Rádce moderní ženy

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Wolfg
584 příspěvků 9.1.10 16:32
Rádce moderní ženy

„Našel bys, Mírku nějakou hóódně starou kuchařku?“
Starý pán má pro mě slabost „A co by sis představoval? Kuchařek mám celou knihovnu, pojď si vybrat.“
Sáhne po velké svítilně značky Palaba a vede mě po točitém schodišti do jedné z věžiček secesní vily. Moderní čelovku s bílými ledkami, co jsem mu věnoval, neuznává za plnohodnotný zdroj světla. Tady jsem ještě nebyl. Odemkne kazetové dveře, s úctou je pohladím, jsou z doby, kdy byly hoblíky na ruční pohon. Porcelánový vypínač s nápisem „světlo“, zažehne slabou žárovku nezvyklého tvaru, myslím, že by ji Tomáš Alva poznal. V šestiboké místnosti, vhodné k pobytu zlobivé princezny, stojí tři knihovny, vysoké do stropu. Na každé je karta s obsahem skříně, jednotlivé regály jsou označeny štítky s datem vydání. Jeden, ve výši očí, je opatřen dvěma železnými oky. Všimnu si…k čemu takové…už vím. Na boku skříně je pověšen žebříček s háky. Mírek jej zaklesne do ok, napadá mi, jak by čuměli konstruktéři IKEA.. „Podívej se nahoru,“ vybídne mě, „tam jsou nejstarší.“ Prach se tu neutírá a právě ten dodává svazkům vážnosti.
1921 …Nejnovější postupy kuchařské…bych si dal stranou, držím bezradně knihu. „Vysuň si plato.“ Ukazuje na logickou pomůcku. Pradědové mysleli na všechno.
1915…á vaření za Franty Pepíka prvního, odkládám Slovník umění kuchařského.
Prohraboval bych rád zašlé věky dlouho, je tu zima a šero. „Počkééj“ vjede si prsty do bílých vlasů, „trezor ve sklepě, dávali jsme tam zajímavý věci v osmačtyřicátým.“ Je na tom s pamětí jako já, co bylo před drahnými léty, ví přesně, včerejší oběd zapomněl navždy, už při kafi.

Odcházíme. Vedle dveří je malé mosazné tlačítko. Dotknu se a Mírek si všimne. „Zvonek na hospodyni, když ses začetl, abys nebyl ve věži nasucho,“ vysvětlí.

Stařík je kastelánem ve svém hradu. Nosí svazek klíčů, ví přesně, kam který pasuje i bez plastových rozlišovačů. Vcházíme do sklepní haly. V jedné z mnoha polic mě cosi zarazí. Dřevěná bednička s ozdobným nápisem Otíkova sodovkárna, je plná buclatých lahví s porcelánovými uzávěry a patentními klipsy. Dám krk nato, že jejich původní náplň neznala jediné éčko. Bedna čeká na odevzdání v koloniálu, takových šedesát let.
O trezoru vím, ale vždycky mě zajímal víc jeho tvar, připomínající skříňové hodiny, než jeho obsah. Tváří se nevinně, vyřezávaná almárka. Fládrované stěny z poctivého plechu, litinový portál nad dvířky, s odlitky lilií. Ve svazku je trochu jiný klíč, dvakrát sedm asymetrických ozubů, žádná sranda udělat takovou káču. Má jistě popel ve stěnách, aby zabránil propálení a vložky na zlomení vrtáků. Chybi tu jen rada Vacátko. Nepřekvapil by mě.
Kovový Golemek tu stojí od vítězného února, když zanikl obchod kávou. Zámek cvakne jako tenkrát, když dědeček ukládal svazky modrých Masaryků. Vnitřek je plný, ale jeho obsah nás tady nebude zajímat. V horní poličce je změť listů, opatrně je vytáhnu. Až doma skládám staré papíry, desky ani hřbet knihy už není. Na jedné, silně poškozené straně, lze číst: ….aze 186 a dírka zamlží poslední číslici, Nákladem ….lava Pospíšila. Název knihy chybí….

Reakce:
casino
4498 příspěvků 10.1.10 12:07
:o)))))))))))

Být tu mezi smajly palec nahoru, dám ho 5× :o)

Wolfg
584 příspěvků 10.1.10 18:56
...

Milí přátelé s chlupatými jazýčky, pokud vám bude další povídání něco připomínat, sdělte mi svá podezření. Nejedná se o soutěž, to bych uvedl telefonní čísílko, začínající 906…, kde bych vás poslouchal celé hodiny až do vyčerpání všech vašich kont, alébrž bych rád věděl, z jaké knihy útržky jsou.
Děkuji

......kuchařka čili:
snadno pochopitelné a prozkoumané poučení,

kterak

se masité i postní pokrmy všeho druhu nejchutnějším způsobem vaří, pekou a zadělávají,

kterak

se rozmanité moučné, ovocné lahůdky a zavařeniny připravují,

kterak

se tabule nejnovějším způsobem pokrývají, kromě mnohých jiných užitečných a v domácnosti nevyhnutelně potřebných věcí

Důležité předběžné poučení Čistota, pořádek a dobré vyhovění každé i maličké věci v kuchyni jest základ celého umění kuchařského;

Pročež přáti jest, aby si nastávající kuchařky následujícího poučení bedlivě všimly

Předně musí se k tomu hledět, aby všechno kuchyňské nádobí, v němž jídla se vaří, bylo úplně čisté. Všecky hrnky a rendlíky nechať se chovají čistě umyty a poklopeny v přiměřených příhradách, a když některého upotřebeno býti má, musí se ještě čistým šatem náležitě vytříti. Železné nádobí, jehož se v novějším čase zhusta užívá, nemá se, když je prázdné, nechávati stát na horkém místě, protože v takovémto případu vnitřní bílý nátěr snadno odpryskuje; stane-li se to však přece, tedy se nesmí v takovéto odpryskané nádobě nic kyselého vařit, protože by tím způsobená plíseň mohla býti zdraví škodliva.
Měděné nádobí se musí buď popelem nebo červenou hlínou tak dlouho drhnout, až se leskne jako zlato. Uvnitř, kde je cínované, meje se louhem a přesličkou, načež se hodně oplákne ve studené vodě a v létě na slunci, v zimě pak u teplých kamen osušit nechá.
Při tomto nádobí má se vůbec pozorovati, aby vždy, nežli se ho upotřebí, dobře bylo vyčištěno, taktéž aby se v něm pokrmy, zvláště kyselé, státi nenechávaly, hlavně v takovém, které není dobře vycínované, protože to jest zdraví nanejvýš škodlivé, ano i nebezpečné.
Mosaz čistí se nejlépe utlučeným, ve vinném octě nebo v kořalce rozmočených tryplem; tře se hodně suknem a tak je vždy jako nový.

Pamatujtež, že chutná krmě toliko v dobrých a správně vyčištěných kuthanech připraviti se dá a bedlivě dbejte, aby voda, kterouž všeliké nádobí umýváte, byla prosta zákalů, z čehož rozličné nemoce vzejíti mohou, zvláště pak, chodíte-li nádobí drhnout k potoku

kltko
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.1.10 13:09
...

možno to boli modernejšie verzie, ale protipožiarny zásyp v stenách trezorov som poznal len pieskový. Skutočne popol?

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz