Pracovní doba a nákupy

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Alis
2617 příspěvků 30.06.09 23:22
Pracovní doba a nákupy

Pod receptem na dietní zelňáky se pár labužnic zamýšlelo nad pracovní dobou a nákupy…
Nějak se to ve mně zavrtalo, protože asi působím v nějaké zvláštní branži.
Zoadz píše, že závidí komukoli, kdo jde z práce a nakoupí, Iva píše, že v administrativě se pracuje 6:00 - 14:30 resp. 7:00-15:30. Anička píše, že nakupuje každý den - tady to chápu, Aničko, ty přece nepracuješ osm a více hodin?
Od chvíle, kdy jsem začala pracovat, jsem nikdy nekončila práci po méně jak osmi a půl hodinách, vždy spíše později. (Úmyslně nezmiňuji specifika své práce a pracovní doby, je hodně flexibilní, často i o víkendech, po nocích apod., mluvím o čistých a standardních chvílích)
Dnes je naprosto běžné, že se v Praze pracuje od 8:30, 9:00 do minimálně 17:00, častěji ale do 17:30 a výše.
Pracuji v centru, bydlím v centru, ale přesto si ještě žádný z obchodů na změny v pracovní době nezvykl - za poslední měsíce a roky se mi podařilo nakoupit v obchodech, které prodávají maso, uzeniny apod. (a zavírají v 18:00, regály vyklizené nejpozději v 17:30) jen výjimečně, do šesté se nemám šanci do těchto obchodů dostat.
Nakoupit mohu jedině u vietnamců zeleninu (díky jim!!!) ve večerce a v non stopu - ovšem pak bych musela být ochotná dát za např. kuřecí maso skoro 180,–Kč/kg a to tedy odmítám.
Pokud neudělám velký nákup o víkendu, je to velká improvizace.
Píšu to proto, že mě zajímá, jestli jsem jediná nebo jestli má někdo z vás podobné zkušenosti?

Reakce:
anickav
2904 příspěvků 01.07.09 08:04
Alis,

máš pravdu, pracujem len na pol úväzku, doobeda. Ale aj keby som prichádzala domov o 18,00-20,00 hod., v pohode nakúpim. Billa je dlho otvorená. Asi si ju začnem vážiť.
Keď sme nemali Billu a deti boli malé, riešili sme nákupy veľkými zásobami, všetko do mrazničky, chlieb som piekla a pod.
A nakúpiť sa dá aj pred pracovnou dobou. Ja som bežne štartovala do predajne o 6 hod. ráno, kým deti spali, pre čerstvé rohlíky.
Zaujímavé, že u nás som sa ešte nestretla s vietnamskými zeleninármi.
 A.

svato
1418 příspěvků 01.07.09 08:55
ahojte, kočky,

ja robím na plný úväzok plus nadúväzok, ale tiež to cestou z roboty stíham. Pracujemv centre, bývam skoro v centre (cca 20 minút pešo) a mám na trase 2 potraviny otvorené do 22.00. Zeleninový stánok je do 20.00, ale v poslednej dobe zmenil majiteľa a nestojí za nič, našťastie malý zeleninový trh je vo vedľajšej ulici, ako pracujem a prestávka na obed (na ktorý nechodím) mi bohato stačí. Zostáva mäso, to je do 18.00, ale to nekupujem každý deň. Asi mám šťastie. Čo sa týka vietnamských zeleninárov, popri našich „fóliovníkoch“ z okolitých dedín nemajú veľa príležitostí. Zato som sa raz počudovala, čo to majú babky trhovníčky za divné zelené fazuľky a ešte čosi podobné a odpovedali mi, že tie si chodia kupovať Číňanky a Vietnamky. Ja mám totiž aj centrálne trhovisko asi 5 minút pešo z domu, tam chodievam dosť často v sobotu.

mrtvola
1394 příspěvků 02.07.09 00:23
Řešit otázku nákupů

cestou z práce asi nemá cenu, když například Tesco má dvaceti čtyř hodinovou prodejní dobu. Každý si může nakoupit cestou z práce, když to nutně potřebuje. Otázkou je, má-li smysl ztrácet denně čas nakupováním.

Svato, závidím ti zeleninový trh. V Praze vím o jediném a ten ještě není nic moc. Mám na mysli trh, kde sedláci prodávají, co vyprodukovali, ne trh se zeleninou z velkoobchodu.

alena45
588 příspěvků 02.07.09 07:57
...

A tak to je blbé bývať v centre a obchody do 18.00. V Petržalke máme super autobusové spojenie do každého nákupného centra a všetko je to dosť blízko : Kaufland, Tesco, Carrefour, Terno, Albert, Billa, Rema, Lidl a všetky sú otvorené najmenej do 20, ale väčšina do 22. hodiny, Tesco kruglosutočno a takisto aj celý víkend. Do malých obchodíkov typu večierka nechodím, lebo mi vadia tie ceny. Kaufland okolo 20. hodiny ešte aj zlacní pečivo, ale ešte som to nevyužila, pretože až tak neskoro z práce nechodím. Ja pracujem v štátnej správe, takže mám normálnu pracovnú dobu, ale moje sestry chodia z práce v priemere okolo siedmej hodiny. To je mi ich ľúto. Včera sme sa stretli, ale len preto, lebo jedna mala dovolenku a druhá zdrhla z práce, avšak dnes si to nadrobí, hoci teda nadrobeného má dosť. Pekný deň.

anickav
2904 příspěvků 02.07.09 08:22
Alenka45,

my Petržalčanky sme asi obchodmi fakt zhýčkané…
Denne chodím do obchodu, strácam čas, pretože som taká (kedysi, keď bol veľký mančaft doma, to bolo nemysliteľné), že ráno obyčajne neviem, čo budem variť a vždy mi niečo chýba…a to varím denne a kompletné obedy…
A teraz som zvedavá, aký bude smajlík…

iva
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.07.09 14:16
Děvčata,

asi jsem nepochopila, co myslela zoadz svým komentářem: „…co mně nejvíc zaujalo,bylo to, že paní XY "až půjde z práce“, nakoupí… ? Taky bych chtěla takovou práci…"

Nedokážu si představit, že by pracovala od brzkého rána do pozdní noci, aby nezastihla jediný otevřený obchod. A pokud tomu tak je, jak tedy nakupuje?
Nyní, co pracuji doma od 5:15 do cca 19:00, tak jezdím na nákup brzy ráno cca v 7:00 a pak už si rozvrhnu práci s oddechem, jak se mi to hodí. Nebo nakupuji cestou domů, když jedu někam na „výlet“. A díky domácímu pečivu nakupuji cca 1× týdně.

Aleno, tvé sestry též lituji, vždyť jsou doma vlastně jen za tmy! A o mnoha přesčasech jsem přesvědčena, že jsou zbytečné. Stačilo by jen plně využívat pracovní dobu. Bohužel jsem se na svém posledním místě setkala s tím, že jsme museli asistovat na poradě, kde si vlastně jen pan šéf potřeboval sáhodlouhým proslovem pozdvihnout své sebevědomí a my jsme ten promrhaný čas museli dohánět. A protože jsem „co na srdci- to na jazyku“ , začala jsem pracovat doma na sebe a svůj mančaft

Eja
3839 příspěvků 02.07.09 14:27
Souhlasím s Ivou,

taky jsem úplně nepochopila, jak to Zoadz myslela. 12-ti hodinová pracovní doba je při nakupování určitě problém, ale zase není až na vzácné situace 5 dní v týdnu. A souhlasím s Mrtvolou, že nakupovat denně je ztráta času. Jistě je to různé v malých a velkých městech, ale buď začínám pracovní dobu později a stihnu nakoupit ráno, nebo naopak. Dovedu si samozřejmě představit vyjímky, to jo, záleží i na tom, jak dlouhou mám cestu do práce a jaké obchody mám po ruce.
Já osobně považuji nakupování za týrání a tak si to zjednodušuji jak nejvíc to jde. Nesnáším hypersuper z různých důvodů ( obzvlášť ucpané uličky těmi, kdo stráví u jogurtů 20 minut prohlížením … a lituji ty chudáky manžele u košíků, kteří evidentně trpí), ale občas se tomu nelze vyhnout.
Já bych zdovolením, Alis, posunula téma trochu o kousek jinak - JAK, KDY A KDE NAKUPUJETE?

Frantiska
927 příspěvků 07.07.09 00:27
...

a nemyslite, ze reakce byla spis na to, ze v praci nekdo brouzda po labuznikovi? apson me to tak prislo

ale je pravda, ze kdyz jsem mela brigadu do 18h nebo do 20h tak posledni vec, co jsme chtela delat bylo jit nakupovat :)

Váš příspěvek

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz