S cukrovím začněte včas...

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

penda
4752 příspěvků 23.10.04 14:44
S cukrovím začněte včas...

Vánoční svátky už opět klepou na dveře, budou tu coby dup! Je nejvyšší čas si rozplánovat, jakým vlastnoručně upečeným cukrovím letos překvapíte své blízké a kdy ho upečete.

6 - 8 týdnů před Vánocemi
Ozdoby z vizovického těsta nejsou k jídlu, ale na stromečku či vánoční tabuli vypadají krásně. Na perníčkách si ale můžete i pochutnat! S přípravou obou začněte právě nyní. Také ořechové tyčky a cukroví s citronovou polevou můžete upéct již v polovině listopadu. Ozdobené jedlé pečivo zabalte do alobalu a dejte do chladu.

2 - 4 týdny před Vánocemi
Jemná linecká kolečka, medvědí pracny, ale i kokosky, pusinky a „strojkové“ cukroví chutnají nejlépe, připravíte-li je v prvních dvou týdnech adventu. Stejně tak anýzky a zázvorky, které by jinak byly tvrdé. Cukroví uložte do dóz, a aby bylo vláčné, přidejte plátek jablka, který vždy po 4 dnech vyměníte.

1 - 2 týdny před Vánocemi
Nastává čas pustit se do pečení cukroví s čokoládou a máslových dvoubarevných sušenek. Také ořechovo-mandlové marokánky, skořicové hvězdičky, ale i vanilkové rohlíčky se budou rozplývat na jazyku dva týdny po upečení.

K rychlé spotřebě
Jeden den připravit a druhý již mlsat - tak přesně k tomu jsou určeny nepečené kuličky a tyčky s ořechy či rumem, cukroví s nejrůznějšími krémy a z třeného těsta, ale také drobné bonbonky a pečivo „na poslední chvíli“. Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na oblíbené biskupské chlebíčky s kandovaným ovocem a klenot naší české kuchyně - vánočku s rozinkami a mandlemi.

Reklama

Reklama

Reakce:

Eja
3825 příspěvků 23.10.04 15:17
Pendo,

dnes už jsem nakoupila mandle, kokos, lískové oříšky, manžel už loupe vlašské ořechy. První adventní neděli nejpozději začínám péct. Jablko dávám jen někdy, pokud je sucho, jinak na balkoně si cukroví natáhne vzdušnou vlhkost a jablko není potřeba. Plátky pomeranče, citronu a jablíček se už suší na topení, aby bylo čím zdobit o adventu.

penda
4752 příspěvků 23.10.04 15:40
teda ejo,

ty jsi naprosto vzorná labužnice…to já jsem zatím jen objednala perníčky a chaloupku u vali pro malého, aby to měl prvotřídní ;-)

salgo
146 příspěvků 23.10.04 22:59
Díky Pendo

Já už dobrých 14 dní brousím po internetu a hledám nové tipy na vánoční cukroví a všichni kolm si ťukaji na čelo, jako že je moc brzo. Když jsem ted zaštítěná takovou autoritou, tak si můžu plánovat jak chci. Už se nemůu dočkat pečení.
Taky máš tak ráda Vánoce? Dnes všichni jen nadávají jak je kolem nich práce, že se lověk skoro stydí přiznat, že ho to baví.

penda
4752 příspěvků 24.10.04 00:01
salgo,

Vánoce miluji…udělala jsem si totiž svoje rodinné tradice a ne tradice přebírané z rodiny na rodinu, které jsou vyplněné stresem, sháněním, gruntováním…mám ráda atmosféru, která je se svátky spojená…lidi jsou na sebe tak nějak milejší…všechno je krásně sváteční…jsou to zkrátka nejhezčí svátky v roce…a nejradši mám to líbání pod jmelím :-))…a házení pantoflí a pouštění ořechových lodiček…a deseťáky, které se objeví pod talířem při dojedení štědrovečerní polévky a šupinky z kapra do peněženky, aby se nás penízky držely celý rok…a rozzářené oči dětí pod stromečkem a to schovávání dárků, aby o nich nikdo nevěděl a nakonec je pomalu nemůžu najít sama :-))…a jak ráda rozbaluji dárky (teď už od mého mladšího syna, dřív, dokud byl menší, i staršího), které můj syn vlastnoručně vyrobí, zabalí a dychtivě očekává, jestli mi dárek udělá radost…prostě Vánoce jsou V á n o c e !

penda
4752 příspěvků 31.10.06 09:03
nová Katka - Vánoční cukroví radí:

P L Á N    P E Č E N Í
DATUM
CUKROVÍ
TIPYuprostřed listopaduštoly, ovocné a křížalové chlebyzabalené ve fólii vydrží pár týdnůpřed 1. adventemperníky, pečivo podobné perníku, preclíkyměly by být upečeny nejméně dva týdny před konzumacíod 1. adventu (3. 12.)stříkané pečivo, sušenky z křehkého těstazůstanou v neprodyšných dózách až 8 týdnů čerstvéod 2. adventu (10. 12.)pěnové cukroví, makronky, skořicové hvězdičkychutnají nejlépe po čtyřech dnech, ale zůstávají čerstvé 3 až 4 týdnyod 3. adventu (17. 12.)vanilkové rohlíčky, muffinkynechte je zabalené v dózách po vrstvách až do Vánocod 4. adventu (pozor, letos odpovídá 4. neděle adventní Štědrému dni)dortové korpusy z křehkého a piškotového těsta, kořeněné koláče, tvarohové štoly, pralinkyzabalené ve fólii a uchované v chladu vydrží několik dníŠtědrý večer/svátkydo­hotovení dortůaž do konzumace uchovat v chladu

marmelada
1643 příspěvků 31.10.06 12:33
Už vybírám

Tedy začala jsem sepisovat, co letos upeču. Loni jsem se trochu rozjela a skončila asi u 20 druhů - tedy hlavně díky Labužníkovi, chtěla jsem toho hodně vyzkoušet. Letos se chci trochu držet při zemi, zatím mám v oblíbených pár (asi 1O), ale nevím, jak to dopadne.
Ta tabulka je fajn. Loni jsem prvně pekla štolu, ale až v prosinci, tak to si ji letos spáchám za nedlouho.

Labužník handula02
634 příspěvků 31.10.06 13:06
" ladění " na vánoce

Mám moc ráda Vánoce, ale ještě raději Advent. Už pomalu začínám přemýšlet, jaké druhy cukroví budu péci. Ale přiznám se, je to hodně těžké, tady je receptů spousta, ráda zkouším nové věci, tak nechám překvapit i sama sebe co vlastně upeču. Ráda v prosinci brouzdám po obchodech a jen tak Prahou po tržištích, ale spíše kvůli atmosféře, dárky většinou už mám nakoupené. Mám ráda dárky ( překvapení ) a také dcerám i muži vyberu nějaký dárek - překvapení o kterém nevědí. Je to rok od roku těžší, ale zatím se daří

pekarka
410 příspěvků 01.11.06 06:51
Vánoční pečení.

No jak je vidět z deníčku, já mám vánoce pomalu už 14 dní. Vymýšlím, peču a zrovna včera jsem se koukala co budu dělat za cukroví a došla jsem k neuvěřitelným 14 druhům. Tak to budu muset nějak zmenšit nebo péct z polovičních dávek. A prože vůně perníků se line celým panelákem, doufám, že některé obyvatele taky navnadím. Jinak to s vánocemi nepřeháním - dárky budeme shánět až koncem listopadu.

Labužník Triss
160 příspěvků 01.11.06 18:07
...

poradí mi nějaká dobrá duše konečně fungující recept na perníčky? loni jsem je pekla 6 tydnů dopředu a byly kamenné. každý rok jiný recept, ale výsledek je stále stejně tvrdý.

heja
312 příspěvků 01.11.06 19:37
Triss, poradím.

Stoprocentní recept na skutečně jedlé perníčky má tady Pekařka - Staročeské perníčky. Peču je velmi často pro malé vnučky a jsou skvělé.
Jinak, i já patřím k vánočním fanatikům. Už řadu let mám zpracovaný harmonogram vánoc včetně rozpisu všech nákupů, receptů a předvánočních prací. Na perníčky a perníkové chaloupky se chystám už o tomto víkendu a cukroví začínám péci vždy poslední listopadový víkend, abych vše měla v rozdělené v krabicích nejméně týden před vánoci, většinou už kolem 15.12. , protože něco posílám i do zahraničí (kromě pár druhů, které se dokončují až těsně před vánoci). No a těch druhů peču poslední dobou 25 - 30, protože peču pro 3 rodiny a do několika krabiček jako dárky. Místo abych pekla více dávek, peču raději více druhů (jen vanilkové rohlíčky a marokánky peču 2×). Každý rok se to snažím zredukovat, ale pak ještě zkouším ten a ten recept a zase se to blíží ke 30. Pokud nějaké cukroví zbyde, hned po vánocích je rozdělím do krabiček a nechám zmrazit. To je pak vzácnost ke kávě !

DanaJ
1136 příspěvků 09.11.06 10:28
Nó jo, už je to tady.

Zrovna už přemýšlím, jestli není čas na štolu a už se to blíží, díky za připomenutí Vladko, už jsem to chtěla hledat na netu.
Minulý rok jsem děla těsně před vánoci tu tvarohovou štolu a moc nám chutnala, tak jsem si říkala, že bych zkusila tu kynutou, protože je prej ještě lepší než ta tvarohová. Taky se budu chystat na Nejlepší vosí hnízda , ty peču miláčkovi předčasně, protože je má moc rád a má 18-týho narozeniny. Vždycky si stěžuje, že když byl malej, tak většinou nic nedostal a spojovali se jeho narozeniny s vánocema. Mno tak se snažím, aby aspoň něco bylo.
Mamka si bere dovolenou, že bude mejt u babičky okna. A je na čase, aby začal generální úklid baráčku - to zas bude fuška všechno vysmejčit - ale pak ta vůně.

jau
457 příspěvků 09.11.06 11:12
DanoJ

Moje dcera se narodila 19.12., tenkrát jsme s ní přijeli přesně na Štědrý den domů, položili pod stromeček a měli jsme jedny z nejhezčích Vánoc, všude binec, ale nevadilo nám to…Ale proč to píšu: dcera vyžaduje na své narozky dort. Sice u toho skřípu zuby, protože při tom všem blázinci ještě péct a zdobit dort, který pak máme problém sníst…Ale šidit bych jí nechtěla a ona se ani nedá…Moje kolegyně má syna Štěpána, svátek má těsně po Štědrém dnu, ale taky dostává plnohodnotné dárky. Narozeniny a svátek jsou jen jednou za rok a je jedno, jaké je zrovna datum

iva 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.11.06 19:11
Dano a Jau

nic si z toho nedělejte, moje dcera se narodila 21.12. Samozřejmě oslavy jsou vždy plnohodnotné, vč. vinšujících příbuzných.

buraci
1136 příspěvků 09.11.06 22:01
Si stezujte....

Ja mam jednoho syna narozeneho 3.12. a druheho 29.12, oba samozrejme vyzaduji fotku u mnou vyrobeneho dortu a oslavu se vsim vsudy.

Labužník Triss
160 příspěvků 10.11.06 18:22
...

Tak jsem dneska zadělala na perníčky, péctu budu zítra, nebo v neděli a jsem na ně moc zvědavá.

DanaJ
1136 příspěvků 13.11.06 15:08
ŠTOLA

Četla jsem, že stačí kynutou štolu nechat uležet 14 dnů. Někde se zase píše čím dýl, tím líp. TAK JAK TO TEDA JE? Upekli byste jí už teď a nebo počkali třeba na začátek prosince?

Reklama

Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz