škrob - škrobení

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
gmp
1603 příspěvků 14.01.09 09:11
škrob - škrobení

Děcka, potřebuji naškrobit kroj, takové ty škroby za studena a tekuté škroby atp moc nejsou do ničeho, zkuste poradit. Dvojsmyslnícy typu jistého MP a DH ať si své rady nechaj. To co vymyslej tydle dvá… Miloš

Reakce:
esmeralda
4813 příspěvků 14.01.09 09:58
Děckóó,

jéje to jsem snad viděla naposledy u babičky.
Já bych asi uvařila trochu škrobové moučky ve vodě, nechala vychladnout a přecedila do máchací vody. Nebo né?

Gmp, snad ti někdo poradí něco lepšího. Ať se dílo podaří.

blanca.xy
647 příspěvků 14.01.09 11:47
Milošku,

přikláním se k Esme, není nad klasiku .

jau
457 příspěvků 14.01.09 12:43
...

Taky mě napadlo jiné škrobení… Moje maminka uvařila klasický bramborový škrob (býval ve světle modré krabičce) podle návodu, nechala vychladnout a chladný ještě ředila vodou. Je třeba to pořádně rozmíchat, jinak to dělá šmouhy na prádle. Kupoval se v obyčejné drogerii.

bocianka
528 příspěvků 14.01.09 13:04
rýžový škrob

Nevím, už je to moc a moc dávno, moje babička používala rýžový škrob. Ráda háčkovala všelijaké dečičky a podobné věci, které se musely škrobit a na to byl prý nejlepší rýžový škrob, používal se za studena. Snad ho kupovala u drogisty. (V 50.tých letech)

pekarka
410 příspěvků 14.01.09 13:06
Ano Miloši

Taky jsme to tak dělávaly v prádelce. Uvařily jsme s mamkou škrob, byl na to speciální hrnec, ten se musel pořád míchat, aby nezhrudkovatěl až do vychládnutí a pak se přidal do poslední máchací lázně. To byly naškrobené záclony a utěrky panečku.
Teď je to Solamyl nebo Škrobová moučka, prodávaná v potravinách. Tak Miloši, vzhůru do škrobení…

pekarka
410 příspěvků 14.01.09 13:28
jěště škrob

Tak jsem se dotazovala mamky a prý se to nemusí míchat do zchládnutí, ale může se to nalít teplé do té vody. Ona ho vaří ještě dnes.

jau
457 příspěvků 14.01.09 15:23
Pekařko

Solamyl je něco jiného, tohle je obyčejný bramborový škrob (na prádlo), Solamyl je k jídlu

anickav
2904 příspěvků 14.01.09 15:59
Klasický škrob,

čo sa varí, u nás ešte dostať, ale v slušnej, klasickej drogérii. Alebo kúp ten syntetický škrob, ale nesmie sa ním šetriť! Používam bežne oba na háčkované dečky a pod.
 A.

ewa
600 příspěvků 14.01.09 16:50
Jau,

teď jsi mě zarazila. Já žiju v přesvědčení, že solamyl je obyčejný bramborový škrob. Klidně bych ho na škrobení použila.
Existuje ještě jiný? Nedělám si legraci, opravdu si to myslím.

anickav
2904 příspěvků 14.01.09 16:56
Miloši,

ktože je DH?

anickav
2904 příspěvků 14.01.09 16:58
Ewička,

určite ho môžeš použiť na škrobenie, funguje, len je zrejme čistejší - ak sa používa na varenie pre ľudí…/a zrejme drahší/

pekarka
410 příspěvků 15.01.09 07:38
Milá Jau.

Solymyl jse sice používán i k jídlu, ale škrobit s ním jde dobře.

jau
457 příspěvků 15.01.09 17:29
Ahá...

Tak jsem zase o něco chytřejší… Děkuju, my jsme doma škrobili tím obyčejným, Solamyl jsme měli na vaření.

kltko
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.01.09 17:22
...

Solamyl je zemiakový (bramborový) potravinársky škrob (Solanum tuberosum - zemiaky), rovnako ako Maizena kukuričný (Zea mays).
A ak sa nájde v drogérii klasický škrob na pranie jediný rozdiel je, že je menej čistý ako potravinársky. Pracuj s ním podľa návodu. Inak neviem, čo zač je kroj, či znesie automatickú práčku, ale aj klasickým škrobom sa dalo v nej škrobiť - nalaial sa ten hustý roztok do nádržky aviváže. Ak kroj práčku neznesie, boli tu už spomenuté veľké hrnce. Škrobiť samozrejme ide aj potravinárskymi škrobmi, len sú drahšie.

Váš příspěvek

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz