Prosba o rychlou pomoc

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
majkas
3 příspěvky 15.11.04 16:16
Prosba o rychlou pomoc

Prosím o recept na tzv. „buchtu do jitrnic“. Moc děkuji. Majka

Reakce:
esmeralda
4812 příspěvků 15.11.04 20:31
Buchta do jitrnic

Majkas, kdyby tu byla Penda, tak už máš odpověď.
Jedinou zmínku o buchtě do jitrnic jsem našla tady:

Zabijačka
Kdysi, když sedláčkovi přišlo prase k úrazu před dobou určenou k porážce, vařily se lektvary a dávalo se na modlení, neboť byla ohrožena zimní výživa rodiny. Dnes, ve věku mrazáků, kam umístíte rozčtvrceného vola, je to jednoduché. Když Janu Dejdalovi začalo v červnu kulhat prase a přivolaný veterinář radil, radši ho bácněte, šel to vyjednat se řez níkem a v sobotu byla zabijačka.

Taková událost je obřad a jsou zváni známí dvojího druhu. Jednak pomocníci, jednak hosté čestní, kteří dovedou ocenit, co chutnají a oplátkou dodávají tomuto praktickému konání lesk.

K první kategorii patří dědek Volejník, přestože je bývalý ajznboňák. Nikdo v celé vsi však nedovede tak perfektně špejlovat jitrnice. Jako hosta pro ozdobu pozval majitel prasete, které se dožilo pouhých sto šedesáti kil, paní Rychtáčkovou. Učinil tak pro navázání a zachování dobrých sousedských vztahů.

Zatímco on dojížděl do zaměstnání do města, paní Rychtáčková, vdova po svém třetím manželovi, jezdila do vsi na zděděnou chalupu z města. Pomocí jakési nemoci stala se po čtyřicítce důchodkyní, někdo si to zkrátka dovede zařídit. Choroba na ní nebyla znát, naopak překypovala zdravím, zejména v dolních partiích. Jelikož bylo teplo, vešla do přístěnku vedle chléva oblečená do přiléhavých černých nohavic, kterým se říká elasťáky. Blůzička s krátkým rukávem končila nad pasem a odhalovala pruh snědé kůže.

Řezník Vodvárka, který se svou představivostí býval po celé dny izolován od světa zdmi jatek ve městě, se div nezapotácel. Od příprav tlačenky vyběhl na dvůr, kde Dejdal štípal dříví, aby bylo čím topit pod kotlem i v kamnech. Stěžoval si mu a zároveň projevoval nadšení.

„Ty, Honzo, nahóře toho moc nemá. Ale dóle, člověče. Dóle…“

"Vysokej tendr, nízkej kotel, " radostně po ajznboňácku ji ohodnotil dědek Volejník, který chystal špejle.

Paní Rychtáčková nevěděla, co tím míní, nicméně bácla staříka přes rameno, až vyhekl a zaržála: „Fááájn! Ste příma klucí. S váma bude sranda, co?“

Pořadatele zabijačky urazilo, že sousedka nepřinesla nic k pití. Přijít na zabijačku s flaškou je přece slušnost. Zato si paní Rychtáčková klokotavě a dlouze posloužila z jejich láhve Praděda. V rozporu se snivě zamženým zrakem to okomentovala: „Máte to málo vychlazený, hoši…“

Tři Dejdalovi synové, mladíci předvojenského věku, zapomínali na přidělené úkoly související se zabijačkou a lačně vejrali na letně oblečenou vdovu. Paní domu, pracovnice živočišné výroby v družstvu vlastníků, se rozhodla, že přestane na muže mluvit. Občas míval kocouří choutky, ale přivést si rovnou do baráku takovou, to je vrchol. Dyť ta ženská vypadá jak nahatá, akorát jakoby natřená načerno!

Což by pořád ještě nebylo to nejhorší, Ukázalo se, že paní Rychtáčková je dáma chytrá. Totiž taková, co ví úplně všecko a líp.

„Dali jste, co tam patří?“ optala se hlasitě, když jí byl nabídnut zabijačkový guláš.

„Jakpak ne,“ bránil se řezník Vodvárka. „I mozeček navíc.“

„Svůj?“ zařehtala se jako kůň. „Co mi k tomu dáváte za chleba?“

„To je prosím buchta do jitrnic.“

„Divná buchta,“ konstatovala.

To slovo vzbudilo v dědkovi Volejníkovu jistou asociaci, takže pohlédl do jejího klína. Nejevil se tam líbezně vyklenutý pahoreček jako když si elasťáky oblékne štíhlá dívka, Však taky paní Rychtáčková nebyla dívka a štíhlá teprv ne. Zato ten bohatý pohled zezadu! Dědek říjel a píchl se jitrnicovou špejlí do oka.

Nic se nedařilo. Majoránka místo do prejtu na válu se vysypala na zem, kilovka soli do jednoho místa. Tlačenky v kotli praskaly. Řezník nacpával jelítka nestejné délky, jak byl fascinován rosolovitě se přelévajícími polokoulemi v sousedčiných elasťákách. Překážela všude a kritizovala kdeco. Ovaru si naložila druhou porci, přestože ouško shledala tvrdé, čumáček naopak jak bláto.

V Dejdalovi se vařil vztek dřív než jitrnice v hrnci na plotně. Prohrabával oheň a třískal dvířky u sporáku. Ale jako slušný hostitel se ostýchal zeptat, na kolika zabijačkách vdova byla.

„Helé, trochu mastnýho povzbuzovadla, jó?“ poradila mu.

Majitel metamorfovaného prasete poslechl a strčil do kamen plastikovou láhev se zbytkem oleje do auta. Řezník ho odvolall, aby obíral kosti do sulcu, přičemž ho paní Rychtáčková nabádala, aby se nepořezal. Kamna se rozburácela a na plotně zasyčelo.

„Do prdele,“ zazoufal si Dejdal. „Prdelačka!“

Utěrka byla po ruce jen jedna, druhé ucho popadl holou rukou a odstavoval těžký hrnec s utíkající polévkou z plotny. Ucho pálilo a paní Rychtáčková překážela svou nejvyvinutější částí. Ozval se strašlivý výkřik. Řezníkovi Vodvárkovi i dědkovi Volejníkovi vypadávaly oči, když ze sebe dáma sloupávala elasťáky zčásti i s kůží.

Paní Rychtáčková žaluje Jana Dejdala, že jí opařil část těla a navíc ji po té části těla urážlivě pojmenoval. Před obhájcem žalované strany stojí úkol vysvětlit, že vrchol a pravý klenot zabijačky a české kuchyně vůbec je právě ona silně voňavá tmavá polévka s kroupami, obecně zvaná prdelačka.

Labužník Jiti02
170 příspěvků 16.11.04 07:29
Stačí obyčejná koupená veka

pokud se nepotřebuješ „vytáhnout“ před příbuznými, stejnou službu udělá koupená chlebíčková veka. Nám buchtu peče teta, tak receptem posloužit nemůžu, ale stejně vždy 2 veky kupuji, kdyby bylo upečené buchty málo.J.

Labužník Sarka
433 příspěvků 16.11.04 09:59
Zabijacka

Jo tak to mam rada. Leden-unor to je ten spravny cas na prasatko. Nerada chytam krev, ale ostatniho se ucastnim rada. Napr. delani jitrnic aj.

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz