Provensálské koření (směs čeho?)

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Kari
545 příspěvků 20.09.04 10:51
Provensálské koření (směs čeho?)

Moc prosím, zda někdo nemáte recept na složení dobrého provensálského koření. Koupila jsem si nedávno výbornou směs někde v řeznictví, je toho velký celofánový sáček a náádherně to voní a chutná, ale ve složení je napsáno: směs sušených bylin a koření…Toť vše. A ty balíčky kupované v potravinách, kde konkrétní složení musí být napsáno, nejsou ono. Četla jsem někde, že v dobrém provensálském koření má být i levandule, ale podle vůní a chutí bych řekla, že tam je snad každá bylinka..Poraďte prosím, velmi mne to zajímá. Zřejmě bude více druhů této báječné směsi.. Díky předem za případné rady.

Reklama

Reklama

Reakce:

Jenofefa
1315 příspěvků 20.09.04 12:03
Podle mého oblíbeného Antonína z Plzně

je složení: rozmarýn, tymián, saturejka, dobromysl, fenykl, levandule. Když tak se podívej Koření od Antonína

Sněhurka
446 příspěvků 20.09.04 12:07
Kari :-)))

Většinou se jako základ provensálského koření uvádějí tyto čtyři bylinky:

rozmarýn+tymi­án+majoránka+sa­turejka.

Přidat se dále mohou tyto bylinky: bazalka, oregano, šalvěj, fenykl, i tebou zmiňovaná levandule.
Zde je několik odkazů (bylinky z prvního odkazu, sáček je zhruba uprostřed stránky vpravo, používám už dva roky, jsou nádherně voňavé, lehce drcené, skvělé):

Provensálské koření
Provensálské koření, včetně několika receptů
Provensálské koření, s levandulí (anglicky)
Provensálské koření, včetně přesměrování na recepty

Kari
545 příspěvků 20.09.04 12:56
Huráá

Jenoféfko, děkuji za odkaz na prima stránku o koření. Budu to zkoušet..většinu těchto bylinek pěstuji buď na chatě zahrádce nebo v truhlíku pod oknem, chybí mi akorát rozmarýn a fenykl, tak tydle dvě ingredience prozatím hold koupím, ale na jaře určitě zaseji..

Sněhurko, s Tebou se člověk opravdu potrénuje v jazycích..chacha. Potěšily mne ty francouzské stránečky, těm docela i rozumím..Anglina taky v pohodě. (To je dobře, žes na mě nešla zase jako obvykle s němčinou…) Díkec!

Jenofefa
1315 příspěvků 20.09.04 13:32
Kari,

rozmarýn se nejlépe množí bylinnými řízky, mám toho plný truhlík, tak Ti odpěstuji a pak předám. Jestli chceš teď hned otýpku čerstvého rozmarýnu, tak se ozvi a domluvíme se.

Kari
545 příspěvků 20.09.04 14:03
Dobrá duše..

Jenofi, to přeci nejde, abys mne takhle rozmazlovala..!
Ráda bych měla kytičku i s kořínky a vždy si odřezávala dle potřeby..Myslíš, že by to šlo pěstovat i v panelovém bytě? Mám truhlíky s bylinkami na parapetu pod oknem, ale za chvíli na ně bude zima..

Labužník Sarka
433 příspěvků 20.09.04 15:12
Kari,

nema vyznam vysevat rozmaryn. Pokud ho ma nekdo v okoli, staci odtrhnout vetvicku a dat do vody. Mnozi se jak plevel. Hned ti pusti koreny. Vetvicka se musi odtrhnout primo u kminku (musi mit na konci tzv. patku), ne odlomit. Mozna nosim drivo do lesa, ale i tak rada poradim (neco jeste ze skoly vim).

Eja
3811 příspěvků 20.09.04 15:29
Kari,

rozmarýn můžeš mít doma klidně celou zimu, je to i hezká pokojovka. Jako koření je nejlépe odštipovat čerstvé konce větviček, navíc se Ti bude hezky rozrůstat.

Kari
545 příspěvků 20.09.04 16:08
To je pro mě novinka..

Netušila jsem, že se takhle snadno pěstuje. Většina bylinek jsou jednoletky. Díky vám za rady, zatím to teprve všechno studuji z chytré knížky o bylinkách..Roz­marýn si doma hned nalistuji, hnojení, půdu, vegetační podmínky.. No, už se těším..

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz