Pouštní růže

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

iva  15.10.04 07:33
Pouštní růže

Milí labužníci, pěkně prosím o radu…
Z dovolené v Egyptě jsem si přivezla „pouštní růži“. Je to zcela suchý trs, který vypadá jako květina. Prý se má namočit, denně vyměňovat voda a po 2-3 týdnech má vonět. Pořád ale zcela ponořená do vody (sdělení místního prodejce).
Na netu jsem ale pod tímto názvem našla sukulent, který se pěstuje v zemině.
Můžete mi někdo poradit, co jsem to vlastně přivezla a jak s tím mám zacházet ?

Reklama

Reklama

Reakce:

Labužník Sarka
433 příspěvků 17.10.04 00:38
Ivo,

Zadej si do vyhledavace ADENIUM (lat. nazev teto rostliny), ale taky se ji rika Ruze z Jericha. Jinak je to opravdu sukulent. Pekny den

1irena
593 příspěvků 17.10.04 09:11
ivo

pře mnoha lety, když tu začínal zásilkový prodej nejmenovaného zahradnictví nabízeli a já si koupila „růži z Jericha“. Přišel mi hnědý chuchvalec, který v misce s vodou za nějaký čas zezelenal a „rozbalil se“. Ale že by voněl? Možná je to něco jiného. Mohl se nechat zase vyschnout(zase se to jakoby zabalilo) a údajně po čase se mohl dát zas na talíř nebo misku s vodou a zase se měl zazelenat. Tolik mě to zas nenadchlo, tak jsem to neopakovala. Nevím, jestli je to totéž.

1irena
593 příspěvků 18.10.04 13:42
ivo

dostala jsem informace z toho zahradnictvi. Preposlu Ti to, ozvi se na mail ivaluk@email.cz

rosnicka
262 příspěvků 18.10.04 15:18
růži z Jericha,

má moje babička na chatě už pěkných pár let - a voní skutečně nádherně. Přes léto je zelená, kvete, pak uděla červené bobulky a na podzim pak jakoby sesychá…ale jak moc ji babička zimuje, to skutečně nevím.

1irena
593 příspěvků 18.10.04 15:38
Rosničko

růže z Jericha se asi používá pro víc rostlin:). Myslím, že iva si přivezla Selaginella lepidophylla.
Cituji:
Sucha forma rostliny Selaginella - Vranecku puvodem z poustnich oblasti. V
tomto prostredi se po vetsi cast roku vyskytuje jako mala sucha koule. Svuj vzhled vsak radikalne
meni ve chvili, kdy se alespoň na chvili dostane do styku s vlhkosti. V tzv.
obdobi desťu se rostlina zacne rozevirat do zelene rosety.

glama  18.10.04 15:26
POZOR- Růže z Jericha

Teď jste tu, děvčata smíchaly tři různé rostliny!
1/ růže z Jericha je Zimolez. Popínavá dřevina, která krásně kvete.
Jako růže nevypadá, ale říká se jí tak. Nevím proč. Máme ji na chatě, nijak ji nezazimujeme a daří se jí.
2/ růže z Jericha je sukulent. Adenium - ztluštělý stonek, pichlavý a krásně kvete - /www.divnykyt­ky.wz.cz/
3/ růže z Jericha je taková suchá koulička listí. Když se vloží do misky nebo talířku s vodou, rozvine se a zazelená. Ne potopená! Jako růže nevypadá a nevím, že by voněla.
Měla jsem ji doma také. Nijak se mi ale nelíbila a nakonec skončila na smetišti dějin.
Tuto sis asi přivezla ty.
Mám o ní snad něco doma v jedné knížce, ale dostanu se k ní až tak do týdne.
Zkusím si vzpomenout!

Labužník Sarka
433 příspěvků 18.10.04 16:12
Glamo,

Adenium ma silny stonek, krasne kvete, ale o pichlavosti tam neni rec.
Vy mate na zahradce asi Lonicera caprifolium - Zimolez obecny (ruze z Jericha).Vyska asi 5 m, list elipcite. Zlutobile a zevne naruzovele kvety, v preslenu a prijemne vonici. Kvete kveten - cerven. Tomuto se v :,-(ovnictvi rika ruze z Jericha.

esmeralda
4813 příspěvků 19.10.04 01:06
Pouštní růže

Ivo, sice jsem o tom nikdy neslyšela, ale podle tvého popisu jsem přeci jen něco našla. V článku tvrdí, že tato rostlina se může „křísit“ a zase vysušovat táměř do nekonečna. Má se dát do misky a zalít vodou jakékoliv teplotya čekat až se otevře a zazelená. Po týdnu se má opět usušit. Na jiném odkazu jsem také našla poznámku, že růže z Jericha neboli Jericho (Jerico) Rose se nazývají dvě zcela rozdílné rostliny. Jedna patří do rodiny hořčice, druhá mezi astry. Ale chovají se podobně. Tady posílám článek a obrázek.

glama  19.10.04 06:50
ANO,ANO,ANO!

Esme a Ireno: to je přesně ono, správný obrázek a jak řekla Irena, Selaginella, čili Vraneček. Já si nemohla vzpomenout na správný název. Šárko, tu pichlavost jsem si k Adeniu zřejmě přimyslela Doma ho nemám. Ale myslím, že se mu neříká Růže z Jericha, ale Pouštní růže. Kvete opravdu krásně.
Doma máme Zimolez Brownův - Lonicera Brownií Fuchsioides. Dělá radost 2×. Poprvé krásnými kvítky ne nepodobnými fuchsiím a podruhé na podzim krásnými oranžovými kuličkami. Zatím má sotva dva metry. ale pne se usilovně.

iva  26.10.04 07:53
Díky

všem za příspěvky. Vaše náměty jsem dala do vyhledávače a našla spoustu zajímavého. Myslím, že to, co mám doma a co jsem se ještě neodvážila namočit, je Choulivka jerišská (Anastatica hierochuntica L.). Mojí mamince se již zazelenala, tak ji také „oživím“.

glama  26.10.04 08:32
Víte, že...

Důležitou rostlinou byla také „růže z Jericha“ lat. Anastatica hierochuntica. V suchém stavu vypadá jako šedé klubíčko, namočí-li se(nejlépe do vína) krásně se rozvine a připomíná tak trochu mořskou hvězdici. Pokud se rozvila právě do hvězdy, znamenalo to, že další narozené dítě bude chlapec. Byla také zárukou zdraví a dobré úrody pro jeho rodinu.

esmeralda
4813 příspěvků 27.10.04 10:35
Pouštní růže

Tohle si přeci nemohu nechat pro sebe. Úryvek z knihy kterou jistě všichni znáte:

,,… potom dostaneš pár facek," ozval se starý sapér Vodička,
" co si ten chlap všchno nevymyslí. Člověk má starosti s divizním soudem, a von chlap mizerná mně včera, když nás vedli k vejslechu, vykládal, co je to růže z Jericha." ,,To ale nebyla moje slova, to vykládal sluha malíře Panušky Matěj jedné staré bábě, když se ho ptala, jak vypadá růže z Jericha. Tak jí povídal: ,Vemte suchý kravský hovno, dejte ho na talíř, polejte vodou a vono se vám krásně zazelená, a to je růže z Jericha,' „bránil se Švejk, ,,já jsem si tu blbost nevymyslil a přeci jsme si museli o něčem povídat, když jdeme k vejslechu. Já jsem tě chtěl, Vodičko, jen potěšit…“

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz