Smažení koblih

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Renee
93 příspěvků 25.01.05 10:42
Smažení koblih

Masopust za dvermi, takze se obracim na zkusenejsi s otazkou. Moje babicka delavala skvele koblihy, recept jsem podedila. Ovsem stale se jaksi nemohu dopracovat ke kvalite originalu. Babinciny koblizky byly jako pericko, ty moje maji budto jakousi krusticku (kdyz pritopim), nebo se trochu nacucnou (kdyz uberu plamen). Vim, ze babi vsechno smazila spis pomaloucku, presto se ji ty koblizky nenapily olejem. Jinak mam skvelou tezkou panev i plynovy sporak, jako mela babicka. Ale ten vysledek, ten se nedostavuje ..... Jakou teplotu? Jake figle? Nebo ze by zalezelo na oleji? Achjo. Diky vsem za pomoc…

Reklama

Reklama

Reakce:

Eleeen
1127 příspěvků 25.01.05 11:38
NE OLEJ

Moje babička dělala také báječné koblížky, ale pamatuju se, že je smažila v másle!!!!

Labužník Andry02
121 příspěvků 25.01.05 11:39
Prepustene maslo

Tak tak, ja mam malinky rendlicek a v nem prepustene maslo a smazim hezky po 1 koblizku… S cim je holky delate? My tradicne s povidlama, je to namka namozni. Ale pry jsou dobre i s makem…Nez­kouseli jste nekdo?

misapoho
135 příspěvků 25.01.05 11:56
...

a neprepaluje se to?

babca
22 příspěvků 25.01.05 11:56
...

Vynikající jsou i s rumovými pralinkami, mákem nebo s ořechovou nádivkou. Dobrou chuť !!!

Jenofefa
1315 příspěvků 25.01.05 12:05
Smažím ve friťáku...

v oleji, koblihy nechám vždycky pod utěrkou vykynout, štětečkem ometu zbytky mouky, horní stranou je dám do oleje, po chvíli otočím, mají krásné světlé proužky na boku, nejsou napité olejem, ani připečené. Smažím asi na 180°C. My je máme nejraději s meruňkovou marmeládou, klasicky ji dávám dovnitř (nenapichuji stříkačkou až po usmažení) a nemám s tím problémy. Friťák používám párkrát do roka - kapr na vánoce, koblihy, smažený květák přes léto a tak dvakrát do roka smažené řízky. Občas si říkám, že to ani za to nestojí ho vůbec mít, ale zase je to z něj pěkně akorát usmažené. Olej scedím a dám do lahve do lednice.

Renee
93 příspěvků 25.01.05 13:01
Koblihy s makem

No prosim, tak ja zkusim aspon dusledne omest tu mouku. Jinak vim, ze babi je delavala v oleji.

A mimochodem, prisla tu na to rec: U nas se prave delaly s makem - napln stejna jako do buchet. Je to naprosto vynikajici!

Jenofefa
1315 příspěvků 25.01.05 13:29
Ještě jeden nápad:

koblihy musí v tuku volně plavat - máš dost vysokou vrstvu tuku?

Eja
3783 příspěvků 25.01.05 14:30
Jena bude mít asi pravdu,

to by mohl být ten důvod. Já smažím koblihy v kastrole, pánev je moc nízká. A taky jich nedávej moc najednou - olej se zchladí a chvíli trvá, než se uvede zase do správné teploty.

babi
6360 příspěvků 25.01.05 15:25
...

A několik dalších nápadů.
Protože smažím na oleji (mám ráda olej z vinných smínek, vydrží vysoké teploty), ale když jej nemám, tak do oleje dávám mrkev a tuk se nikdy nepřipálí,
Těsto nesmí být příliš řídké, protože pak nasáknou koblihy moc tuku a nejsou nadýchané, ale těžké,
První stranu smažím pod poklicí a druhou bez ni,
Tuku musí být tak do poloviny koblih a ty se nesmí dotýkat,
tak máme koblížky pěkně s bílým proužkem uprosted.

alouch
56 příspěvků 26.01.05 08:17
babiččiny koblihy

Milí Labužníci, vaše příspěvky mi připomněly moji babičku, dělala skvělé koblihy s rybízovou marmeládou. Pamatuju se, že při kynutí je párkrát obracela a pak se měly smažit původní vrchní stranou nejdřív. Ona se vždycky v těch vrchních a spodních stranách zamotala a byla nešťastná, že se to nepovede, ale byly vždy super, lehoučké a s proužkem. Smažila v malém kastrolku ve vysoké vrstvě tuku, nejspíš stoprocentního.

Pilka
113 příspěvků 14.02.05 09:50
RUM

Už je po masopustu, koblihy jsme snědli, ale přesto mi nedá, abych nepřidala svůj nápad. Přidávám do těsta rum (tedy Božkov tuzemský - aby nás nepronásledovala EU), když se prý přidá alkohol, tak těsto nevpíjí tolik tuku. Jinak souhlasím- vysoká vrstva tuku a vrchní-nakynutou stranou dolů. Mně ale někdy koblihy „tancují“ v tuku a obracejí se samy jinak, než chci já. Másla bych se určitě bála, rychle se přepaluje (nevím, jestli třeba přeškvařené už bez vyškvařených zbytků smetany?, fakt nevím).

Bunter
457 příspěvků 18.03.05 22:29
Koblihy

Podle starých řeznických mistrů jsou nejlepší koblížky smažené na koňském loji.Kde ho však dneska sehnat že jo.Jinak výborný je 100% tuk i sádlo.Do těsta na koblížky patří rum jak je tu napsáno.Opravdu zabraňuje tomu,aby těsto natáhlo do sebe tuk a ještě dodá pokrmu výrazné aroma.Plnění a uzavírání koblih je věda sama o sobě.Když se dá náplně moc a není umístěna ve středu,má kobliha při smažení tendenci obracet se na těžší stranu.Pokud je kobliha moc pomoučena špatně se uzavírá a náplň při smažení vytéká.Proto mnoho hospodyněk plní koblihy nástřikem po usmažení.Koblihy musí v tuku plavat a jedině tak dosáhneme kýženého výsledku-zlatavá kobliha s kroužkem!V čem smažit?Fritovací hrnec(viz.Jenoféfa) je výborná alternativa,tuk má stálou teplotu a ještě jsou mnohé hrnce vybaveny mikro filtry,které nám zachytí odpadlé částice.Nevýhodou friťáku je jeho malá kapacita.Pro dvou až tříčlennou rodinu naprosto postačí.Když však smažíme koblížky ve velkém,doporučuji větší kastrol s dostatečným množstvím tuku.V širokém kastrolu se nám lépe s koblížky manipuluje a máme větší kontrolu.Ometání koblížků jak píše Jena je také dobrá věc i když úplně nezabráníme „škodlivému spadu“.Co s použitým tukem?Někdy ho máme až tři litry a když pár koblih praskne,řízky na něm již neusmažíme(leda s ananasem).Vždy je dobré tuk ve vlažném stavu přefiltrovat.Stačí papírový filtr z kávovaru,když doma pijeme turka a překapávač nevlastníme,šloh­neme si pár filtrů v práci…Tuk buďto uschováme v originálních obalech(olej) a nebo plníme do nějakých vaniček(sádlo,100% tuk) „napak“ a olej ani nemusí stát v lednici,jelikož v obchodech také nestojí v chladu.Tuk lze s úspěchem použít do tak zvaných olejových buchet,do směsí mas,které vyžadují marinádu s cukrem či na základ sladších omáček (rajská s perníkem…)at­d.A nebo si tuk uschováme na příští smažení koblížků.Jde i zmrazit.Náplně­.Tak klasika je meruňková zavařenina všeobecně uznávaná,ale jsou i náplně,které nás velmi překvapí lahodnou chutí.Rybízová marmeláda,jaho­dová,či směs třešeň višeň…
Nadýchaná kobliha skvěle usmažená,s koužkem a lehce pocukrovaná je skvost na stole a mluví o umění hospodyně.Né každý koblihu svede.
Němci by nám chtěli upřít prvenství a naše české koblížky se snaží ve světě prezentovat pod názvem Berliner boller.Nemají nato.Český koblížek svojí chutí pozávodí celou Evropu a měli bychom si ho v EU chránit ochranou známkou jako utopence či syrečky.
Povidla do koblížků nepatří.Ty jsou jako stvořeny do bavorských vdolečků,ale to je už jiná kapitola.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz