Rybí kuchařka...

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Papaja 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.06.05 15:18
Rybí kuchařka...

…nejraději i s fotkami, kde se ale hlavně autoři receptů vycházejí z toho, že si přinesu domů rybu čerstvou a netahám ji z mrazáku. Tzn. zpracování ryb - které se stahují, které se nestahují, kdy odříznout hlavu, kde je moc kostí …apod..... Zatím jsem na nic takového nenarazila…

Reklama

Reklama

Reakce:

ajta
590 příspěvků 02.06.05 16:31
Papájo...

… zkus se porozhlédnout po kuchařkách pana Miloše Štěpničky…
Najdeš v nich nejen spoustu receptů, ale i mnoho rad a návodů na využití ryb v kuchyni…

penda
4752 příspěvků 02.06.05 17:48
Myslím si,

že články od manka (množitele) jsou v tomto směru perfektní. Sice postupy nepředkládá krok za krokem (chápej: pomocí obrázků), ale pochopit a naučit se z nich dá hodně. Ale jinak Štěpnička není špatná volba, nevlastním ho, ale z doslechu vím, že jeho kuchařky stojí za to.

Papaja 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.06.05 11:07
Články...

… od manka jsem četla......ale každá ryba je jiná........tam je popis moc obecný.......díky, podívám se po kuchařce, kterou mi doporučujete

Alice
104 příspěvků 03.06.05 11:49
Rybi kucharka od Vaňhy

neni tam moc fotek, ale tisice receptu a spousta vychytave - jak poznas cerstvou rybu nebo koryse, co z ktere delat a co ne, jak servirovat a s cim, je bajecna !!!!

manek 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.06.05 15:43
Papajo,

já vím, že to bylo obecně, ale v podstatě platí:
ryby: kapr, štika, pstruh, candát, lipan, siven, sumec, úhoř, losos, (s mořskými moc zkušeností nemám, ty se u nás nedají chytit ), mají kostí méně. Ostatní sladkovodní ryby jsou na tom podstatně hůř, ale pokud je „odploutvíš“ a naporcuješ jak jsem napsal (a to je z vlastní zkušenosti, není to vyčtené!!), tak se podstatné většiny drobných kostiček zbavíš.
Stáhnout rybu z kůže můžeš kteroukoliv, záleží na tom, jestli ti v adí nebo ne, ale přece jenom - okouna a ježdíka je lépe stáhnout, než se pokoušet odtranit jejich hluboko vrostlé šupiny. Jde to velmi těžko, ale s těmito rybami se běžně v obchodě nesetkáš (i když okoun se přinejmenším chuťově vyrovná candátovi). Hlava se neodřezává u ryb, které se upravují a podávají vcelku - ať už jako jedna porce, nebo se celé pečou (nebo upravují jinak) a porcují až na tabuli (to je hezký výraz, že? Ten se mi povedl!!! :-D) Hlava se stejně vyvařuje jen do polévky, takže pokud se ti zdá, že polévku nemusíš, tak ji klidně uřež a zahoď, tím nic nepokazíš.
Kuchařky na přípravu ryb mám sice jenom tři, ale ani v jedné se autor neobtěžoval to doložit obrázky i z kuchyňské přípravy ryb. No, v červenci mám tři týdny dovolenou, tak se pokusím nějaké obrázky pořídit osobně a prezentovat je na Labužníkovi - aspoň doufám, že se podaří něco chytit!!?

manek 
Papajo,

ryby: kapr, štika, pstruh, candát, lipan, siven, sumec, úhoř, losos, (s mořskými moc zkušeností nemám, ty se u nás nedají chytit ), mají kostí méně. Ostatní sladkovodní ryby jsou na tom podstatně hůř, ale pokud je „odploutvíš“ a naporcuješ jak jsem napsal (a to je z vlastní zkušenosti, není to vyčtené!!), tak se podstatné většiny drobných kostiček zbavíš.
Stáhnout rybu z kůže můžeš kteroukoliv, záleží na tom, jestli ti v adí nebo ne, ale přece jenom - okouna a ježdíka je lépe stáhnout, než se pokoušet odtranit jejich hluboko vrostlé šupiny. Jde to velmi těžko, ale s těmito rybami se běžně v obchodě nesetkáš (i když okoun se přinejmenším chuťově vyrovná candátovi). Hlava se neodřezává u ryb, které se upravují a podávají vcelku - ať už jako jedna porce, nebo se celé pečou (nebo upravují jinak) a porcují až na tabuli (to je hezký výraz, že? Ten se mi povedl!!! :-D) Hlava se stejně vyvařuje jen do polévky, takže pokud se ti zdá, že polévku nemusíš, tak ji klidně uřež a zahoď, tím nic nepokazíš.
Kuchařky na přípravu ryb mám sice jenom tři, ale ani v jedné se autor neobtěžoval to doložit obrázky i z kuchyňské přípravy ryb. No, v červenci mám tři týdny dovolenou, tak se pokusím nějaké obrázky pořídit osobně a prezentovat je na Labužníkovi - aspoň doufám, že se podaří něco chytit!!?

manek 
Papajo,

Ivo
1045 příspěvků 04.06.05 09:15
Papajo...

…nějaké ty informace jsem načerpal z těchto knih (první je především obrázková, druhá obsahuje více textů):

Papaja 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.06.05 10:01
Manku a Ivo....a ostatní..

…díky za rady, po těchto knihách se podívám a pak se s Vámi podělím o zkušenosti.....my máme dovolenou na konci června a v červenci, tak se také těším na rybičky a vůbec!
Všem, kteří mají před dovolenou, přeji hodně sluníčka a odpočinku a pohodičku
 P.

manek 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.06.05 14:45
Papajo,

podařilo se mi koupit v antikvariátu kuchařku „Ryby v kuchyni“ od Milana Pohunka, vydal Merkur v r. 1988. Tam jsou i fotografie od zabití, přes odšupinování (ale lepší je ten systém, který jsem pospal já ), až po stažení z kůže. Na obálce je vyobrazená nadívaná štika zespodu…

Manek

manek 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.06.05 14:50
oprava

popsal, ne pospal…

Papaja 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.06.05 13:47
Tak jsem nakoupila...

… a nakonce to vyhrála zde doporučovaná kuchařka pana Štěpničky. Je to opravdu - když neberu recepty - naučné, vtipné a nenuceně působící čtení. Asi se fakt vyzná
Tak díky za rady
 P.

penda
4752 příspěvků 27.06.05 10:46
Při brouzdání po knihkupectvích.....

jsem našla i toto .......vypadá to celkem na přesně to, co hledáš…;o)

marmelada
1643 příspěvků 21.08.05 12:48
ahoj papajo,

jestli už máš Štěpničkův Rybí receptář, víš, že se čte jak román. Moc jsem se u něj pobavila a poučila. Jeho rybí polévka je skvělá.
Ve Vodňanech jsem byla v jeho krámku, mlá tam plno rybích dobrot a on sám je přesně takový, jaký se z kuchařky jeví. Kuchařsku doporučuji dále, dostala jsem odpověď na mnoho záhad ohledně zpracování a vaření ryb, již nepostupuji formou pokus- omyl.

Papaja 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.09.05 18:04
Marmelado........Manku, díky

…ta kniha pana Štěpničky - tak, jak píšu níže, je opravdu zajímavá a poučná a vtipná. Ale já jsem spíše hledala něco, kde nezačínají recepty „vezmeme rybu v kuchyňské úpravě“. Vlastně ani moc recepty nepotřebuji, chce to nápad nebo chvíli hledat na Labužníkovi. TO, co potřebuji mi tady zcela vyčerpávajícím způsobem napsal Manek. To je přesně TO, co hledám......

Díky
Mějte se fajn
P.

manek 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.09.05 06:54
Papajo,

moc se omlouvám, ale letos jsem se na ryby ani nedostal… Takže slíbené fotky nebudou jen tak hned, ale až se odhodlám si nějakého kapra koupit, a taky než donutím syna, aby mi to nafotil, neb na rozdíl od něj nevlastním věc, zvanou digitální foťák. Proč zrovna kapra - protože je dostatečně velký, aby to bylo na těch fotkách vidět (odpovídám hned na dotazy těm, kteří kapra nemusí! ). Takže vyčkej času…

Manek

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz