Polská kuchyně

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Sylvie
2302 příspěvků 12.01.09 11:40
Polská kuchyně

Milí labužníci, moje osmdesátiletá maminka mým dětem (citoslovce na zlostné funění neznám) navykládala, že Poláci neumí vařit. Nevím, co ji k tomu vede, toto jsem v dětství slyšela často (naštěstí mám dostatek rozumu), nikdy v kuchyni neexperimentovala a v Polsku byla jedinkrát. Nesnáším škatulkování, tak jsem hned dětem důrazně a dlouze vysvětlila, že každá kuchyně je něčím dobrá atd atd. Chci je ale přesvědčit uvařeným polským jídlem. Třeba udělat týden polské kuchyně.
Jedli jsme s dětmi loni v polském Těšíně moc dobrý moučník, myslím, že tam byla nějaká zakysaná smetana, gmpo něm na Labu psal. Moje německá kamarádka Anke v Durynsku má za manžela Poláka a dost často vaří polsky.
Nemáte nějaké dobré recepty, kterými bych okouzlila hned napoprvé. Prosím, kdo polskou kuchyni rád nemá, ať raději nepíše. Zlost mě ještě nepřešla. :-)

Reakce:

bocianka
528 příspěvků 12.01.09 12:53
Sylvie

já sice polské recepty neznám, ale mám kamarádku Polku a vždy když k ní jedu tak vyžaduju aby mi uvařila bigoš (nevím zda je to správně napsané). Myslím, že jsem zde už nějaký receptík viděla. Taky hodně vaří ovocné studené polévky a třeba i polévku ze šťovíku.

blanca.xy
647 příspěvků 12.01.09 13:23
Míšo,

na polskou kuchyni tu jsou dva odborníci, gmp a mánek, určitě to aspoň jeden z nich poradí .

marmelada
1643 příspěvků 12.01.09 13:38
Polské recepty

tady na labužníku jich je momentálně 108. Jen jsem nahlédla a je z čeho vybírat. Vidíš, tvůj dotaz mě přivedl na další, mnou dosud opomíjený způsob hledání receptů.

skalis
34 příspěvků 12.01.09 15:44
polska kuchnia

Polských stránek je na netu mnoho, není problém porozumět polštině:
http://kuchnia.kisa.pl/
http://www.gotowanie.wkl.pl/grp_przep.php?…
http://www.kuchniapolska.prv.pl/
 http://ugotuj.to/…rne/0,0.html

Sylvie
2302 příspěvků 12.01.09 15:51
...

Polské recepty jsem na Labu dávno prohlížela, ale chtěla bych napoprvé u dětí zabodovat…

bedla 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.01.09 20:05
Sylvie ...

docela zajímavá je Královská hovězí polévka, zkoušela jsem jí z Polské kuchařky pana Jaroslava Vašáka. Pokud by se Ti podařila sehnat, je tam nejeden zajímavý recept. Ale to asi neřeší danou situaci viď?

Sylvie
2302 příspěvků 12.01.09 20:16
JO

Bedli, to je ono, to právě situaci řeší. Jen více dobrých a vyzkoušených receptů.
Moc Ti díky :-)
 Sylvie

Sylvie
2302 příspěvků 12.01.09 20:31
...

Na bigos se jdu podívat hnedle

bedla 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.01.09 05:32
Polská kuchyně ...

udělat správný bigos, to je fuška. Prošla jsem školení u mé známé, která měla manžela Poláka, zaučovala mně i Grazyna. Pokud bude mít Jiřinka čas, jednou uděláme z vaření bigose reportáž.

toffo
244 příspěvků 13.01.09 07:08
Bedlo,

fotoreportáž by mě zajímala. Prošla jsem si teď několik receptů na bigos a zjistila jsem, že u nás leta používaný recept je přípravou úplně out. My ho od začátku pečeme v troubě, smícháná zelí, masa, cibule s kořením, až klobása nakonec.

bedla 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.01.09 10:54
Bigos ...

toffo, snad to do jara stihneme. Osobně bigos jen vařím, ale je mnoho variant, tak proč ne i v troubě. Hlavně, že chutná.

andyw
91 příspěvků 13.01.09 14:06
...

BIGOS, PIEROGI, KROKIETY, SERNIK, JINAK BYCH NEŘEKLA ŽE BY MĚLI POLÁCI JINAK ZVLÁŠTNÍ RECEPTY, JSOU ZNÁMÍ PEROGAMI A BIGOSEM. MLUVÍM ZE SE VLASTNÍ ZKUŠENOSTÍ.

andyw
91 příspěvků 13.01.09 14:12
...

JEŠTĚ BARŠČ BÍLÝ A BARŠČ ČERVENÝ

anickav
2904 příspěvků 13.01.09 17:31
Sylvie

a kto zlostne funí? Ty?…alebo?

Sylvie
2302 příspěvků 14.01.09 17:56
...

Tak už si píšu pomalu jídelníček na příští týden.
Díky tady všem a Miloškovi a Mánkovi zvlášť.

Labužník Jana.Q02
129 příspěvků 16.01.09 11:33
A taky

žurek / polévka s kváskem z tmavé mouky a zeleninou/, kluzsky / noky/. Z bramborového těsta dělají kopytka - váleček těsta se trochu zploští, krájí se zešikma proužky a vaří ve slané vodě. Ještě mě napadá slaný závin kulebjak, ale nevím, jestli už nejsem na Ukrajině. Mají zajímavé náplně do taštiček - dušené zelí s houbami, čočková, sýrová, různé masové náplně. Jestli můžete sledovat TVP 2, vaří tam Robert Maklowicz, vždy v neděli před polednem. Jezdí po světě, vaří exotická jídla, ale hodně dílů je o polské kuchyni.

skalis
34 příspěvků 16.01.09 13:52
R.Maklowicz

Je tu vzpomenutý R.M., tu je odkaz na jeho recepty
 http://kuchnia.mckornik.com/start.php

Idyda
2 příspěvky 22.01.12 21:18
Polska kuchyne

Uz jste psali davno, ale neda mi, abych nepripsala par slov. Jsem v Polsku uz delsi dobu a jak to vypada, budu se tu vyskytovat jeste nejaky cas. Muzu jen a jen potvrdit, ze polska kuchyne je uzasna. Hodne zeleniny, vyborne maso, dokonce i teleci, ktere se u nas vyskytuje zridka, skvele uzeniny, zadne nahrazky. Navic jsou tu velice srdecni lide, stale se tu schazeji u dobreho jidla a nezaviraji se jen doma u televize. Pierogy s ruznymi naplnemi, palacinky, kterym tu rikaji naleszniki, rovnez s ruznymi naplnemi. Jidlo je tu lehci, moc se nedelaji omacky, spis lehke sosy. A tech ryb! Proste parada. Bigos jsem tu zatim nejedla, delali jsme ho spis doma, protoze moje sestrenice, ktera se kdysi do Polska vdala, nam dala recept. Je to moc dobre jidlo, dela se ho velke mnozstvi, protoze den ode dne je lepsi a lepsi. Je pravda, trozku tezke jidlo to je, ale opravdu dobre. A uzasne sladke pecivo nespocetnych druhu. Tak neverte, ze by Polaci neumeli varit. Umeji a jak!!! Zdravim.
:potlesk: :kytka: :mavam:

wydra 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.01.12 21:39
Sylvie, ano,

sice jen jednou jsem byla v Polsku, za to autem az nahore na hranicich a u Polaku 14 dni. Vozili nas po navstevach, pysnili se nama a vsude nam davali neco dobryho. Tak jsem i ja jedla nakladane slede v oleji ! Bigos jsem ochutnala snad v deseti rodinach. Opravdu kazdy jiny, ale kazdy vynikajici ! A kanapki? krupave, dlouhe, krasne kanapki ! Ole ! :palec:

esmeralda
4813 příspěvků 23.01.12 06:40

Moje maminka občas dělávala Polskou omáčku (dokonce je tady někde recept).
Nevím zda jde o omáčku z Polska, ale byla moc dobrá, nasládlá, s mandlemi a rozinkami. Podávala se k vařenému hovězímu nebo jazyku.

Snad bych chtěla ještě podotknout že říkat že Poláci neumí vařit je asi stejně hloupé jako že Američani nevaří vůbec atd…
Ochutnal snad někdo jídlo od VŠECH Poláků?

Mám kamarádky (i kamarády) různých národností a někteří vládnou v kuchyni lépe než druzí. Určitě to není národností. ;)

kltko 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.01.12 15:24

do tunajšieho vyhľadávača receptov daj národná kuchyňa - Poľsko a vychrlí desiatky (stovky?) receptov.
Majstri kuchárskej vysokej pilotáže radia poľskú kuchyňu po bok francúzskej. V Európe nie je veľa národných kuchýň, ktoré by boli tak rozsiahle a pritom na tak vysokej úrovni ako tieto dve. A na rozdiel od francúzskej, poľská pracuje s nám dostupnejšími surovinami.

goralka
271 příspěvků 25.01.12 19:30
Gotowanie na ekranie

rada si občas pozriem na YT ako s chuťou varí Joanna Brodzik

http://www.youtube.com/watch?…

Váš příspěvek

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz