Sestavení slavnostního menu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Alis
2617 příspěvků 14.03.13 23:15
Sestavení slavnostního menu

Milí labužníci, moc mě zajímá už dlouhou dobu jedno téma a nevím, kde jinde bych mohla najít lepší odborníky.

Moc bych si přála najít inspiraci na sestavení různých menu pro různé příležitosti, jsem velmi často hodně překvapená tím, jaké kombinace se nabízejí.
Budu vděčná za každé menu, za kombinace k různým příležitostem.

Zajímá mě cokoli - rodinná oslava, domácí nedělní oběd-večeře, vánoční, velikonoční, narozeninová,, mejdanová, svatební, výroční, dětská, romantická, tématická…

Budu ráda, pokud se budete chtít podělit a věřím, že všechna menu budou oceněna nejen mnou, že nikdo nebude nic odsuzovat a budeme si inspirací.

Děkuju :-)

Reklama

Reklama

Reakce:

gmp
1603 příspěvků 15.03.13 17:36
jen upřesni kudy se ubírat

Máš na mysli sestavení menu s konkrétními recesspisy? Nebo rámcové ve stylu: Slezské velikonoce, nebo Polská svatba v městě zamilovaných…atp.?

gmp
1603 příspěvků 16.03.13 06:54
+-

http://www.labuznik.cz/…na-slehacka/#…
tady, pod SLEČNA se ukrývá Švarcenberská kuchyně i s několika jídlosklady.

Alis
2617 příspěvků 16.03.13 13:21

Nebráním se nijakému nápadu, co mi otevře obzory a inspiruje mě k rozličným sestavám :-) Ale pokud bych si mohla vybírat, pak bych upřednostnila kombinace konkrétní s konkrétními zkušenostmi.

A vůbec nebazíruji na menu „slavnostním“ - k tomuto slovu mě vedly dvě okolnosti:
1/ „doporučení“ labužníka, že název příspěvku musí obsahovat nejméně tři slova
2/ nad kombinací chodů uvažuji častěji při aspoň trošičku nevšedních příležitostech (nedělní oběd, rodinná oslava, malá návštěva)

Moc se mi líbí např. hravá menu Casina, přátelská menu Dandy, rodinná menu Aničky, menu, která sestavuje Svato pro rodinu či spolupracovníky… mohla bych tak dlouho pokračovat. :-)

A moc by se mi líbilo mít menu labužníků, kteří jsou ochotni se nezištně podělit, na jednom místě :-)

anickav
2904 příspěvků 17.03.13 12:57
Ali!

To slovo „slavnostní“ ma veľmi odrádzalo, či mám nejako reagovať.
Trochu ma poznáš, aj moju famíliu, asi ťa neprekvapím. Najradšej mám oslavy v lete, príp. na jar a na jeseň, keď sa dá grilovať. Mančaft sa akosi rozptýli po záhrade, niekto sedí v pieskovisku, niekto v bazéne, niekto leží pod stromom, príp. si odskočí s člnom na rieku, príp. mrňatá sú uložené k spánku do chládku pod stromom. Taká akcia u nás trvá celý deň, príp. pokračuje na druhý deň.
Všetko sa snažím prichystať deň dopredu, aby som si rodiny užila tiež.
1. Grilovanie
marinované vykostené kuracie stehná - pri vykosťovaní dvadsiateho už chytám nervy, ale dokončím to - bravčová krkovička, kebaby, klobásy, uvarené vykostené marinované koleno, ryby, šampiňóny Portobello, baklažány, papriky, celý cesnak v alobale atď. Grilujú mladí muži, sú chválení, ja „len“ všetko nachystám…
2. Ak nie je počasie na grilovanie - uvarím kotol kapustnice, bigosu, gulášu, boršč, držkovú, halászlé, plnený kapustný list - podľa výberu mladých.
3. Utopenci
tie sú vždy (v lete, v zime) a za každého počasia, robím podľa teba
4. Šaláty

• z čerstvej zeleniny
  • z pečenej červenej repy
  • z pečenej cibule
  • z cícera
  • zo šošovice
  • fazuľové
  • z kyslej kapusty
  • podľa nálady a bozku múzy (pampeliška, šrucha, rukola, vtáčí šalát, mangold, baby špenát…)

5. Slané pečivo

• pagáče - oškvarkové, bryndzové, tvarohové, syrové
  • slané syrové šneky
  • cesnakové osúchy
  • cesnakové trojuholníky
  • zelňáky s oškvarkami - posledný hit u nás
  • louhované praclíky - predposledný hit

6. Rôzne
suchá pikantná klobása, maďarská saláma, syry, nakladaný Hermelín
Dievčatá operatívne robia misy so syrmi a šunkou a salámami podľa potreby a spotreby.
7. Sladké

• koláčky od Muso (malé kysnuté dvojctihodné)
  • rohlíčky tvarohové, makové, orechové
  • štrúdle
  • múčnik podľa výberu mladých, včera mala pidikobylka narodeniny, tak bola straciatellová torta, inak vedú kardinálske rezy od lydie
  • V lete musí byť zmrzlina a šľahačka k tomu

8. Chlieb

• biely mäkký maďarský

9. Pomazánky

• 2-3 druhy (hummus, šošovicová, bryndzová, vajcová, z romadúru, tvarohová)

10. nakladané uhorky, feferónky, kapusta, huby, karfiol, horčica, kečup, chren…
11. Oriešky - rôzne druhy, olivy, pražená cizrna alebo sója (zemiakovým chipsom sa vyhýbam)

Všetko je stále na stole, všetci stále niečo žujú a rozprávajú, popíjajú a ja s nimi. Medzitým zbieram odkladané poháre a dokola umývam.
Debaty po odpadnutí detičiek pokračujú do noci.
Mám to rada…

goralka
271 příspěvků 17.03.13 14:21

Anička oceňujem krásny príspevok, aj by som rada patrila do tvojej rodiny. :potlesk:
Len mi nepovedz, že ste o smäde… ;)

anickav
2904 příspěvků 17.03.13 14:30
Nie

Nie sme o smäde, nebudem sa rozpisovať, že kupujem minerálky, do ktorých robím a pridávam sirup z josty alebo bazových kvetov. Pijeme to, čo asi každý - džúsy, Vineu, pivo alko aj nealko, víno červené aj biele, chutí nám zvlášť bikavér, na prípitok slivovicu z Myjavy… :mavam:

Sylvie
2302 příspěvků 17.03.13 17:37

Krásný příspěvek, Aničko. Děkuji za početení a inspiraci.

Alis
2617 příspěvků 19.03.13 21:23
Teda Aničko,

Nejprve jsem chtěla nappsat, že bych chtěla být taká gazdiná… Ale nie ja by sos si priala byť ADOPTOVANÁ :-)

Nádherný příspěvek se spoustou inspirace - ale hlavně plný lásky v té nejpřirozenější podobě.

Moc děkuju :hug:

P. S. I kdybys odradila ostatní svou nedostižností, stálo to za to. Stýská se mi po tobě a tobě podobných, po podobných diskuzích :-)

P. P.S. To je zase sentimentu :,(

anickav
2904 příspěvků 20.03.13 14:36
Alenka,

Ešte mi nejaké veci vypadli, na všetko som si nespomenula, až neskôr, ale snažila som sa…iba kvôli tebe!
Jedno je fakt, kedysi by pri podobnej téme bolo cvrkotu…
S poklonami nepreháňaj, všetko je u nás iba také obyčajné a jednoduché. (Spomínam na Labužnicu, čo v deň svadby vstávala asi o štvrtej a makala v kuchyni a vyrábala naozajstné delikatesy…)
Je nás ako hadov, takže jedno adoptívne dieťa navyše (ktoré toho veľa nezje, vlastne skoro nič neje), to sa stratí…
Ak nezabudlo cestu. :hug:

Eja
3820 příspěvků 21.03.13 18:43

Aničko :hug: :mavam:

gmp
1603 příspěvků 22.03.13 22:04
+

Něco mi poráde říkalo, že bych někde v archivech měl najít nějaká menu. Tak jsem odfičel do Ostravy, prohrabal jsem a objevil. V tech tetinejch černejch deskách. Je toho hodně, to by snad bylo lepšejší ofotit, ale na ukázku tu připnu pár dní.

1. ledna 1902
Polevka rýžová s husímy drobečky
Omáčka koprová
Maso hovězí s kadeřníkem
Vepřová se zelím a knedlikem
Pečená husa s bramborem
Stříkané věnečky

30. ledna
Polévka svítková
Omáčka česneková
Maso s tuřínem
Svíčková se smetanovou omáčkou a knedlikem
Telecí přírodní řízek s bramborovou kaší
Tvarohový pudink

3. února

Polévka bramborová
Omáčka oranžový křen
Maso s hrachem
Telecí nadívané klobásovou nádivkou
Telecí jazyk s polskou omáčkou a rýží
Omolety nadívané čekuládou.

A dál už nemůžu psát, protože slintám jak Mates. A kdybys viděla ten pohled, co sem se vod něj naučil…

gmp
1603 příspěvků 22.03.13 22:53
+

Jsem již zklidněn a domestikován, tedy ještě jedno menu, tentokrát s nápisem Na svatbu:
1/Polévka s jaterním seglinkem
2/Losos (v aspiku) se smetanovou majonézou, okrášlený citronem mahonovými lístky, máslovými růžičkami a kaviárem
3/Hovězí maso s duš. omáčkou, okrášlené žemlí dlouhou na koláčky krájenou a lezonem na mísu přilepenou mrkví, kedlubnami, růžinky z kapusty, květáku, rýže dušená, křen na tenké lístky krájený a cukrářským karmínem barvený, zel. petrželí, špenát, malé brambůrky z velkých vykrajované.
5/Kapouni pečení, rozkrájení a vcelku složení, manžetkami z bílého a růž. papíru opatření.
5/Srnčí kýta v celku složená, rozkrájená, málo podlitá šťávou, velkou manžetou opatřená, paštičkami a polníčkem obložená. Ostatní šťáva se podává v omáčníku.
Tady - žel - zápis končí. Je to jen přepis bez úpravy. Příkladně u výrazu „paštičkami“ si nejsem ani částečně jist zda se jedná o paštičky, taky by to mohlo být pastičkami, postřičkami…

Eja
3820 příspěvků 23.03.13 08:00

Miloši, nádherné čtení.
Vsadila bych na paštičky!!
:mrgreen: 1.1.1902 snědli kadeřníka!! :lol:

anickav
2904 příspěvků 23.03.13 08:51
Kaderníci

Môžu byť lahôdka?

Alis
2617 příspěvků 23.03.13 13:22
Aničko

Dieťa cestu nezabudlo, už si vyřizuje papíry, aby mohlo být adoptováno :-)

Alis
2617 příspěvků 23.03.13 13:29
Na druhou stranu...

… být adoptována Milošovou tetou :think:

Krásná menu, začínám chápat, že tvrdé zavedení postních dnů a období bylo absolutní nutností :-D

zébulon 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.03.13 16:03

A abych byla taky konstruktivní, tak tady jedno předjarní sobotní menu:

• baba ganoush, pita chipsy
  • kuřecí vývar s paprikou a limetkovou šťávou
  • citrónový pstruh, nákyp z čerstvého špenátu
  • čokoládový koláč s vanilkovou zmrzlinou a jahodami

zdraví zébulon

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz