Tento můj dotaz je fakt ÚPLNĚ mimo mísu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Pilka
113 příspěvků 07.03.06 13:21
Tento můj dotaz je fakt ÚPLNĚ mimo mísu

Ale jsem z Labu tak rozmazlená, protože zatím mi vždy na mé dotazy někdo odpověděl. Zkoušela jsem odborně zaměřený server (www.rucniprace.cz), ale tam se jen navzájem okřikují (nóóó tady tedy občas taky), odpovědi jsem se nedočkala od nikoho, ani od tvůrkyně stránek.
Potřebovala bych nasměrovat na nějaké podrobnější a opravdu odborné informace k výšivkám hardanger (hezky česky se tomu myslím říká vyřezávaná výšivka podle počítané niti - dobrý, co) a richelieu. Prolezla jsem všechny weby v celém světe, kde se toto slovo objevilo (vynechala jsem vodopády Hardanger, housle Hardanger a celou rodinu Richelieu - uznávám, že je to zajímavé, ale pro mé účely momentálně nevyužitelné).
Prosím znáte někdo nějakou malounko dostupnější literaturu, kterou byste mi mohli doporučit nebo někoho, kdo se tímto řemeslem zabývá a dokázal by předat nějaké vědomosti a zkušenosti. Nebo že by dokonce někdo z Labužníků měl čas i na něco jiného než vařit a číst pitomé žádosti takových „trubek“ jako jsem já (a dokonce na ně třeba odpovědět)?
Prosím, vím že je na vás všechny spolehnutí, pomozte mi i tentokrát.
Zatím díky za přečtení dotazu a mějte se moc hezky.

Reklama

Reklama

Reakce:

lydia
1227 příspěvků 07.03.06 13:58
Pilko,

hledej na google - sticken hardanger -. Je tam informací, až se ti z toho bude hlava točit, ale je to všechno v němčině, třeba to pomůže

penda
4752 příspěvků 07.03.06 15:12
Pilko,

Zkus někde v knihovně sehnat Praktickou ženu z ledna 2004 , vypadá to, že by ses tam něco mohla dočíst, pak na tomto fóru by Ti někdo mohl dát užitečné rady a kdyby to ještě nestačilo, zkus zakoupit tuto knihu . Možná, že i vali by něco kolem toho mohla vědět, pokud jí neselže net, určitě se Ti večer ozve.

iva 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.03.06 15:37
pilko,

podívej se sem a snad si vybereš, co potřebuješ.

Pilka
113 příspěvků 08.03.06 11:01
No vždyť jsem to říkala

že na Labu mi vždycky dobře někdo poradí a nepošle mě do prkvančic ani s takovýmhle dotazem.
A navíc, prolezla jsem toho moc a moc, ale ani jedno z toho, co mi tady nabízíte. Takže mám díky vám všem mnoho dalších možností.
Vladce děkuju za odkaz na SeniorTip, ani jsem se neurazila, i když tam věkem (zatím) nepasuju, ale koukám jak „vejr“, co se tam všechno propírá, takže se tam snad přihlásím (…„řekla jsem si - to se může hoditi…“) a budu doufat, že nebudou po čase vyžadovat členské příspěvky. Zkusím škemrat o pomoc někoho, kdo se tímto zabývá.
Taky jsem si okamžitě objednala knížku Originální hardangerské vyšívání.
Takže vám všem moc děkuju, zas jsem o krůček dál.
A ještě na vysvětlenou - chodím do práce, těším se na zahrádku, ale teprve před 14 dny jsem zjistila, že mě vlastně vyšívání šíleně uklidňuje. I když je to taky svým způsobem „adrenalinový sport“, protože se s tím spíš schovávám, aby se mi doma nesmáli, a tak vyšívám, když má celoživotní láska se odebéře na lože nebo usne jak špalek u bedny, eventuelně jde do hospody a brzo snad občas vypadne i na ryby.
Mějte se krásně - dnes u nás svítí sluníčko jak o závod.

Labužník Jana.Q02
129 příspěvků 12.03.06 18:47
Pilko

už vyšíváš? Napiš, jak ti to jde! Taky jsem zkoušela richelieu podle Praktické ženy, ale je to asi nejtěžší technika. Vyšila jsem kousek, odstřihla vnitřní políčka, ale i když jsem se snažila sebevíc, nebylo to moc pěkné. I když nejsem uplně začátečnice, nedařilo se mi mít stehy tak pravidelné a husté, tak jsem s tím sekla. Možná to ještě někdy zkusím.

Podskalacka
109 příspěvků 12.03.06 19:26
Děvčata,

nevzdávejte to. Richelieu je krásná technika a není až tak náročná, dokonce ani oči u ní tak netrpí jako třeba u křížků a hardangeru, kde musíte počítat nitě. Nedokážu vám poradit na dálku, samozřejmě se musíte snažit o husté a pravidelné stehy, ale vypráním ( v ruce) se to trochu srovná.

Podskalacka
109 příspěvků 12.03.06 19:32
JanoQ,

práce se musí vystřihovat až nakonec, po naškrobení.

Bunter
457 příspěvků 12.03.06 21:17
Pilko

napiš si do vyhledávače Hardanger broderi (hardangerské výšivky) a tam najdeš spoustu odkazů. Je to bohužel norsky, ale je tam hodně obrázků. Hardanger je oblast v západním Norsku kousek od Bergenu.

Bunter
457 příspěvků 12.03.06 21:32
Pilko

zkus norský "Gogle ":http://www.google.no/ je tam toho víc než na našem

Bunter
457 příspěvků 12.03.06 21:46
oprava

samozřejmě Google, ale i tak to funguje

Bunter
457 příspěvků 12.03.06 21:51
už snad naposled

V Googlu si ťukni jak na dokumenter på norsk (dokumenty norsky) tak na sider fra Norge (norské stránky) vyhledá ti toho víc

Labužník Jana.Q02
129 příspěvků 13.03.06 10:16
Podskalačko,

prosím, poraď ještě. Ty spojky / pavoučky / v richelieu jdou dělat až po vystřižení? Nevím, jak je přichytit, abych pod nimi mohla vystřihovat a nepřestřihla je.

Podskalacka
109 příspěvků 13.03.06 18:46
...

Jano, napřed si musíš obrysy obšít (já to dělám drobounkým předním stehem, ale plastičtější by bylo použít řetízek) a přitom už dělám ony spojovací můstky. Napnu je nahoře na látce a obsmykuju. Pak teprve obsmykovávám obrysy vzoru. Nakonec látku pod můstky odstřihnu. To víš, že musíš opatrně malými ostrými nůžtičkami, ale ještě se mi asi nestalo, že bych nějaký můstek poškodila - cítíš to pod nůžkami. Zkus napřed něco s minimem můstků, něco, kde se ty můstky nevětví.
Já jsem se to naučila také jen podle časopisů.
Hardanger jsem rovněž zkoušela, nebaví mě ale přílišná pravidelnost těchto vzorů.
Přeji Tobě i jiným, kdo se snaží o tyto techniky, mnoho zdaru.

Pilka
113 příspěvků 14.03.06 08:49
JanoQ

už vyšívám dávno, ale po tak malých chvilkách, že to až tak nepřibývá. A co až začne být venku hezky, to jsem na sebe zvědavá, ale docela to jde a vypadá to slušně. Snad bych se ani nestyděla dát si to na stůl - zatím, možná je to jen počáteční euforie. Podkládám řetízkem a zatím jsem odolala zkusit vystřihávat, počkám po vyprání a naškrobení (viz dobré rady zkušených).

Pilka
113 příspěvků 14.03.06 08:55
Podskalačko

snažím se a taky se učím za pochodu, zatím jsem si vybrala předlohu, kde se můstky nevětví a přitom zas není až tak prostá a jednoduchá. Äle s tím větvením můstků mám již předem problém - sice píšou udělat pomocný steh, ale taky zatím nechápu, jak je to myšleno, ale prostě to někdy zkusím a ono to třeba vyjde.
Do hardangeru se pustím asi souběžně, abych se nenudila, jako člověku se sklony k matematice a geometrii (neživím se tím,jen mě to pronásleduje) mi ta pravidelnost občas pro změnu docela
vyhovuje. Tady ale zas řeším vhodné látky a příze - no a když vidím ty ceny některých renomovaných firem, protáčejí se mi panenky, rozhodně nehodlám do toho vrazit peněz „jak za kozu“. Ale na druhou stranu nechci nějakou vlajkovinu, když uvažuju, že to budu používat a ráda bych aby to vypadalo a trochu se to „neslo“ a neviselo to jak mrcha. Ale myslím, že i to vyřeším, už se delší dobu chystám zajet do nějaké speciálky.

Pilka
113 příspěvků 14.03.06 09:04
Buntere - Tome

Tobě posílám zcela speciální a mimořádné poděkování.
Určitě taky „vyšíváš“ , když máš takový přehled, Tvůj záběr informací je obdivuhodný.
Odkaz na norský Google jsem vyzkoušela, po zadání Tebou doporučených kouzelných slůvek je to fakt fantazie, a on když se člověk trochu zamyslí, tak se to docela dá i odvodit, i když je to pro nás trošku exotický jazyk. Aspoň pochytím i něco dalšího.
Nakonec Norsko je novou vlastí hardangeru - údajně se tam dostal z arabských zemí, a dalo mu jméno svých vodopádů.
Takže ještě jednou moc děkuju a měj se krásně.

marmelada
1643 příspěvků 14.03.06 09:17
Pilko, Podskalačko

Já jsem se richelieu zkoušela naučit na takových těch předtištěných ubrouscích právě z toho důvodu co píše Pilka, abych nekazila drahou látku. Kupodivu mi to jakž takž šlo, jen to chce přesnost a důslednost. Ale nakonec jsem skončila u své oblíbené křížkové a gobelínové výšivky, která je pro mě relaxační a netrápím se s ní tolik. Richelieu, podobně jako paličkování, si nechávám „na důchod“. Což je pro mě v představách období, kdy na to budu mít čas. Když ale vidím, jak se mi kupí ty na důchod odložené věci, pochybuji, že dojde alespoň na polovinu z nich. Ale to je už zase mimo mísu.
K tomu pomocnému stehu. Já se to učila podle knížek, ale pomocný steh je myšlen asi takový - z jedné strany budoucího otvoru na druhou, zapošít, aby se to neuvolňovalo a na tenhle steh navazovat řetízek - trochu mi to připomínalo ruční obšívání knoflíkových dírek. Taky se tam musela vystihnout ta vůle pomocného stehu. Hrůza. No, jak píšu, zlatá křížková výšivka. Přeji hodně úspěchů a uchvacujících výtvorů. Uchvacující je pravé slovo pro richelieu , tedy pokud nevyšlo z mých rukou.

Podskalacka
109 příspěvků 14.03.06 18:54
Na vyšívání hardangeru

je asi bezkonkurenčním materiálem AIDA (7 stehů/cm). Je fakt drahá, hodláš-li však práci věnovat tolik hodin, měla bys do materiálu investovat. Kvalitní materiál je skutečně dost zá:,–(ní věc. A tenhle materiál je už natužený.
Aidu koupíš např. u firmy Jorik (www.jorik.cz), mají také eShop. Myslím, že by ti poslali i malý kousek, neteř mi tam kdysi kupovala rozměr cca 40×40 cm. Opravdu se na to vyšívalo výborně. Pak je ještě AIDA 5,5 stehu/cm, ale to jaksi není ono.

penda
4752 příspěvků 02.12.07 15:02
Knižní klub

má ve vánoční akci hardangerské vyšívání ve výrazné slevě - Originální hardangerské vyšívání

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz