Rybí slovník

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Alice_G
505 příspěvků 16.10.05 20:08
Rybí slovník

Vařím skoro 20 let recepty ze slovenské rybí kuchařky, samozřejmě - protože nemám doma fanatika rybáře - občas improvizuju z dostupného materiálu, ale nedá mi to, abych si nedoplnila vzdělání: co je ostriež, zubáč a hrebenačka? Pomůže Kltko, Cuso… nebo Manek ? (a iní?) Díky

Reklama

Reklama

Reakce:

spanny
159 příspěvků 17.10.05 00:14
...

Mam stranky na kterych jsou vsechny mozne druhy ryb ale bohuzel je to Anglicky. Jestli se chces na to podivat tak je to na **** Podivala jsem se na ostriez a to je prelozeno jako okoun, zubac je taky okoun a hrebenacka je to same. Vsechny jsou ze stejneho rodu.

Edit admin - odstranění odkazu

gabi
551 příspěvků 17.10.05 08:44
Rybí slovník

Ahoj Alice_G,
pozri si tuto stranku. Mas tam vsetky ryby aj so slovenskymi nazvami
 http://www.mrk.cz/…y/atlas_ryb/

manek 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.05 13:13
Rybí slovník - Alice,

do svého deníčku jsem tedy vložil abecední (podotýkám neúplný!!) seznam nejběžnějších ryb ulovitelných v našich vodách, případně sehnatelných v našich obchodech s rybami:

seznam názvů ryb

Martini.Dry
22 příspěvků 17.10.05 14:23
Ostriež a spol.

Ostriež je okoun, zubáč je candát a obě jsou to okounovité ryby s jemným masem vynikající kvality. Hrebenačka je ježdík, drobná okounovitá rybka. Moc masa na ní není, ale podle klasiků rybářské kuchyně se prý hodí na polévku. Hodně úspěchů!

manek 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.10.05 19:04
Rybí slovník

do slovníku dodány obrázky!!!

Ale některé se nechtěly nechat zobrazit…

Alice_G
505 příspěvků 18.10.05 21:43
Ryba ve všech jazycích

Manku, překlad jmen rybek je bezva, za rychlou pomoc děkuju i Suchému Martini a Gabi, poděkování jsem ale (zbrkle) mrskla někam do obecné diskuse, protože to tu ještě neovládám. PS.: Chachá, tak podustva NENÍ podoustev… A. (Jo, chápu - tyhle starosti na vaše hlavy ..)

manek 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.10.05 22:23
Alice

díky zlatíčku Pendě se mi podařilo aktivovat i ty obrázky, které se nechtěly zobrazovat. Tímto jí moc a moc děkuji!!! Takže: všechno funguje, a teď se můžeš podívat nejen na to, jak se ryba jmenuje, ale i jak vypadá ve skutečnosti!!!

manek 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.10.05 22:26
cuso

kdyby byla někde chyba, tak mi dej vědět, opravím!!!

lydia
1227 příspěvků 19.10.05 09:22
manku,

tak to je parada. Udelal jsi mi taky radost, hlavne s prekladem . Kdyz dodas jeste nejake morske ryby, bude to perfektni
 Diky!

manek 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.10.05 15:59
Rybí slovník - Lydie

Jak to bude s mořskými rybami nevím… Ony se v našich vodách moc nevyskytují, v tom je ten problém! No, pokusím se to nějak udělat, aby si i moře přišlo na své.

lydia
1227 příspěvků 21.10.05 15:09
manku,

skoda. Tak treba az nejake nachytas

di
2451 příspěvků 25.10.05 10:22
Manku a ostatní...

k těm názvům mořských ryb - před pár lety vyšly dvě docela fajn knížky „Mořské ryby“ a „Plody moře“ od autorů Stanislava Konečného a Josefa Pavlíčka. V obou knížkách (no, jsou to spíš skripta, mají kolem 100 stran, formát A4) je spousta obrázků a názvy příslušných „potfor“ jsou uvedeny česky, latinsky, anglicky, německy, francouzsky, španělsky, italsky, rusky a polsky, slovensky bohužel ne. Nevím ale, jestli se ty knížky dají dneska ještě někde sehnat, snad v nějakém specializovaném knihkupectví.

Martini.Dry
22 příspěvků 26.10.05 12:16
Ještě k rybímu slovníku - Manku a spol. - nabídka

Před časem jsem potřeboval ke své práci najít nějaké názvy mořských ryb a stejně jako vy jsem zjistil, že slovníky, byť specializované, jsou v této věci dost neúplné. Hrabal jsem se proto v ichtyologické literatuře a na základě latinských názvů (ty jsou všude) k nim z různých literárních pramenů přiřazoval jména česká, anglická a německá. Výsledkem je sice stále ještě neúplný, ale aspoň trochu doplněný slovníček asi 320 druhů mořských ryb. Mám ho ve formě excelovské tabulky a nenárokuji si na něj žádný copyright. Pokud byste o něj měli zájem, dejte mi vědět e-mailovou adresu a já vám ho pošlu. Pokud jste někdo počítačový šaman a dojdete k názoru, že by stálo zato slovníček umístit na Labužníka, pošlu vám ho taky.

Martin_HK
1 příspěvek 01.03.11 13:12
názvy mořských ryb v angličtině

Dobrý den,

cca před šesti lety jste zde zmínil, že máte k dispozici excelovskou tabulku se slovníkem (česko anglickým) asi 320 mořských ryb a nabízel jste jej k případnému zaslání mailem. Jedu za kamarádem do Hamburku a moc dobře si vybavuji jak každoročně v portugalské restauraci bojuji s názvy ryb. Nemohl byste mi ten váš slovníček, prosím, poslat?

spanny
159 příspěvků 03.03.11 19:33
názvy mořských ryb v angličtině

Matin HK, on to neni slovnicek co mam ale rybi databaze. A v tom jsou vsechny nazvy ryb. Na priklad kdyz byste chtel vedet jak se jmenuje Trout Cesky tak si do te databaze date Trout a az vam to naskoci tak si kliknete na Trout na leve strane a naskoci vam stranka ktera vam rekne vsechno o Trout. A dole na te strance pak mate - More information. Kliknete si na - Common names a naskoci vam jmena toho trout v ruznych jazycich. Ta databaze je tady:
http://www.fishbase.org/search.php
Doufejme ze tomuto vysvetleni rozumite a jestli potrebujete neco vedet tak mi klidne napiste.
 Kamila

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz