Rybí slovník

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Alice_G
505 příspěvků 16.10.05 20:08
Rybí slovník

Vařím skoro 20 let recepty ze slovenské rybí kuchařky, samozřejmě - protože nemám doma fanatika rybáře - občas improvizuju z dostupného materiálu, ale nedá mi to, abych si nedoplnila vzdělání: co je ostriež, zubáč a hrebenačka? Pomůže Kltko, Cuso… nebo Manek ? (a iní?) Díky

Reklama

Reklama

Reakce:

spanny
159 příspěvků 17.10.05 00:14
...

Mam stranky na kterych jsou vsechny mozne druhy ryb ale bohuzel je to Anglicky. Jestli se chces na to podivat tak je to na **** Podivala jsem se na ostriez a to je prelozeno jako okoun, zubac je taky okoun a hrebenacka je to same. Vsechny jsou ze stejneho rodu.

Edit admin - odstranění odkazu

gabi
551 příspěvků 17.10.05 08:44
Rybí slovník

Ahoj Alice_G,
pozri si tuto stranku. Mas tam vsetky ryby aj so slovenskymi nazvami
 http://www.mrk.cz/…y/atlas_ryb/

manek  17.10.05 13:13
Rybí slovník - Alice,

do svého deníčku jsem tedy vložil abecední (podotýkám neúplný!!) seznam nejběžnějších ryb ulovitelných v našich vodách, případně sehnatelných v našich obchodech s rybami:

seznam názvů ryb

Martini.Dry
22 příspěvků 17.10.05 14:23
Ostriež a spol.

Ostriež je okoun, zubáč je candát a obě jsou to okounovité ryby s jemným masem vynikající kvality. Hrebenačka je ježdík, drobná okounovitá rybka. Moc masa na ní není, ale podle klasiků rybářské kuchyně se prý hodí na polévku. Hodně úspěchů!

manek  18.10.05 19:04
Rybí slovník

do slovníku dodány obrázky!!!

Ale některé se nechtěly nechat zobrazit…

Alice_G
505 příspěvků 18.10.05 21:43
Ryba ve všech jazycích

Manku, překlad jmen rybek je bezva, za rychlou pomoc děkuju i Suchému Martini a Gabi, poděkování jsem ale (zbrkle) mrskla někam do obecné diskuse, protože to tu ještě neovládám. PS.: Chachá, tak podustva NENÍ podoustev… A. (Jo, chápu - tyhle starosti na vaše hlavy ..)

manek  18.10.05 22:23
Alice

díky zlatíčku Pendě se mi podařilo aktivovat i ty obrázky, které se nechtěly zobrazovat. Tímto jí moc a moc děkuji!!! Takže: všechno funguje, a teď se můžeš podívat nejen na to, jak se ryba jmenuje, ale i jak vypadá ve skutečnosti!!!

manek  18.10.05 22:26
cuso

kdyby byla někde chyba, tak mi dej vědět, opravím!!!

lydia
1227 příspěvků 19.10.05 09:22
manku,

tak to je parada. Udelal jsi mi taky radost, hlavne s prekladem . Kdyz dodas jeste nejake morske ryby, bude to perfektni
 Diky!

manek  20.10.05 15:59
Rybí slovník - Lydie

Jak to bude s mořskými rybami nevím… Ony se v našich vodách moc nevyskytují, v tom je ten problém! No, pokusím se to nějak udělat, aby si i moře přišlo na své.

lydia
1227 příspěvků 21.10.05 15:09
manku,

skoda. Tak treba az nejake nachytas

di
2451 příspěvků 25.10.05 10:22
Manku a ostatní...

k těm názvům mořských ryb - před pár lety vyšly dvě docela fajn knížky „Mořské ryby“ a „Plody moře“ od autorů Stanislava Konečného a Josefa Pavlíčka. V obou knížkách (no, jsou to spíš skripta, mají kolem 100 stran, formát A4) je spousta obrázků a názvy příslušných „potfor“ jsou uvedeny česky, latinsky, anglicky, německy, francouzsky, španělsky, italsky, rusky a polsky, slovensky bohužel ne. Nevím ale, jestli se ty knížky dají dneska ještě někde sehnat, snad v nějakém specializovaném knihkupectví.

Martini.Dry
22 příspěvků 26.10.05 12:16
Ještě k rybímu slovníku - Manku a spol. - nabídka

Před časem jsem potřeboval ke své práci najít nějaké názvy mořských ryb a stejně jako vy jsem zjistil, že slovníky, byť specializované, jsou v této věci dost neúplné. Hrabal jsem se proto v ichtyologické literatuře a na základě latinských názvů (ty jsou všude) k nim z různých literárních pramenů přiřazoval jména česká, anglická a německá. Výsledkem je sice stále ještě neúplný, ale aspoň trochu doplněný slovníček asi 320 druhů mořských ryb. Mám ho ve formě excelovské tabulky a nenárokuji si na něj žádný copyright. Pokud byste o něj měli zájem, dejte mi vědět e-mailovou adresu a já vám ho pošlu. Pokud jste někdo počítačový šaman a dojdete k názoru, že by stálo zato slovníček umístit na Labužníka, pošlu vám ho taky.

Martin_HK
1 příspěvek 01.03.11 13:12
názvy mořských ryb v angličtině

Dobrý den,

cca před šesti lety jste zde zmínil, že máte k dispozici excelovskou tabulku se slovníkem (česko anglickým) asi 320 mořských ryb a nabízel jste jej k případnému zaslání mailem. Jedu za kamarádem do Hamburku a moc dobře si vybavuji jak každoročně v portugalské restauraci bojuji s názvy ryb. Nemohl byste mi ten váš slovníček, prosím, poslat?

spanny
159 příspěvků 03.03.11 19:33
názvy mořských ryb v angličtině

Matin HK, on to neni slovnicek co mam ale rybi databaze. A v tom jsou vsechny nazvy ryb. Na priklad kdyz byste chtel vedet jak se jmenuje Trout Cesky tak si do te databaze date Trout a az vam to naskoci tak si kliknete na Trout na leve strane a naskoci vam stranka ktera vam rekne vsechno o Trout. A dole na te strance pak mate - More information. Kliknete si na - Common names a naskoci vam jmena toho trout v ruznych jazycich. Ta databaze je tady:
http://www.fishbase.org/search.php
Doufejme ze tomuto vysvetleni rozumite a jestli potrebujete neco vedet tak mi klidne napiste.
 Kamila

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz