šťava k masu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Labužník Anika02
66 příspěvků 04.03.05 20:00
šťava k masu

Nemohl by mi někdo poradit, jak se děla ke kuřecímu plátku dobrá štáva? Myslím taková ta přírodní. Díky

Reklama

Reklama

Reakce:

Labužník lucian.ka02
841 příspěvků 05.03.05 11:40
Aniko

Po osmažení plárku z obou stran ho vyjmi z pánvičky, pokus se ho uchovat v teple a na pánvičku přidej trošku mouky, zasmahni, zalej troškou vody nebo vývaru, případně smetany (ale to už nebude přírodní) a nechej probublat… Okořenit, sůl, pepř, příp. troška aromatické hořčice, jiné dochucovadlo, jak máš ráda…Vrať zpět masíčko a prohřej. A šup, může se podávat.

Tak to tedy alespoň dělám já.
Věřím ale, že řada zkušenějších kuchařů Ti brzo odpoví podrobněji a lépe.

kamilio
548 příspěvků 05.03.05 16:21
šťáva k masu

Maso osmažit na sádle, dát bokem, přidat lžíci másla, lžičku mouky, zasmažit, přidat vegetu dle chuti, naředit trochou vývaru, provařit, dochutit solí a pepřem. Ale fantazii se meze nekladou! Ono také trochu záleží na příloze. Ať Ti to vyjde! Dobrou chuť

Alu
147 příspěvků 05.03.05 16:45
šťáva k masu

Mně se zdá trochu lepší slít prvně ten přepálený tuk, na kterém se masíčko škvířilo a vhodit do pánve oříšek másla, opražit trochu mouky ....... atd. tak, jak je v předchozích příspěvcích popsáno. Není to žádná věda, někdy ve šťávičce můžeš povařit zelený pepř, stříknout trochu worchesteru atd. atd., fantazii se meze nekladou.

Labužník Anika02
66 příspěvků 06.03.05 21:02
...

dekuju za rady uz mam na to chut.

DanaJ
1136 příspěvků 08.03.05 11:20
Solamyl

Já dávám radši solamyl - škrob místo mouky. Mám radši když má šťávička nádech do skleněna jako různé omáčky u čínských pokrmů. A když se dá toho škrobu opravdu malinkato, tak to ani nejni poznat, že je to zahuštěné a přitom je toho víc.

Eleeen
1127 příspěvků 08.03.05 12:27
...

taky používám solamyl, někdy taky „jen“ sliju přepálený tuk, pánvičku přeliju horkou vodou, kterou nechám zavřít a svařit s (kořením a výpeky, které na pánvičce zbyly) a přidám kousek másla, ten šťávu „zkalí“ a taky krásně navoní, zhedvábní a už nezahušťuju.

DanaJ
1136 příspěvků 10.03.05 10:57
Eleeen

Tak to jsem už také udělala. A je to na …mňam…

AFTIC
122 příspěvků 04.08.05 06:33
Šťáva neboli jus

Šťávy (jus)

I když si to mnoho lidí neuvědomuje, tak udělat dobrou šťávu je mnohdy větší umění než udělat omáčku.

Nemám namysli šťávu z pečeně která se eventuálně jen odtuční a případně přepasíruje a něčím trošku zahustí, odborně řečeno „zatáhne“.
Mám na mysli šťávy (pan juice), které se dělají při přípravě některých jídel na pánvi při tak zvané sotýrování. V takových případech se daná (sortýrovaná) potravina po dohotovení dá na teplo, do pánve se přidá dobrý vývar, případně víno nebo smetana a seškrabováním nápečků na pánvi dřevěnou vařečkou se tvoří šťáva (jus).

Tato šťáva, které pokud je zahuštěná se francouzsky říká jus lié, anglicky pan juce, má chuť upravované potraviny a tekutiny které byla použita.

K zahuštění můžete použít jednak jíšku, některý ze škrobů, který dává šťávě tak zvaný „glanz“, nebo arrowroot, který dává šťávě matný vzhled. Případně můžete použít něco čemu se francouzsky říká „berurre manié“, anglicky zvaný kneaded butter, česky „studená jíška“ nebo hnětené máslo, hnětené s moukou v poměru 1:1.
Jak vidíte tak záleží jen na vaši preferenci a na tom pro koho to vaříte.
 Mike

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz