Smysl verše v Máchově Máji

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

oldsoft
682 příspěvků 18.10.09 03:00
Smysl verše v Máchově Máji

Zdravím vespolek,
dnes jsem se značně poveselil v řadě pohostinství. V tom posledním jsem byl konfrontován s otázkou, o které již podvědomě přemýšlím řadu let. Relativně mladá slečna začala v baru, zaujata zřejmě svým čerstvým přítelem, poměrně procítěně recitovat Máchův Máj. I nechal jsem ji dojít až k verši, kterého smysl již léta nechápu a buransky jsem jí do přednesu vstoupil s otázkou: Co to znamená?
Verš je tento:
„Růžinu jevil vonný vzdech“.
Když něčemu nerozumím, pokusím se to obvykle podrobit analýze. Nikam to nevede. Dospěl jsem k názoru, že v českém jazyce tedy zřejmě existuje podstatné jméno, které má v prvním pádě tvar „růžina“. Co to je, toť otázka.
Další otázka je, kdo je tím původcem vzdechu, který jeví ono záhadné slovo.
Takže výsledek je toliko ten, že někdo (Hynek, Vilém, Jarmila?) vzdechl a tento vzdech něčím (vůní?) připomínal něco, co se nazývá „růžina“, ať je to cokoli…
Neumíte mi to někdo objasnit? (Vysvětlil jsem to, jak nejlépe umím, čili blbě, to se nedá nic dělat…)

Reklama

Reklama

Reakce:

gmp
1603 příspěvků 18.10.09 04:14
ráno není vždy moudřejší

Noc je sice ještě mladá, ale na tohle si musím dát větší prostor. Mám nad čim přemýšlet. Miloš

ewa
600 příspěvků 18.10.09 07:24
Podle mého názoru

„…
svou lásku slavík růži pěl,
růžinu jevil vonný vzdech …“ to je : růžinu lásku, jako máminu náruč, sestřinu kávu, bratrův dům, tátovo auto, …

jolana
5065 příspěvků 18.10.09 09:09
tak neviem,

ten obraz sa mi javi, ked sme Machu brali…nas slovencinar bol genialny , aj ked sa niekedy miesto vykladu viac potmehudsky usmieval ako vykladal, niektore dievca sa cervenali.. …ale mozno iny basnik riekol by …
" kdyby chtel Zeus ustanovit kralovnu kvetin, pak by nad kvetinami panovala ruze. Je ozdobou zeme, sperkem mezi rostlinami, okem kvetin, rudym svetlem louky..dyse laskou, prostrednici Afroditinou je.."

..mozbyt a mozbyt nie

karminek
757 příspěvků 18.10.09 10:41
oldsoft

ty hrůzo,kvůli tobě si to budu muset přečíst

mrtvola
1394 příspěvků 18.10.09 13:45
Ewa, má

naprostou pravdu. Verš je srozumitelný v kontextu předchozího:
„Svou lásku slavík růži pěl,
růžinu (lásku) jevil (vyjevoval) vonný vzdech…“

oldsoft
682 příspěvků 18.10.09 17:23
No jo...

No jo, ono to je přídavné jméno, tak to zcela mění situaci, teď to plně chápu
 Dík.

gmp
1603 příspěvků 18.10.09 21:07
Děvenky moje zlaté

Hluboce se před Vámi skláním, než jsem stačil vysvětlit manželce, že se nestěhuji, jen pár kníh si chystám, tak jste to vylouply. Skláním se v hlubokém předklonu a ručky celuji. To, že v předklonu pozostávám i nadále, je způsobeno krisí středního věku (ty záda). Dovolím si je malou poznámečku:
On si Ignác licencoval nejen slova, ale už jste někdy viděly na prvního máje kvést růži? A slavík? Ten sotva přiletěl, stará ho honí jak nadmutou kozu, aby bylo vystavíno, a on bude tam nějakou růži, která se sotva olistila…
Dále si PT obecenstvu dovoluji špendýrovat máchovské studie Čecha nad jiné znamenitého, chramu i tvrze stavitele (Na skále). Miloš

iva 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.10.09 21:59
Ten Mácha dělá divy...

naše příbuzná jménem Jarmila a povoláním knihkupkyně má dva syny - Hynka a Viléma.

svato
1417 příspěvků 18.10.09 23:24
a čo tak

holka/holčina, louka/loučina…rů­že/ružina, prípadne, ak ich bolo viac, na spôsob smrk/smrčina, buk/bučina, no a na jej/ich prítomnosť upozornil, teda jevil závan/vzdech vetra, kerýžto privial vôňu

svato
1417 příspěvků 18.10.09 23:24
a čo tak

holka/holčina, louka/lučina…rů­že/ružina, prípadne, ak ich bolo viac, na spôsob smrk/smrčina, buk/bučina, no a na jej/ich prítomnosť upozornil, teda jevil závan/vzdech vetra, kerýžto privial vôňu

jolana
5065 příspěvků 19.10.09 08:45
Takovou

pisen slavik pel, a devenku bledou v rozpuku o)) ;)) polil rumenec ( v zari;-) to je k popuku ). A jemu zdalo se, jakoby nekdo dal kvetnimu kalichu podobu ust, ze vidi ruzi na jejich rtech…

sveva
751 příspěvků 19.10.09 09:16
středověká literatura

užívala růži jako zobrazení ženského pohlaví. V moderní době to mistrovsky naznačil Umberto Eco v románu Jméno růže. A teď si to přečtěte znovu, co chtěl možná básník říci. Že by?
Zdravím.

jolana
5065 příspěvků 19.10.09 09:29
Svevo,

okrem ineho a pekneho, aj dvazna si zena mas moj obdiv

sveva
751 příspěvků 19.10.09 20:37
Jolana

Děkuji za ocenění odvážnosti, ale zdálo se mi, že některé komentáře to trochu naťukly.
Zdravím.

rettiska
38 příspěvků 24.10.09 11:23
láska růže

zdravím,
tím,že slavík svou lásku
k růži pěl
a růžinu jevil vonný dech
náš nej geniálnější básník
zachytil nejen chod děje
ale i posloupnost vývoje vztahů,ale také v úchvatné metafoře
popsal běh přírodního času a zároveň běh času lidského a vystihl hluboký rozpor mezi těmito dvěma časy probíhá.
Je to nejvystižnější místo z celé básně a proto je právem nejcitovanější
příjemný den
rettiska

kltko 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.10.09 15:57
...

po tom čo slovenčinárka (celkom odborne zdatná) podrobila nejakú báseň hĺbkovému rozboru do posledného slova, kde vydokladovala, „co tím chtěl autor říci“ (aspoň do hĺbky 5 km odhadujem), som sa prihlásil a povedal svoj názor, že síce to logicky sedí, ale že neverím, že by autor premýšľal nad každým slovom a súvisiacimi väzbami až takto podrobne, lebo to by nemal šancu napísať za celého dlhého života viac ako jednu malú zbierku (napísal ich veľa). Profka stuhla a keď podozrivo stuhla aj trieda, niečo mi nesedelo. V zadnej lavici sedel na inšpekcii riaditeľ, ktorého som si nevšimol, a celkom obľúbenej profke takto poničil jej krvopotne vyrobený rozbor ;o)

sim
293 příspěvků 31.10.09 23:17
...

vzduch smrdel po ruziach

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz