Vrzající boty..

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

bona
2416 příspěvků 16.10.07 23:27
Vrzající boty..

Můj dotaz je absolutně a totálně mimo mísu, ale nikdo z mého okolí mi kloudně neporadil, tak se obracím do tohoto fóra…
Mám měsíc staré (tedy nové - a dost drahé - alespoň na mé poměry - 3.500,–) boty, které mi začaly z neznámých důvodů při každém kroku dost hlasitě „vrzat“.
Předesílám, že se mi hrozně líbí, hodí se k mému stylu oblékání a i barvou vhodně doplňují většinu mého ošacení, zbavovat se jich tudíž nechci a vzhledem k jejich ceně ani nemůžu. Jsem z toho vrzání už lehce zoufalá, protože coby pedagog chodím často po ztichlé školní chodbě a pokud chci například odejít z filmové projekce (vyučuji i percepci filmu), moje kroky dost nemístně ruší…
Poraďte, prosím… Jsou kožené, hladké (ne semišové), oranžovo-rezavé barvy, bez podpatku, typ „martens“, kulatá špička - možná zbytečné informace, ale co kdyby…
 Bona

Reklama

Reklama

Reakce:

esmeralda
4813 příspěvků 17.10.07 00:59
Vrzající boty..Bona,

probrázdila jsem internet a zjistila pár tipů:

1. Namazat boty důkladně voskem na boty.
  2. I vrzavé boty se časem poddají, tedy nosit, nosit, nosit!
  3. Zasypat pudrem (tím co se dává miminům na prdelky), hlavně vmasírovat do švů.
  4. Nasprejovat deodorantem nebo sprejem proti pocení (antiperspirant).

Nejsou to moje zkušenosti. Rozhodneš-li se něco vyzkoušet, dej vědět jak to dopadlo. …a kdyby všechno selhalo, pamatuj že vrzavé boty věstí štěstí.

bona
2416 příspěvků 17.10.07 08:55
Esme,

moc děkuji, ještě dnes něco zkusím, pro začátek nejspíš ten pudr - pak budu případně pokračovat.. Určitě se ozvu, jak jsem uspěla.
To jsem nikdy neslyšela - o vrzajících botách a štěstí - že bych je tak nechala?

penda
4752 příspěvků 17.10.07 08:56
Jiné zdroje radí, že ...

… stačí podešev natřít lněným olejem nebo boty přes noc zabalit do vlhkého hadru.

bona
2416 příspěvků 17.10.07 09:04
Děkuji Vladko,

tak to už musí něco z toho fungovat..! (Jen musím zjistit, co přesně je podešev - jsem pokud se bot týče - absolutní nevzdělanec - tak abych nenamazala něco jiného a boty ještě nezničila…

gegina
358 příspěvků 17.10.07 09:22
Z Lidovek - úryvek...

Proč boty někdy vržou?
24. února 2007

Záhady všedního dne

Co má vliv na vrzání bot? Otázku poslala čtenářka z Chebu.

Odpovídá docent Petr Hlaváček z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně: Příčinou vrzání je vzájemný posun kožené podešve a stélky, což je dílec, na kterém spočívá chodidlo. Čím více se plocha mezi podešví a stélkou vyhladí, tím více se navzájem posunují a zvuk sílí. Nové boty proto vržou slaběji než staré.

Ale když si dal ševcovský mistr záležet a podešev i stélku důkladně ohladil, vrzaly i zcela nové boty. Ostatně v době, kdy se obuv vyráběla jen z kůže, to patřilo k dobrému tónu. Naopak když vrzání vadilo, stačilo plochu mezi podešví a stélkou naolejovat. Boty také přestávají vrzat, když se promočí. Kůže nabobtná, posunují se v ní kolagenová vlákna a odstraňuje se tak vyhlazení.

Nyní se již používají pro připevnění podešví jiné technologie. Jednotlivé části spodku obuvi se spojují buď v celé ploše, nebo jsou třecí síly mezi spodkovými dílci tak vysoké, že zabrání jejich vzájemnému posunu. Když tedy nyní nové boty vržou, je to vada, kterou lze reklamovat. Vznikla totiž nedodržením výrobního postupu.

Formy pro tvarování jednotlivých dílců jsou mezi jednotlivými cykly vystřikovány separačními prostředky, které zabraňují přilnutí tvářeného plastu k formě. Nejsou li dodrženy technologické podmínky, mohou zbytky separačních prostředků zabránit spojení plastů a vrzání vzniká opět vzájemným posunem ploch spodkových dílců.

Vrzat může také bota, ve které praskl tlumící vzduchový polštář v patě podešve.

DanaJ
1136 příspěvků 17.10.07 10:53
Jestli jsem to správně pochopila,

co píše Geginka, tak to jde reklamovat u prodejce jako vada při výrobě.

gegina
358 příspěvků 17.10.07 11:09
TAK TAK!

Jde to reklamovat! A já bych teda neváhala! Než doufat, že to časem přestane vrzat, to bych se s milýma botkama na pár týdnů rozloučila, ale měla jistotu, že to napraví prodejce buď výměnou bot, vrácením peněz či nějakou opravou. Ale já osobně bych raději sáhla po jiných.....Jednou jsem zažila kamarádku, která takhle „vrzala“ s překrásnýma botkama po celé recepci a všichni po ní koukali jako na přízrak, protože jinak byla perfektně oblečená, nalíčená - no prostě pěkná ženská a celkový dojem kazila jen ta obuv

lesni_bytost
119 příspěvků 17.10.07 14:01
No nevím, záleží možná na tom, co na těch botách vrže..

Já mám třeba dvoje vrzavé boty - pohorky a zimní boty, jedny začaly vrzat po delší době, jedny dřív. U obou se jedná o vrzání v důsledku tření vrchní hladké části jazyka o tu část, která obepíná nohu a je rovněž z hladké kůže. To nevím, jestli je na reklamaci.

bona
2416 příspěvků 17.10.07 15:16
Ty moje boty

vržou někde vespod (obě), řekla bych, že v místech spojení podrážky s botou… Ta místa jsou prošitá silnou nití (nebo jak se tomu říká), možná tam někde bude ten problém. Myslím, že na reklamaci by to i bylo, ale že to jde, to jsem fakt nevěděla, takže díky moc… Reklamaci beru jako poslední možnost, zkusím uvedené rady a uvidím - snad mi pak neřeknou, že jsem si to způsobila sama.
V neděli jsme byli na výstavě a v tom tichu mi bylo trapně při každém kroku… B.

lydia
1227 příspěvků 17.10.07 22:50
bono,

u nás se říká, když boty vržou, nejsou zaplacené.
Jinak zkus nejdříve tu reklamaci, nenech se odbýt.

bona
2416 příspěvků 17.10.07 23:51
Lydie,

manžel je fakt platil, i když přívětivě se u toho netvářil, já tam byla…

Holky, dneska jsem ve „zdravém obouvání“ na Vinohradské viděla úúžasné botičky, přesně v mém stylu, mají i moje číslo, nejsou drahé, něco pod dva tisíce, sice červené, ale - kotníkové, vypadají lehce „ojetě“ (to mám ráda), pohodlné, žádná špičatá, nohu deformující špička (to ráda nemám - ani na pohled)…atd. Asi si je koupím. Ale ty vrzací musím i tak stejně vyřešit…
Proto Vám všem děkuji za rady, něco s tím provedem"..

Bali
1254 příspěvků 18.10.07 08:56
...

co s tim,nevim. Mam jedny Nike se vzduchovym polstarkem a neco tam prasklo a ted kdyz jdu tak „odfukuju“. Tak to neni moc prijemne :-))
Bono, kdyz budes vrzat aspon budes stredem pozornosti ;-)
Co by za to mnoho jinych zen dalo?

kltko 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.10.07 12:26
...

ak je to typ martens, možno sú robené klasicky - poctivo a vŕzganie potom chybou nie je.
Vezmi silikónový sprej, najskôr nastriekaj na spoje a švy zvonka, ak sa dá vybrať vnútorná vložka tak aj na spodok zvnútra. Silikón je bezfarebný, kožu navyše skvelo impregnuje proti vlhkosti a keby aj niečo vnútri navyše ostalo, z ponožiek ľahko vyperieš.
Ak sú podrážky boty z viac vrstiev, nastriekaj ich zblízka (zvonku) tak, aby silikón vsiakol medzi vrstvy.
Všetko nechať vsiaknuť v teplom prostredí, najlepšie niekde pod radiátorom.
Bacha, nerob to niekde v chodbe, kde je dlažba, tá sa po pokropení silikónom mení na skvelé klzisko! Noviny, alebo exteriér.

Tomas1996
1 příspěvek 13.11.15 13:32
..

Ahoj predevčírem sem si koupil v Niku Air max 90. odzkousel jsem, prochodil a v poradku koupil jsem je. Prvni den co jsem je vzal ven mi zacala vrzat leva bota, rikal jsem si ze tam mam asi neco nalepeneho co se prichytava k zemi, ale podrazka cista. Dnes jsem je vzal do fitka a zase vrazala levá boty. Nevíté jak přecházet vrzání? Nějaky trik? Nebo rovnou reklamace? :) Díky.

MilanMila
1 příspěvek 23.05.16 23:47
Nike

Toto su moje vrzgajuce Nike, mám ich 1tyzden a brutalne vrzgaju, stály má 2500kč ale však stává sa aj u takej značky ako je Nike, len s tým rozdielom, že pol roka dozadu som si kupil tiež Nike a začali vrzgat. Je to moja chyba že som si kupil po druhý krát Nike a staly za h… Už nikdy viac Nike

Reklama

Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz