Sběr hub v Itálii

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Sylvie
2302 příspěvků 11.06.08 01:59
Sběr hub v Itálii

Možná, že to bude vědět jenom Soňa. Loni jsem s manželem četla nějakou zprávu v novinách, že je v Itálii sběr hub omezený. Asi 2 kg na osobu, či co. Nevíte něco o té ukrutánské ukrutnosti více????

To se přece nedá kontrolovat, ne?

Reakce:

meisje
580 příspěvků 11.06.08 05:38
...

O Italii nic nevim, ale muzu prispet zkusenosti z Holandska. Tam je to uplne zakazano. Pod pokutou 800 EUR. Vubec tyhle nesmyslne zakazy nechapu, v NL se ohaneji tim, ze chrani prirodu.Stejne je tam zakazano sbirat boruvky. Me jako velkou milovnici hub vsak ani ta pokuta neodradila od kazdorocniho sberu, jak jsem nemela za sezonu sebrano pres 30 kg., byla to spatna sezona. Je pravda, ze holandane dusledne dodrzuji zakazy a prikazy takze tam v lese na „sberu cehokoliv“ byt jen kastanu nepotkate zivou dusi. Loni starsi kolega meho manzela jel na kole po lesni cyklisticke stezce a zahledl 4 hribky, zastavil, sebral je a hodil na kabele na strane kola. O dva kilometry dal ho zastavil lesni hlidac.....podarilo se mu ukecat pokutu na 500 EUR. V NL to kontroluji tkzv. " hlidaci lesa", maji pravo vas kdykoliv zastavit a zkontrolovat obsah tasky, kufru u auta apod. Ja jsem asi fakt mela stesti, ze za celych uplynulych 7 let co jsem v NL bydlela me ani jednou nekontrolovali. Myslim, ze neomezeny sber hub je snad jen povolen v CR, v Polsku, Slovensku a v Rusku. Staty EU si to snazi hlidat ruznymi zakazy. Takze me vubec neprekvapuje, ze Italie ma taky urcite omezeni.

buraci
1136 příspěvků 11.06.08 05:46
Itálie

V oblasti Alp je sběr zakázán úplně. Jinde ho upravují různé místní vyhlášky. Třeba v oblasti Janova je třeba mít licenci, je zakázáno brát malé plodnice a množství hub je omezeno. Soňa mě jistě doplní. Já osobně jsem pro respektování zákonů v dané zemi (proč si zbytečně kazit dovolenou a dělat Čechům ostudu) a sběr hub si nechám do našich lesů…

Sylvie
2302 příspěvků 11.06.08 06:11
Chudáci

Tak jsem celé dva vaše příspěvky přečetla své 14 leté dceři Báře a ta zkonstatovala pouze: „Chudáci“.
My jsme si dosud mysleli, že je to jen nějaký fáma, že by to ani nebylo možné, tohle zakázat. Jó, dějou se na světě věci. No, já bych tam nebydlela ani za nic. Ne, že by se mi v Holandsku a v Itálii nelíbilo, jsou překrásné země, ale houby, houby, ty jsou přednostnější!!

meisje
580 příspěvků 11.06.08 06:23
...

Sylvie..naprosty souhlas! Ja souhlasim se zakazem a dodrzovanim zakonu, pokud se jedna o rezervace, chranenou oblast apod. Ale v NL plati tenhle nesmyslny zakaz po celem uzemi a hub je tam tolik ze clovek nemusi ani do lesa, sbiraji se pri cestach. Nejlepsi na tom, je ze zakaz plati pro vsechny a pro celou zemi ale pokud clovek chce cerstve lesni houby tak staci zajit na trh do Amstredamu a tam se da legalne u polaku a nebo u rusu koupit 100gr. cerstvych lesnich hub za 45 EUR. Tihle lide maji ofiko povoleni prodavat sve zbozi na trhu a zrejme kontrolori nepatraji po tom kde k tem houbam prisli.....a v NL k nejvice cenenym patri „lisky“. Zdravim, meisje

anickav
2904 příspěvků 11.06.08 07:45
meisje,

100 g? Nemyslíš 1000 gramov - teda 1 kilo?

Tak ma napadlo, v Ríme som na trhu videla prenádherné pravé hríby, jeden ako druhý malovaný, kde a kto ich zbieral?

meisje
580 příspěvků 11.06.08 07:52
Anickov...

Ne…myslim 100gr. . Lesni houby patri mezi luxusni artikl a navic to vesmes kupuji jen cizinci, protoze holandane ani nevedi jak s lesnimi houbami nalozit, neumeji je upravovat a pak se jich i boji, aby se neotravili. Takze to v NL kupuji hlavne francouzi atd. My z vychodniho bloku se nebojime vlka nic ani pokut, takze my si je tam neohrozene sbirame. Obcas se tam v Lidlu objevi lisky, za 100 gr. asi 4-5 EUR, ale to pochazi z farem. A holandsti „labuznicti negramotove“ je jen umeji podusit na panvi, osoli, opeprit a pridaji magi a flakaji to na tousty a maji pocit, ze si za to zaslouzi prinejmensim „michelinskou hvezdu“. Holandane maji divnou predstavu o „dobrem jidle“. Zdravim, meisje

gemma
245 příspěvků 11.06.08 11:11
Sylvie,

jak je to v Itálii nevím, ale poslušně hlásím, že v Kanadě nikdo sběr hub neomezuje. Můžeš si domů přinést třeba tunu, ale jak píše Meisje, lidé je neznají, bojí se, že se otráví a raději kupují pěstované houby, a to i lesní.
A zajímavou zkušenost jsem udělala v Belgii. Ne se sběrem hub, ale s pohybem v lese. V tom, čemu oni říkají les a co je něčím mezi oborou a parkem, se nesmí chodit po trávě mezi stromy, ale pouze a jenom po cestičkách. Po té, co u nás lze jít lesem třeba měsíc a nepotkat živáčka, jsem byla v šoku.

anickav
2904 příspěvků 11.06.08 11:54
Meisje,

ja som bola taká šokovaná…Stále som násobila a uvažovala, či je to možné, alebo som zabudla násobilku…
Ešteže sme neemigrovali…aspoň huby máme!
Príjemný deň!
 A.

noskovice
1322 příspěvků 11.06.08 12:44
Sber hub

Moje zkusenosti se zberem hub v Italii. Alespon v Toskansku, kde bydlim. Sbirat se mohou, ale taky jsem slysela, ze jenom do 2 kil. Kdyz vas nahodou zkontroluji, meli byste mit kosicek „deravy“, ne igelitku, houba odkrojena nozem, aby rostly dalsi houby. V obdobi hub, je propagovana sluzba houbarum, kam se obratite a odbornik vam rekne, zda jsou dobre, nebo jedovate. Jinak jsou urceny velikosti. Rozhodne jsem tady nevidela zadnou sklenicku s malinkatymi houbami, jako u nas. Ty se sbirat nesmi. Jinak jsou (prominte mi ten vyraz) prasata, protoze po nich „povoden“. Rozrypaji a rozkopaji vsechno. Ne vsichni lidi, ale velka cast. Jinak ja tady na houby nemuzu, protoze lesy nejsou udrzovany, jako byly u nas, takze jimi neprolezu. Kdyz mam chut na houby, tak je radeji koupim zmrazene, protoze ja mam na cele napsano BLBEC, a oni mi vzdycky prodaji houby cervave, coz vidim az doma. Tady stoji tak kolem 25-30 Euro kilo. Nebo mi da moje teta, kdyz prijedu do Prahy pytlik susenych, ktere si nechavam na houbovou omacku!..Mnam, mnam… Ahoj vsem, Sona

noskovice
1322 příspěvků 11.06.08 13:05
.jeste dodatek...

Jeste neco, jestli znate italy, tak urcite vite, ze na nejake predpisy atd. kaslou. Takze 2 kila, nebo 10 je jedno. A i ti, co by meli hlidat respektovani norem, maji svoji „cenu“… To je holt Italie. Kdo se na to diva zvenci, je treba pobaven, ale zit v tom, je obcas k naprdnuti! Pa pa

lydia
1227 příspěvků 11.06.08 13:51
Sběr hub

v Rakousku je také omezen na 2 kg na osobu a den. Tak myslím, že by to mělo stačit, ne? Smí se sbírat od 7.00 hod ráno do 19 hod. večer. Je to podle oblastí různé. V některých lesech může být sběr hub majitelem lesa zakázán. Ale na to musí před vstupem do lesa upozornit nějakou cedulí. Nedávno jsem četla v novinách, že italové kontrolují společně s rakušany. Platí se dost velké pokuty. Tato opatření jsou proto, aby se zabránilo organizovanému, profesionálnímu sbírání hub a svévolnému poškozování přírody, hub a lesa. Sona to napsala možná lépe.
Ne jenom lidem houby chutnají, ale i lesní zvěři, tak tam nějaké pro ně nechte:-)
I u nás, musí mít ti, kteří sbírají houby a prodávají dál obchodům gastronomii atd.licenci. Obchodníci a gastronomie musí dokonce vést záznamy o tom, od koho houby koupili.
Já ráda houby sbírám, ale bohužel jich moc nenajdu, nebo je moc dobře neznám. Tak mi také nezbývá než za drahé peníze koupit.

Sylvie
2302 příspěvků 11.06.08 19:55
Děkuji

Všechny příspěvky jsem si se zájmem pročetla. Jak jsem byla ze začátku rozčílená, že nějaká taková omezení vůbec existují, tak teď si zase říkám, že to někdy není na závadu. Oni se lidi fakt občas chovají čuňácky. Má to tedy něco do sebe (Holandsko je ale extrém).
Ale stejně jsem ráda, že to u nás takto neplatí. Snažíme se s manželem alespoň místo po vytažení hříbku zahrabat, aby podhoubí nevyschlo. To je vše. Jinak jsme loni chodili na houby s prádeními koši. Strašně, že?

buraci
1136 příspěvků 12.06.08 01:39
Češi

Chodím do lesa denně po celý rok (běhat a s pejskama). Bohužel stav, v jakém se les nachází na konci září po nájezdu houbařů, je k pláči. Všude se válejí papírové kapesníky, pytlíky, petky, nehledě na rozkopané houby. Nedivím se proto zemím, které se snaží svoje lesy chránit…

Bali
1254 příspěvků 12.06.08 14:22
...

ve Francii je sběr v lese (nejen hub)také omezen, ale záleží na oblasti, stavu lesa, sezóně,…
Limit se pohybuje mezi 2-10 kg na osobu.
V některých oblastech se také vydává povolení sběru. Ceny různé-3-10 Euro na den, 20-120 Euro na rok, rozdělení na místní obyvatele a turisty,…

meisje
580 příspěvků 12.06.08 22:39
Cesi....neCesi

Bohuzel takto vypadaji i lesy za hranicemi Ceske republiky a ne vzdy na vine jsou jen houbari.....ve­nujeme se jistemu psimu sportu a to co clovek vidi v lesich v NL, v Belgii nebo v Nemecku po pejskarich, sportovcich, ci obycejnych vyletnicich dokazuje, ze zakony typu " zakaz vstupu kamkoliv a trhnuti cehokoliv" nic neresi. Nl prislo v posledni dobe s dalsim uzasnym napadem…nechava lesy „samosobe napospas“, takze jakmile se prezene vetsi vichrice a ze jich tam je pozehnane, ci stromy se zlomi diky nemoci ci jen tak, nechavaji ten „curbes“ lezet ladem, protoze ve staroveku to taky nikdo neuklizel a les si pomuze sam.Tuhle myslenku od nich prevzala i Belgie. Samozrejme, ze i pred veky veku se lide vzdy o les starali.Dnesni prevratne mysleni o ochrane zivotniho prostredi me cim dal vice prijde, ze je vice na skodu nez k uzitku. Muj manzel pracuje u jedne svetove firmy zabyvajici se spalovanim odpadu a tezbou oleju, maji za povinnost rocne venovat miliony dolaru na ochranu zivotniho prostredi. Cloveku beha mraz po zadech kdyz slysi jak se nektere vlady staveji k ochrane zivotniho prostredi a jak je nakladano s miliardovymi castkami, ktere maji byt pouzity za ucelem „chranit zemi, lesy, ovzdusi, vodstvo atd.“. Takze vybirani pokut za sber hub ci lesnich plodu me tak akorat dokaze vytocit do bela.

Sylvie
2302 příspěvků 13.06.08 01:02
Meisje

Meisje, tak to čtu furtem furt dokola a nemůžu pochopit, že by byli v Beneluxu tak natvrdlí. Oni teda jsou, ale taaak moc?

meisje
580 příspěvků 13.06.08 05:21
Sylvie.....

jsou, jsou a nejen az tak, ale i vic !!! Proto jsem v te zemi vydrzela zit jednom sedm let a radeji prchla mezi asiaty. Oni jsou desne lini pouzivat mozek ( to v zadnem pripade neznamena, ze by byli hloupi - to ani nahodou), ale jim se zda zivot oklesten prikazy a zakazy daleko jednodussi nez kdyby se meli sami rozhodovat. Oni taky jak maji na vyber napr. vice nez ze tri druhu toaletniho papiru tak z toho hned maji bolehlav. A co se tyka jejich napadu „nechame les ladem“, tak to jsou presni oni…nechame to ladem, tak se nemusime rozhodovat zda kacet ci nekacet…ona si to priroda rozhodne sama.
Jeste k houbam, kdyz jsem zacala chodit se svym manzelem ( holandan) pred 12 lety a byl poprve v CR behem houbarske sezony…tak rikam „jdeme na houby“. On to vubec nedokazal pochopit - co tim myslim! Nejdrive zacal s tim, proc do lesa, kdyz v obchode se prodavaji zampiony . Pak mu vubec neslo do hlavy, ze je budeme hledat a ze neni jiste zda nejake najdeme…tak proc tam vubec pujdeme?! A pak si myslel, ze tam nekde zaplatime vstupne, houby uz tam nekdo zasazel a les okolo je jen zpestreni. Pak uz jsem ho zase nechapala ja…uspesny, zcestovaly chlap a ve 40 letech se me pta " co je to jit na houby"? Pak tomu jeste dal korunu, kdyz videl u nas doma svestku a vlassky orech (stromy)…v zivote to nevidel! Ja holka z ceske vesnice jsme nedokazala pochopit, ze existuji lide, kteri nevideli rust svestky, houby apod.On taky pochazi z holandske vesnice, ale ani holandsti vesnicane dodnes nevedi " na kterem strome rostou tresne" a nebo jak vypada oresak (((. Oni vsechno znaji, ale uz jen z obchodu. Poslat ho na zahradu pro petrzel, tak se vrati za tyden a s botama od snehu, ze tam nic takoveho nemame.Ale zabalenou v obchode ji pozna hned.....,zdravim, meisje.

Sylvie
2302 příspěvků 13.06.08 06:40
...

Meisje, kdybys mě viděla, jak se tu chechtám. Ono je to spíše k pláči, ale Uáááá, hehehe, uáááá.
Já si snad koupím letenku do Indie, abych se mohla podívat na jednoho Holanďana…

noskovice
1322 příspěvků 13.06.08 10:44
........

V italskych skolach udelali pruzkum, kde se ptali deti, odkud pochazi mleko atd. Odpoved: je to tovarni vyrobek. Nevedely, ze je z kravy. K prirode nemaji zadny vztah. Maji more a neumeji plavat. Maji lesy a podpaluji je. V tomto pripade osoby dospele. Maji odpadkove kose a nepouzivaji je. Maji supermoderni zachody a nesplachuji a tak bych mohla pokracovat dal a dal....., takze toho radeji necham. Moc vas vsechny zdravi Sona

iva 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.06.08 01:03
Meisje

dříve si les opravdu „pomohl“ sám. Všichni na vaření a topení používali jen dříví, takže vyčistili les a právě od padlých a nemocných kmenů a větví. Do kácení se pouštěli, až když na zemi nic nebylo a před zimou. A houby a lesní plody sbírali ohleduplně, aby jim narostlo i příště, protože potrava z lesa byla významná část jídelníčku. Pokud si vzpomínám, říkalo se houbám maso chudých.

meisje
580 příspěvků 15.06.08 01:24
Ivo...

Drive ale bylo lidem povoleno to drivi sbirat a zrovna tak plody lesa, bohuzel diky vsem tem „zakonum a prikazum“ je to dnes vse zakazano.....tak opravduji pochybuji, ze si ten les pomuze sam…a zrovna tak pokud byl les drive nemocen tak mu museli pomoci lide.

meisje
580 příspěvků 15.06.08 01:29
...

Takze me to zase vychazi, ze to byli LIDE a ne LES sam o sobe kdo si pomohl, lide drivi odnosili, plody sesbirali…pokud je zakaz vstupu a sberu cehokoliv.....kdo tomu lesu pomuze???? On sam o sobe a zver toho asi moc nezmuzou

svato
1417 příspěvků 23.06.08 05:43
úplne oneskorene

Neviem, či to bude ešte niekto čítať, ale bola som na dovolenke (nerástli, potvory). Tak si niekedy myslím, že nejaké tie obmedzenia by sa zišli, aspoň u nás (SR). Keď tak niekedy vidím to nehorázne plienenie lesa: človek stretne chlapa s dvoma obrovskými plnými košami (od hlavičky priemeru 1 cm až po také staré, čo sa hodia ozaj len na výtrusy) a on sa s úsmevom pochváli, že „to je dnes už štvrtá várka“ , tak by som ho najradšej nakopala. Samozrejme, že po ňom zostali v machu jamky po vytrhaných hubách (spodok sa odreže až potom) a rozkopané všetko, čo nepozná, minulú jeseň som tak nachádzala kvantá muchotrávok cisárskych - pokuta za 1 plodnicu 2000 Sk. Slušný človek si ich takpovediac „odtrhne od huby“ a keď potom nájde takúto spúšť, je to na infarkt.

Váš příspěvek

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz