Škrobení košil - pomoc

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Lassienka
409 příspěvků 12.11.05 16:03
Škrobení košil - pomoc

Pomoc, prosím. Vzhledem k tomu, že jsem s rozvedené rodiny, kde se muži nevyskytovali, nikdy jsem se neseznámila s technologií škrobení košil. I jako vdaná jsem škrobení dlouho obcházela jak se dalo. Ale teď mám doma krabičku se škrobem, je na ní napsáno, v jakém poměru se má svařit, ale už tam není, co s tím dál… Kdy se to na tu košili dává? Jak? Prostě potřebuju poradit, co s tím… Díky moc všem. Lass

Reklama

Reklama

Reakce:

xgoni
63 příspěvků 12.11.05 16:27
...

Lass, hotový škrobový roztok pripravený podľa návodu výrobcu použi v poslednom pláchaní - podobne ako aviváž. Potom už len vyžmýkať, vysušiť a žehliť nie úplne presušené - ešte si spomínam, ako sme s babičkou pred žehlením kopy prádla pekne ručne kropili vodou… bola to pre mňa vždy udalosť. Nemáš tam čo pokaziť, tak veľa úspechov prajem!

Pink
109 příspěvků 12.11.05 18:25
Lepší je tekutý

Já teda škrobím jen povlečení a používám škrob tekutý, který se nemusí vařit, ale naleje se přímo do pračky do šuplíčku pro aviváž. Kupuju si levandulový-peřiny nám krááásně voní.

Eleeen
1127 příspěvků 14.11.05 08:55
...

… a mě zrovna levandulový smrdí a bolí mě z něj hlava. Já používám tekutý škrob 3M, který před přidáním do pračky ještě ředím.
Jinak neškrobím vždy celé košile, u některých pouze límeček!!! - jo a dělám to v umyvadle.

Lassienka
409 příspěvků 14.11.05 09:08
Ach jo

Kolik se má toho škrobu do té pračky nalít? Na té krabičce, co mám doma, žádné dávkování není, tam je jen návod, jak uvařit litr škrobu.....

kltko  14.11.05 12:58
do práčky

hotového roztoku rovnako ako aviváže (vačšinou máš mierku priamo v nálevke práčky), je to zväčša okolo 0,15 litra

marmelada
1643 příspěvků 14.11.05 13:17
Škrobení košil

My jsme kdysi škrobily s babičkou vařeným škrobem utěrky a povlečení. Vím, že postup byl podobný, jako když zahušťuješ solamylem - rozmíchat ve studené vodě, pak vlít do teplé a vařit.
Já, být tebou, bych si tu krabičku dala za rámeček a koupila tekutý škrob - jak je uvedeno v ostatních příspěvcích - lije se do pračky dle dávkování na obalu. Jinak ti to žehlení škrobených košil nezávidím :)).

Jenofefa
1315 příspěvků 16.11.05 00:24
Vařený škrob

Vařený škrob jsme používali dříve na škrobení prádla v ruce při posledním máchání. Škrob se vařil jako puding: rozmíchal se v troše studené vody a vlil se do hrnce s vařící vodou a pečlivě se rozmíchal a nechal trochu povařit. Pak se rozmíchal ve větším množství vody do škrobící lázně, ve které se pečlivě vymáchané a vyždímané prádlo nakonec vymáchalo, hodně vyždímalo a dalo sušit. Nesmělo se ale nechat přeschnout. Do automatické pračky bych ho nepoužívala, tam je lepší dát nějaké tužidlo, škrob by mohl pračku zanést (zejména filtry) a na něj by se mohla nalepit vlákna z prádla. To bych doporučovala uvařený škrob rozmíchat ve vodě (ve kbelíku nebo umývadle) a v ní vymáchat vyždímané prádlo vyndané z pračky. Poměr uvařeného škrobu a vody neumím říci, to záleží na odhadu a zkušenosti. Ta voda musí po ruce „klouzat“. Když dáš škrobu moc, budeš mít suché prádlo jako prkno a nepůjde žehlit. Na košile s příměsí polyesteru se škrob nepoužívá. Já sama jsem v poslední době prádlo přestala škrobit, spíš používám aviváž na změkčení prádla. Také radši kupuji krepové povlečení a froté prostěradla, abych je nemusela žehlit. Dříve jsme škrobívali (teda spíš škrobívaly s maminkou) ubrusy, utěrky, prostěradla, ložní prádlo, plátěné ubrousky, plátěné ručníky (froté ne!!!), kapesníky, obecně tedy to, co bylo z bavlny a žehlilo se. Pokud vím, tak se silnějším roztokem škrobu kdysi dříve škrobívaly náprsenky košil do fraku (ale to asi nebudeš potřebovat) a tvrdé límečky košil, které se žehlily tak, aby se leskly.

DanaJ
1136 příspěvků 16.11.05 12:04
Mno,...

…moje mamina používá škrob na povlečení a to ten kupovaný tekutý - stačí se zeptat v drogérii a prodavačka Ti ho ukáže. Já ho nepoužívám vůbec. A chlap by mi dal, kdybych mu naškrobila košili. Je to zbytečný v týhlen´s době používat škrob. To už nefrčí. Moje mamina od něj už taky upouští. A ani na košile ho nedávala. Jednou mi hodila do škrobení kalhotky. To se fakt nedá nosit. Nedej bože bejt chlap a zamotat se do naškrobený košule od krku až po zadek. Já peru košile příteli s ostatním prádlem a dávám aviváž a že by byly nějak moc zvalchovaný to nejsou.

PS: Škrob použij na zahušťování omáček místo mouky a nebo do číny.

A nepatří škrob jen na 100% bavlnu? Teď už se snad jen bavlněný košile nedělaj, ne?

Vali
1326 příspěvků 16.11.05 18:42
Lassienko
  • taky už něco pamatuji, ale přiznám se, že škrobím pouze vánoční ozdoby a dečky, které se vypínají.
    Moje maminka taky škrobila skoro všechno, ale to si myslím, že bylo hlavně proto, že špína se tak snadno nechytala a lehčeji (možná) i vyprala.
    Dneska, když jsou dokonalé pračky, perfektní aviváže, podle mě není nutné škrobit. Když si vzpomenu, jak jsme při rýmě měli odřené nosy od naškrobených kapesníků - žádný zážitek to nebyl.
    Myslím si, že se ty košile s aviváží nosí dobře, jsou měkké. Když bych ale chtěla přiškrobit, tak jen tekutým a hodně naředěným přípravkem, ráda jsem kupovala Alba-Efekt, nevím jestli se ještě prodává.
    A co se týče pánských košil, je hodně důležité umět správný postup při žehlení. To mě naučila moje tchýně a dodnes to dodržuji, protože manžel košile nosí rád.

DanaJ
1136 příspěvků 18.11.05 07:07
Vali,

jo jo. Ty kapesníky mi taky něco připomínají. Kolem roku 1987 mě s tím mamina ještě trápila.

Labužník Sarka
433 příspěvků 02.12.05 00:58
Alba efekt

Nevim jak se to jmenuje ted, ale snad stejne. Naliji do pracky misto avivaze.

habana  04.12.05 01:46
Škrobení košil - snadná pomoc

No já přemejšlím ze stejných důvodů už delší dobu nad takovou dost neobvyklou, ale velice účinnou metodu, když se mají umejt okna:
Co takhle pozvat sklenáře?
Myslím, že by se to dalo v jemné obměně aplikovat i na škrobení prádla

DanaJ
1136 příspěvků 05.12.05 07:15
habana

a já porád řešila problém s oknama. Není nic snazšího. Určitě to navrhnu jako druhou alternatývu.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz