Vodní kámen v záchodové míse ... díky za radu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Labužník paraplicko03
359 příspěvků 14.02.05 11:18
Vodní kámen v záchodové míse ... díky za radu

Ačkoliv o radu žádala Kari, moc se mi tento dotaz hodil, protože jsem problém s vodním kamenem řešila již delší dobu. Žádné běžné chemické přípravky zakoupené v drogerii (Domestos, Savo atd.) nepomáhaly a tak jsem přistoupila k použití HCl … nechala jsem kyselinu působit přes noc a výsledek byl skvělý - mísa WC byla jako nová … při používání HCl je potřeba dbát na opatrnost a používat rukavice, přeci jen je to žíravina … každopádně děkuji labužníkům za výbornou radu

Reklama

Reklama

Reakce:

kltko 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.02.05 11:46
veľmi opatrne!

Kyselina chlorovodíková HCl má jednu nepríjemnú vlastnosť, že okrem vodného kameňa rozpúšťa aj glazúru na keramike. Síce v mikroskopickom rozsahu, ale predsa. A o to skôr sa u:,–(í na mikrozdrsnenom povrchu ďalší kameň - čím sa dostávame do začarovaného kruhu.

Domestos a Savo sú hlavne chlórnanové - bieliace roztoky. Dezinfikujú, odstraňujú plieseň a podobne. Nie sú veľmi určené na vodný kameň. Tu odporúčam skôr Fixinelu (kyselina fosforečná), alebo skúsiť aj kyselinu sírovú (dostať zriedenú ako akumulátorovú kyselinu).

NIKDY! nemiešajte kyseliny - akékoľvek ! so Savom, alebo čímkoľvek chlórnanovým. Zažijete chlórový útok. Síce vás zrejme nezabije, ale

HCl použiť ako krajný prostriedok, len keď je kameň neodstrániteľný slabšími postupmi. Aj to len občas.

Kuchynské a vaňové výlevky zas dobre prečistí hydroxid sodný (lúh), ktorý rozpustí u:,–(ené mastnoty, vlasy a podobný bordel. Ten sa zase neznáša s hliníkom, ktorý sa ale na výlevky a odpadové potrubia nepoužíva.

toast
171 příspěvků 14.02.05 12:04
paraplíčko...

…já používal klasický český ocet, fungoval skvěle. Je fakt, že nejsem žádný chemik, takže neznám vedlejší účinky.

Hezký den přeji

Labužník paraplicko03
359 příspěvků 14.02.05 12:05
Kltko,

souhlasím s tebou … já HCl použila tak trochu ze zoufalství a pomohlo to, ale nepoužívám ji pravidelně jako prostředek na udržování WC … zatím je WC bez kamene a pomohlo to také pročistit zarostlý sifon WC … hydroxid sodný používáme na čištění odpadů (ve vaně je špatně udělaný a neustále se ucpává, mechanické čištění pomůže jen na chvíli), přiznám se, že se trošku obávám jeho používání a tak je to vždy na manželovi

Labužník paraplicko03
Toaste ...

ocet jsem také dříve zkoušela, jenže naše WC bylo již hodně staré a ocet byl slabý prostředek pro čištění … dříve jsem také ocet používala na odstraňovaní vodního kamene z konvice, přešla jsem však na kyselinu citrónovou a jsem spokojená … výborně se dá ocet použít na čištění vodovodní baterie

Labužník paraplicko03
Abych nezapomněla ...

i já Vám přeji krásný den a děkuji za další rady

kltko 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.02.05 12:56
Paraplicko, toast

ocot sa tiež dá, ale na rozsiahly vodný kameň nie vždy stačí.
Hodne pomáha, ak je ocot teplý - napríklad nechať ho zovrieť v zakamenenom čajníku a následne naliať do záchodu a nechať pôsobiť cez noc.

Ibaže ocot má oveľa výraznejší pach ako minerálne kyseliny. A čistiť WC kyselinou citrónovou by bolo dosť drahé

Hydroxid funguje v pohode, keď sú tie granulky - pecičky, treba ich (v rukaviciach) nasypať za hrsť do odpadu a spláchnuť 3-5 litrami teplej vody. Nie viac - aby sa rozmiestnil v celom objeme rúrok a nechať pôsobiť najlepšie cez noc. Lúh rozpúšťa to, čo kyseliny nechávajú bez povšimnutia - u:,–(ené tuky, zbytky potravín (kuchynské výlevky), ako aj vlasy, prírodné vlákna, zbytky mydla (odtoky vane, sprchy, práčky).

Keby niečo, dajte vedieť, nech ten chemický diplom má svoj význam

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz