a pod).

casino
4498 příspěvků 3.3.09 12:32
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody...
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz