Vyhledávání v receptech

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Admin Labužník.cz
610 příspěvků 11.5.11 21:31
Vyhledávání v receptech

Milý Labužníku, zde je menší návod na vyhledávání receptu, po kterém toužíš. Vlastně velmi jednoduché

  • klikneš si na titulní stránce na Podrobné vyhledávání.
  • do hlavního okénka napíšeš klíčová slova, podle nich se bude vyhledávat a to s těmito vychytávkami:
  • pokud chceš použít pouze kořen slova, využiješ znaku hvězdičky - tzn. brambor* (tak můžeš najít např. brambory, bramboráky, bramborový knedlík atp.).
  • pokud chceš hledat v závislosti více slov, zvolíš třeba paprika sýr a dáš mezi slovy vztah - A (obsahuje oboje slova), NEBO (alespoň jedno slovo) - samozřejmě můžeš kombinovat s funkcí hvězdičky (paprik, sýr = papriky, sýrový…).
  • dále si podle možností vybereš, kde se má vyhledávač pídit - v názvech receptů, ingrediencích, v celém receptu…
  • podle autora receptu
  • v jaké katergorii národních kuchyní
  • řadit recepty podle nejstarších, nejmladších, abecedně atd.
  • podle označení VEG, BEZLEP,…

Nad „Podrobným vyhledáváním“ je ještě k vysvětlení „Nápověda k vyhledávání“.

Pokud je něco nejasného, piš :wink:

Reakce:
glama
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.5.11 21:58

1. Pokud chci najít brambůrky, měla bych zadat jen bramb, a ne brambor ne??

2. Ještě bych doporučila opatrnost se zadáváním vyhledávání přímo v určité kategorii - můžu si myslet, že hledaný recept patří do určité, ale autor ho tam vůbec nemusel zařadit.
Takže bych doporučila nezadávat kategorie moc podrobně - podkategorie, ale volit vyšší kategorii - např. zadat Maso - vepřové maso a už neřešit, o jakou část vepřového jde… podobně třeba hledat jen v Moučnících a nerozlišovat, jestli buchty nebo bábovky.
Nikdy nemáme jistotu, že recept je skutečně zařazen do té kategorie, do které si myslíme, že by správně patřit měl…
Je jistější s tímhle počítat a hledat v „nadřízeném“ celku :-)
To je moje zkušenost… :mrgreen:

Admin Labužník.cz
610 příspěvků 12.5.11 11:26

glama díky, brambůrky opravdu ne.

Alis
2617 příspěvků 12.5.11 12:48

Nezadávat moc podrobné kategorie? Od toho tady přece ty kategorie jsou, ne? Mělo by to usnadnit vyhledávání a ono je to naopak. Nevím, proč by nešlo zařídit, aby vyhledávač dokázal pracovat s kategoriemi i podkategoriemi. Usnadnilo by to vyhledávání ve chvíli, kdy člověk hledá inspiraci ke kilu žampiónů, co má v lednici. Když zadám „žampióny“ nabídne mi dva milióny receptů včetně masa na žampiónech, což nechci, neboť maso doma nemám. Když zadám bezmasá jídla, nabídne mi recepty bez masa, ale už ne ty, co jsou zařazeny pečlivěji. Když to specifikuji a zadám bezmasá houbová, už to neumí najít jídla zařazená méně pečlivě… Myslím, že se vyhledávač mohl ještě o fous vylepšit… Jinak ty podkategorie nemají žádný smysl, pokud jako radu k zařazení receptů dostanu tu, abych nezařazovala moc pečlivě. Pak nevím, proč tu ty podkategorie jsou.

P.S. - Jen tak mimochodem - když mluvíme o vylepšování, můžeme se dozvědět, co se za poslední měsíce na labu vylepšilo a co se chystá?

Alis
2617 příspěvků 12.5.11 12:51
Ještě jeden nápad

Možná by návody jak psát recepty, jak vyhledávat, jak vkládat odkazy, jak používat labužníka… atd., atd., měly mít svou samostatnou rubriku? Ve vzkazech tvůrcům serveru je nikdo nový hledat nebude…

gabi
551 příspěvků 12.5.11 13:34

Alis, suhlasim s Tebou…uz som tu tiez kedysi pisala, ze taketo dolezite veci, o ktorych sa vyssie zmienujes, by mali byt na uvodnej stranke labuznika…a nie niekde zapatrošene ako odkazy na fore…

glama
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.5.11 15:57

Alis…já nevěřím, že tohle se dá úplně vychytat ;-) Tvarůžová pomazánka nebo plněný lilek - obojí je bezmasé… A nikdo ti nezaručí, že to už autor zařadil správně..
Kolikrát jsem se sama rozmýšlela, kterou kategorii zvolit, protože se jich hodilo víc..
Já si myslím, že při hledání se prostě vždycky musí kombinovat a pro jistotu! hledat i v nadřazené kategorii.. jako druhý pokus, když první nestačí :-)
:mrgreen:

iva
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.5.11 09:26
Vyhledávání v kategoriích

glamo, Terezko,
vyzkoušela jsem hledání spojení „plněn* paprik* sýr“ nejprve v hlavní kategorii „Bezmasá jídla“ a našlo to 4 recepty. Stejné podmínky jsem zadala pro nové vyhledávání, avšak upřesnila jsem kategorii „Bezmasá jídla - zeleninová jídla“ a ejhle, najednou to vyplivlo receptů 16 !
Neměla by být kategorie „Bezmasá jídla“ nadřazena kategorii „Bezmasá jídla - zeleninová jídla“ a zobrazovat všechny recepty ? Podkategorie by přece měly sloužit k užšímu výběru z hlavní kategorie, ne? Takhle musíš postupně probrat nejen hlavní kategorii, ale i všechny podkategorie zvlášť a to je tedy velmi otravné.
Pokud mne paměť neklame, ve staré verzi Labužníka to fungovalo, že kategorie byly řazeny do stromu a postupným zadáváním podkategorií se výběr zužoval.
Tady to není ani naopak, prostě zdá se mi to chaotické.

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz