Vodní kámen v pračce

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Sylvie
2302 příspěvků 9.4.08 08:33
Vodní kámen v pračce

Prosím Vás o radu. Možná to tady někde ve fóru bude, ale našla jsem tento problém jenom vztahující se k WC.
Mám dvě pračky (i to je někdy málo) a tak dlouho jsem zatvrzele odmítala reklamové Calgonity apod. až jsem na to dopatila. Mám ten Calgonit tam přidávat? Nebo to chce něco jednorázového? Máme děsně tvrdou vodu, asi jsem si myslela, že se to neprojeví, či co.
Děkuji Vám za pochopení a radu
Sylvie

Reakce:
bona
2416 příspěvků 9.4.08 09:06
Sylvinko,

já Ti neporadím, ale třeba pobavím… Víš, kdo mi chodí opravovat pračku? Ten pan Bláha z reklamy na Calgonit. Když přišel poprvé, dostala jsem záchvat smíchu…
Na ten výrobek jsem se ho ptala, napíšu Ti soukromě.

Labužník lochneska02
102 příspěvků 9.4.08 09:41
Jééé Boni,

to by mě taky zajímalo, co Ti pan Bláha řekl o Calgonitu, mohla bys utrousit trošku moudra i tadyk veřejně, prosím prosím???

Sylvie
2302 příspěvků 9.4.08 09:47
...

Neboj Ness, já to pak roznesu. :-)

manek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.4.08 09:57
Řekl bych,

že to moudro je jednoduché. Stačí si spočítat, na kolik mne vyjde Calgonit za rok a kolik stojí nové topné tělísko i s výměnou jednou za dva roky (a to jsem pesimisticky přehnal). Levnější je určitě to druhé. Vodní kámen na bubnu z vnější strany klidně můžeme ignorovat, ničemu nevadí, ani nepřekáží.

Navíc nezištná rada: stejnou službu jako Calgonit prokáže obyčejný ocet (pochopitelně ne do praní, ale jednou za rok nechat projet pračku na vyvářku s octovým roztokem).

Sylvie
2302 příspěvků 9.4.08 10:01
Mánku

Mánku, tak ten ocet jsem předevčírem do pračky použila. Nějak mně napadlo vyjímečně použít selský rozum. :-) Nevím, jestli to nebude chtít ještě jednou, uvidím.

bona
2416 příspěvků 9.4.08 10:08
Mánku,

nejsi Ty pan Bláha…?

To byla zhruba jeho odpověď…

Sylvie
2302 příspěvků 9.4.08 10:11
Dlouý život pro Vaši pračku Váš OCET

:-))
Chtěla jsem ještě mánkovi říct, že jsem se raději ještě zeptala tady. Nevěděla jsem, že ten ocet může stačit.
Teď si předstvuju Mánka v reklamě, jak nabízí učesané, namalované a vskutku superčistě oblečené udřené paní v domacnosti ocet na pračku. :-)
Huhů, já puknu.

Labužník housenka02
609 příspěvků 9.4.08 10:17
vodní kámen? moje noční můra...

Já zpočátku také používala Calgonit, po sečtení nákladů ( máme opravdu hodně tvrdou vodu) jsem od jeho používání rychle upustila. Nyní si kupuji v Tetě tablety na změkčení vody - 1 balení po 25 ks vyjde na 19,90 a v pravidelných cyklech (cca 1× za 3 měsíce) nechám projet program na vyvářku s přípravkem, který mi dodává můj dvorní opravář pračky - ten stojí něco kolem 60,– Kč.
Nevím jak moc to pomáhá, ale alespoň mám dobrý pocit. Pračku mám už 8 let a výměně tělíska a ložisek na bubnu jsem se stejně neubránila. Při poslední opravě mi opravář důvěrně sdělil, že pračky jsou dnes stejně brány jako spotřební zboží s životností tak 5 let… kde jsou ty doby, kdy se koupila pračka a vydržela celý život…

A jen tak mezi námi, je to už pár let zpátky kdy vysílali na slovenském kanálu jakýsi test na změkčovače a Calgon z toho vyšel nejhůře ( dokonce se tehdy mluvilo o žalobě na klamavou reklamu, ale pak to vyšumělo do ztracena), tehdy to myslím vyhrál Kamenožrout, ovšem i obyčejný ocet není k zahození…

Labužník housenka02
609 příspěvků 9.4.08 10:23
ještě k tomu octu...

Octem odstraňuji běžně usazeniny ve varné konvici… jednou jsem takhle nalila ocet do vody, zapla konvici a nechala to převařit, pro zesílení účinku jsem si řekla, že nechám roztok působit o něco déle a pak na to zapoměla jako na vlastní smrt… partner šel odpoledne vařit kafe, zapnul konvici, ani to nekontroloval, neboť po zvážení v ruce usoudil, že vody je tam na dva hrnky dost… a vroucím roztokem zalil obě kafe. Nevím jestli měl rýmu nebo co, ale ocet necítil. Sedl si do křesla, svou kávu zamíchal a zhluboka se napil…
Ten obličej bych vám přála vidět…

bona
2416 příspěvků 9.4.08 10:22
Sylvinko,

prosím, prosím, až budeš mít chvilinku, nemohla bys mi sem napsat modrý odkaz na debatu o WC, prosím…

Pračku neřeším, zatím pere a pak případně brnknu panu Bláhovi, ale vodní kámen v záchodě mě vytáčí .

bona
2416 příspěvků 9.4.08 10:26
Housenko,

nebývám zlomyslná, ale … !!!

Sylvie
2302 příspěvků 9.4.08 10:34
Housenko

Já taky nebývám obvykle zlomyslná, ale Uá, hů, HaHá, Héééé

sigrid
272 příspěvků 9.4.08 10:37
sylvi,

za ocet se velmi přimlouvám, čistím s ním varnou konvici i kávovar, do pračky bych možná použila i kyselinu octovou naředěnou na silnější než je 8%. Tady na horách je dost tvrdá voda. Do pračky přidávám obyčejnou sodu (průhledné krystalky z drogerie), kterou dávala i moje babička. Ani ne tak kvůli pračce, ale abych nemusela zbytečně zvyšovat dávky prášku. Když jí nedám, má bílé prádlo tendenci být šedivé, což prý je pro tvrdou vodu charakteristické. Přijde mě to asi desetkrát levněji než Calgonit, možná i víckrát

Sylvie
2302 příspěvků 9.4.08 10:35
Boni, ale je jich tam asi víc
Jenofefa
1315 příspěvků 9.4.08 10:41
Ocet do rychlovarné konvice - radši nééé

Tedy rozhodně to s ním nenechávat vařit! Odrovnala jsem tak jednu krásnou a dosti drahou konvici, která byla ještě se spirálou - ta se zcela oloupala. Pak jsem se dočetla, že se kyselé (já používám kyselinu citronovou v prášku, ale ocet jde také) má přidat do vařicí vody, když se konvice vypne, jinak že to nějak bouřlivě reaguje a může to zničit tu spirálu (jak se i přihodilo). Konvici jsem dala opravit (ňákou stovku to stálo), kupuji od té doby raději konvice, které mají spirálu ukrytou pod dnem konvice a sypu kyselinu citronovou do vařicí vody až po vypnutí a nechám odstát. Ale s kafem bych to stejně pít nechtěla…

manek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.4.08 10:42
Boni,

pan Bláha tedy opravdu nejsem, ale zdravý rozum mi na to stačí. Jinak se tak dá vodní kámen odstranit i z té konvice, jen je potřeba ji několikrát potom nechat důkladně převařit čistou vodou.

anickav
2904 příspěvků 9.4.08 11:10
OCOT do práčky

dávam asi tak 3-4 x ročne - celý liter a zapnem na vývarku. A ešte som si kúpila takú kocku, ktorá nejak funguje ako magnet alebo čo a fyzikálne pôsobí proti zrážaniu u:,–(enín…to sa prádlo perie s tou kockou. S octom to funguje aleasi najlepšie, za 28 rokov manželstva mám iba druhú práčku a prala som plienky na 4 deti…neboli pampersky, o bežnom praní na deti ani nehovorím. Calgonit som nikdy nepoužívala a aj v rýchlovarke pravidelne varím octovú vodu…
Ahoj
A.

Sylvie
2302 příspěvků 9.4.08 11:20
Díky!!!

Lidičky moji zlatí, já Vám všem moc děkuji za odpovědi.
Pěkný den všem
Sylvie

bona
2416 příspěvků 9.4.08 11:42
Sylvi,

děkuji za odkazy. B.

Labužník Jiti02
170 příspěvků 9.4.08 17:29
Kyselina citronová

skoro přesně jako pan Bláha odpověděl i můj opravář pračky, jen radil 2 balíčky kyseliny citronové a na vyvářku. Na Calgonitu je prý napsáno, že účinkuje až do cca 80oC (nebo tak nějak, nevím), a nevím jak vy, ale já na vyvářku peru jenom utěrky.

A taky jsme dali řeč o Calgonitu do myčky na nádobí a o tom prohlásil, že to je úplná blbost, vždyť tam dáváme sůl, takže myčka myje úplně měkou vodou a špinavá asi taky nebude, když produkuje čisté nádobí.
Hezký den všem J.

gmp
1603 příspěvků 10.4.08 06:53
nechci na nikoho žalovat, ale hlásit se to musí

To se to někomu dělá pana Bláhu, když ten problém zrovna minulý týden probíraly moje žena a jeho žena, obě nejlepší ze všech, ausgerenet zrovna s octem. Fakt nejsem práskač, fakt ne e, ale hlásit se to musí. Viď kloučku (je o 1/2 cm menší).

Sylvie
2302 příspěvků 10.4.08 07:24
Jen tak dál, Miloši

To je síla. A kdo by to do Mánka řek, že?

Labužník jandule02
1099 příspěvků 10.4.08 08:08
...

Jednou jsme s mužem počítali jak že se užívání Calgonu vyplatí - je to pěkně drahá legrace. Nevím teď už přesně jak to dopadlo, ale vím, že jsme se dopočítali k závěru, že při průměrné životnosti pračky 10 let bychom při praní 4 x týdně utratili za tento přípravek asi tak v ceně 2 praček. Takže jestliže vodní kámen zkrátí životnost pračky dejme tomu na 8 let..... Jsou to jednoduché počty a reklamní triky. Já mám vodu měkkou, ale v Praze je tvrdší a na všechno odkamenění je ocet výborný.

manek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.4.08 09:32
Nuž tedy,

nějak jsem nepostřehnul tu část hovoru, kdy naše větší a daleko dražší polovičky probíraly ausgrehnet tuhle problematiku (já jejich konverzaci neodposlouchával jako někteří, viď Miloši!!!??? ). Nějak mi hlava nebere, že by se dámy, navíc u piva a při obědě, zaobíraly tak přízemní věcí, jako je prevít vodní kámen, co zabíjí naše pradleny!

Labužník housenka02
609 příspěvků 10.4.08 13:02
jandule...

…máš plnou pravdu, navíc jako reklamní trik fungují téměř všechny reklamy… koupí produktu získává úplně někdo jiný než konečný spotřebitel…

Labužník lochneska02
102 příspěvků 11.4.08 09:01
Kafe

Jo jo, to kafe zalitý kyselinou citrónovou jsme měli doma taky, asi před týdnem........:)))) manžel to statečně polknul :)))))))

iva
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.4.08 12:39
Tvrdá voda

nedávno jsem nechávala dělat rozbor naší studniční vody na anorganiku a zatímco dusitanů a dusičnanů máme v limitu pro mimina, amonných iontů, síranů a chloridů máme požehnaně. Můj domácí chemik to jen lakonicky zhodnotil, že je to působením soudruhů družstevníků v sousedově stodole (skladování hnojiv volně na mlatě a zanedbané péči o střechu ). Proto prý mám bílé prádlo šedé. A já se furt divila, že mi ty pokojové květiny tak hezky jdou…

lydia
1227 příspěvků 12.4.08 23:23
Sylvie,

vodnímu kamenu můžeš zabránit tím, že dáš 2 šálky 5% octu do pračky a zapneš na 60°C, nejkratší program. Podle tvrdosti vody to můžeš dělat 4-5 x za rok. Ale ocet nemá být silnější než 5% a také žádná esence. Já jsem nejdříve nic nedávala, potom jsem jeden čas dávala calgonit nebo podobné prostředky, ale také ne při každém praní. Teď dám sem tam někdy ocet.

Sylvie
2302 příspěvků 13.4.08 02:33
Ocet pomohl

Ještě jednou všem děkuji. Pračky už perou díky octu jedna radost.
Všem krásnou neděli přeje
Sylvie

iva
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.4.08 10:57
Sylvie,

jaksi jsem plná toho, že socialistickým družstevnictvím budu trpět podle vodohospodářů ještě dost dlouho. Proto jsem nedodala, že to, co jsem pokládala za projevy tvrdé vody, jsou právě ta hnojiva a že mé pračce je srdečně jedno, zda Calgonit přidávám nebo ne. Kolikrát jsem našla kousek odloupnutého kamene ze spirály ve filtru nebo i ve vypraném prádle a to jsem Calgonit poctivě dávala. Takže bych dala na rady děvčat a ať si jde výrobce balamutit někoho jiného.

kltko
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.4.08 09:37
...

ivo - neveril by som teórii hnojív, zvýšené chloridy a amoniakálne ióny sú spravidla typickým ukazovateľom presakujúcich splaškov / hnojišťa, chcelo by to pre istotu aj mikrobiologický rozbor… Nepotešil som Ťa, ale tak trochu sa v tejto oblasti živím.

tvrdá voda - v ČR nie je veľa oblastí s tvrdou vodou, oná mapka z TV reklamy je bohapustým klamstvom. Pre laika je najjednoduchšie poznať podľa u:,–(eniny v rýchlovarnej konvici. Ak pri pravidelnom používaní je povlak na špirále potrebné čistiť v intervaloch dlhších ako rok, voda isto nie je tvrdá. (ale napríklad taký HK má vodu tvrdú dosť, zatiaľ čo Praha vôbec).

Ad kalgony a podobné *račky. Pokiaľ je voda skutočne tvrdá, je jednoduchšie raz za pol roka - rok spraviť dôkladné čistenie, či už s octom, alebo k. citrónovou (je menej agresívna - korozívna a necítiť ju toľko, ale je drahšia), prípadne originál prípravkami (spomenutý kamenožrout a iné) - ale priamo na čistenie, nie na pridávanie do prania.

Čo sa týka účinku pracích práškov, ktorý v tvrdej vode skutočne klesá, stačí to riešiť najlacnejším a jedným z najlepších spôsobov - kúpiť si obyčajnú sódu (na pranie) za pár korún kilo a ku prášku pridať za PL.

A čo sa týka reklamy, keď si jedna známa úspešne rozpustila toplné teleso v práčke po dvoch rokoch používania (keď mäkkú vodu ešte zmäkčíte, do niečoho sa zahryznúť musí), zavolala opravára. Jeho prvá otázka po diagnóze bola: Používate kalgon? Po kladnej odpovedi na to vraví že: Chyba! Známa sa nedala a vytiahla argument reklamy. Opravár sa smial, že keď jemu dajú dvadsať tisíc, bude doporučovať čistenie práčok hoci aj akumulátorovou kyselinou sírovou…

tea63
935 příspěvků 14.4.08 11:02
Vodní kámen

je pro mne něco ještě víc než noční můra. Máme hodně tvrdou vodu a kámen je všude. V konvici, na povrchu baterií, do pračky nevidím a ani si to neumím představit. Do konvice dávám octovou vodu a převařím ( ještě jsem ji kupodivu nezničila), ale do pračky mne to nenapadlo. Kolik teda toho octa nebo kyseliny? Mám jen obyč. 8%. Celou láhev nebo půllitr? A na kolik stupňů? 60 nebo 90 ? Nerada bych přišla o pračku :-)
A když u jsme u toho praní, možná to s tím souvisí. Na tmavém oblečení mám po vyprání vždycky bílé mapy, jako takové usazeniny, musím dát znova na dlouhé máchání, abych to z toho dostala a pěkně mě to štve. Používám gely na praní. Nevíte čím to je? Možná tou tvrdou vodou? Jo a dávám také tabletku TAKO (odstraňovač vodního kamene, iontový inhibitor), ale myslím, že je to jen pro čisté svědomí než čistou pračku.

anickav
2904 příspěvků 14.4.08 11:15
tea,

ja dávam ten kuchynský bežný 8 % ocot, celú fľašu a zapnem vývarku, asi 3 - 4 x ročne. Lydie radila niečo iné…neviem teda, čo je správne. Ale za 28 rokov manželstva mám fakt iba druhú pračku a prala som na 4 deti!
A.

manek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.4.08 11:55
Celou flašku,

těch 8% se ještě zředí vodou, takže ve výsledku to nijak moc agresivní není. A na vyvářku, stačí to praktikovat jednou - dvakrát ročně.

Bali
1254 příspěvků 14.4.08 12:59
Teo

bílé mapy jsem taky občas měla, ale od doby co používám jen gelové prací prostředky, tak žádná mapa. Tak to spíš vypadá, že se nedostatečně vymáchalo prádlo a prášek na oblečení zůstal.

tea63
935 příspěvků 14.4.08 21:49
Vodní kámen

Tak jsem do té pračky teda nalila celou flašku octa a na 90°C, vonělo to po celém baráku, jak v sezóně zavařování okurek, pračka nijak neprotestovala, tak doufám, že se hezky pročistila.
Bali, používám gely na praní a mapy jsou pořád. Asi to bude opravdu nedostatečným mácháním, nějak se s tím holt musím vypořádat.
Hezký večer všem.

gmp
1603 příspěvků 14.4.08 23:26
bílé mapy

Často se s bílými mapami setkávám při reklamacích. Je až neuvěřitelné s čím lidé přijdou. Nejčastěji se „mapy“ vyskytují na černých riflích šitých v Pákistánu, Indii, Bangladéši - Levis. Nejčastější příčinou je agresivní prášek s obsahem chloru. Výrobce obvykle uvádí značku se šrtnutým Cl. Dost často se stává, že tlak vody smete prášek do bubnu, ten se uvelebí na jednom kusu prádla, mezitím se buben otočí, prášek je překryt dalším prádlem a než se naplní buben vodou tak prakticky nerozpuštěn agresivně koncentrovaný v jednom místě působí na nejbližší okolí. Už jsem viděl i neuvěřitelně takto batikované triko, až barvíři v Moravolenu mi vysvětlili jak k tomu došlo. Doporučuji na černé prádlo používat speciální prostředky pro černé prádlo. Na tom se opravdu nedá ušetřit. Nehledě k tomu, že i když ten flek, resp. skvrnu vymácháte, po čase znovu vyleze. A každý černý výrobek před použitím předeprat. Někdy se tzv. materiál dobarvuje. Dobarvený nelze pořádně ustálit, tak se Vám může stát, že černé kalhoty pustí červenou do bílého trika atp. No a to mi za to neplatěj.

kltko
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.4.08 16:03
Jenofefo

ešte ku konvici, neviem už ktorý výrobca dodával špirály so zlatým povlakom. Tie šli krásne vyčistiť aj octom a bez rizika pre špirálu - na predošlom pracovisku som za asi 7 rokov ju tak čistil asi 4× a nič jej nevadilo.

Jenofefa
1315 příspěvků 17.4.08 16:35
Kltko

Moje konvice byla značky Morphy Richards, spirála rozhodně nebyla zlatá - před mým zásahem vypadala jako nerez, po něm jako hodně olezlá a oloupaná až na měď. Jak mi sdělili, měla jsem dát vodu vařit bez octa a ten přidat až do vypnuté konvice s horkou vodou. No, chybička se vloudila… Děkuji za zájem, je to už dlouho a už jsem to oželela. Nyní mám konvici stejné značky, ale bez spirály, s plným nerezovým dnem. A dávám kyselinu citronovou až do vypnuté konvice. A jsem spokojená - na chalupě máme hodně tvrdou vodu.

terojanka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.9.21 19:55

Jak dostat plíseň z pračky?

dejvik22
55 příspěvků 31.3.22 20:08

Nám hodně pomohlo od vodního kamene přestat používat aviváž. Dávala jsem velké množství aby prádlo fakt vonělo a stejně to bylo vždycky k ničemu a ještě zatuchlá pračka. K Vánocům jsem dostala vzorečky parfému na praní Puellavune a to jsem ještě nezažila! Stačila úplná kapička a voní mi celý byt, prádlo, skříň prostě všechno!

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz