Problémy v domově důchodců

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
buraci
1136 příspěvků 29.4.09 10:51
Problémy v domově důchodců

Je nás tady hodně, ze všech různých koutů a různého stáří, třeba jste již někdo řešil podobný problém: Mám pratetu, které je 92 let, pobývá již dlouho v domě s pečovatelskou službou. Prateta je velice čilá a poměrně duševně svěží, ale má již problémy, které souvisí s věkem, špatně vidí, hůř slyší, občas (výjimečně!) je trochu popletená. Mám podezření, že jejích problémů zneužívá jak personál, tak obyvatelé domu. Tetě se z jejího pokoje ztrácí věci, naposled moje teta zjistila, že prateta již nemá ani příbory a jí starou lžící, a že si obyvatelky rozebraly všechny skleničky. Novou konvici, kterou jsem jí darovala, jí někdo vyměnil za starou otlučenou. Údajně tyto věci darovala dalším obyvatelům domu, kteří ji hojně navštěvují a vždycky si vyberou něco, co se jim líbí a prateta jim to věnuje (tedy prvotní impuls vychází od později obdarovaných). Byla jsem i svědkem toho, jak jedna z obyvatelek hovořila o pratetě způsobem, jak kdyby tam nebyla. Personál navíc nepříliš průhledným způsobem manipuluje s příspěvky, které prateta dostává na zaplacení ošetřovatelky. Teta se o jakýchkoliv problémech odmítá bavit, protože se zřejmě bojí šikany ze strany obyvatelek i personálu, pouze jednou se nám svěřila, že se jí ztratily peníze poté, co jí personál uklízel v pokoji. Máte ponětí, jak problém řešit? Bydlím od pratety 150km daleko, tudíž ji nemohu jezdit často kontrolovat. Děkuji všem za rady.

Reakce:
bocianka
528 příspěvků 29.4.09 12:35
Tady

je každá rada drahá. Všechno je to v lidech. Tohle všechno se dá dost těžko dokázat, tak lidském hyeny toho využívají. Prateta si stěžovat nebude, protože je na toto zařízení odkázaná, musí tam žít. Neumím si představit, jaké by tam měla peklo, kdyby něco řekla. Tady by se musela dát tajně kamera aby se vše natáčelo, ale to nejde dost dobře realizovat. Nevím, zda v tomto případě má cenu kontaktovat vedení domova. Možná napsat článek do nějakých, hodně čtených novin, ale anonymně. Ale ten koho se to týká to stejně číst nebude a ve své „bohulibé“ činnosti bude pokračovat dále. Svou reakcí jsem asi moc nepotěšila, ale myslím, že sdělená radost je dvojnásobná a sdělená starost poloviční. Snad někdo bude moci poradit nebo pomoci.

Frantiska
927 příspěvků 29.4.09 13:40
...

Buraci citim hrozny vztek a bezmoc. Ale nedokazu ti poradit, protoze mi jsme nikoho do ustavu dat nemuseli a zvladli se (teda ja moc nemusela) sami. Policie je naprosto zbytecna, neco rict obyvatelkam je taky zbytecne, kdyz tvrdi ze jim to dala … Snad jen vedeni a nebo kdo je zrizovatelem domova. Ale hodne taky zalezi o jake zarizeni jde, maminka kamaradky pracuje v domove duchodcu a i z toho jak o praci mluvi, si myslim ze se tam maji celkem dobre

alena45
588 příspěvků 29.4.09 14:36
...

Tento problém nie je len v domovoch dôchodcov. Môj strýko, dobrosrdečný, ale trochu jednoduchý človek prišiel o manželku a behom pár rokov rozdal kopu vecí, rozpožičiaval peniaze. A potom si k sebe nasťahoval jednu a tá rozhajdákala všetko čo mal, z domu sa stal chliev. Ľudia ho poznali ako dobráka, ktorý chcel každému pomôcť a prisali sa na neho ako hnidy. Tento problém by nastal, aj keby zostala bývať v dome.
Zomrel v neskutočnej špine, vyhladovalý a dehydrovaný. On by do mesta nikdy nešiel, bol citovo závislý od tej ženy, čo s ním bývala, aj ústav sme vybavovali tak, že sme mu povedali, že pôjde do nemocnice. Vybavovali sme to pol roka a tri dni po smrti dostal konečne umiestnenku.
Buraci, nič ti nepomôže, len sa zmieriť s tým, tvoja prateta je v čistom, snáď jej dávajú aj správne lieky a vlastne základné potreby má zabezpečené. To čo ty opisuješ, ťa možno trápi viac ako ju, lebo si zdravý človek a rozmýšľaš úplne inak. Tak ako my sme tým roky trpeli, ako žije náš strýko a ako ho okráda osoba, ktorú on tak miloval. No on bol šťastný a nechcel sa o tom ani rozprávať.
Možno by sa dalo prísť za tým človekom, ktorý má jej vec s tým, že prateta chce tú vec naspäť. Keby cítili tí ľudia, že prateta má ochrancu, tak by neboli takí trúfalí. A pohovoriť si s vedením ústavu.

mrtvola
1394 příspěvků 1.5.09 22:31
Ne, buraci,

nesouhlasím s defétistickými předřečníky. Tvoje teta nemusí žít v domově, kde ji okrádají a kde trpí její důstojnost. Dnes už se dá najít řešení. Teta může žít doma a platit si služby charity (lze si žádat o příspěvěk, který ostatně podle toho, co píšeš teta již pobírá). Většinou jsou velmi variabilní (zmiňované služby)a nesetkala jsem se s tím, že by si někdo stěžoval na okradení. Ovšem všechno je třeba předem prověřit, mezi čtyřma očima si promluvit s klienty, kteří už služby využívají ap.
Osobně za nejdůstojnější pokládám dožití u příbuzných nebo ve vlastním bytě. Obojí se většinou dá zvládnout s dopomoci právě charitní pečovatelské či ošetřovatelské služby. Děláme to tak s mou slepou maminkou. A to píšu z pohledu člověka, který bydlí v horách v obci se 1700 obyvateli. Čili to není privilegium hlavního města. Jsou ovšem diagnosy, kde je ústavní ošetřování nezbytné (zcela jistě Alzheimerova choroba). Tam je potom nutno hledat soukromý ústav, velmi pečlivě se dotazovat, navštěvovoat, hodnotit. Vím o jednom v Posázaví a o jednom u Říčan, ale to není případ tvé tety.
A nezakrývám, že prostředky strého člověka na tato řešení dost často nestačí a je tedy nutné se podílet. Pokud už ne osobně a fyzivky, tak alespoň finančně.
Podle toho, co píšeš, bych se v okolí a v dojezdové vzdálenosti tvého bydliště pokusila najít kvalitní (musíš se ptát, navštěvovat, prověřovat, vložit do toho čas) penzion pro seniory a tetu bych přes její věk přestěhovala a poté často navštěvovala, aby personál i spolubydlící viděli, že tetička není osamělá stará dáma, které se nikdo nezastane.
Až bude o trochu více bezmocná, mohla by být péče o ni ve stávajícím zařízení ještě horší, takže bych nečekala. Včasné umístění do mnou vybraného zařízení bych urgovala, popoháněla a v případě potřeby bych se asi pokusila i uplatit. U takhle starých lidí už totiž není čas na nějaké „zá:,–(ové postoje“. Mohli by umřít nešťastní.
Občas docházím jako dobrovolník do penzionu pro seniory a mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, že existují i kvalitní zařízení.

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz