polevka cockova se susenyma svestkama

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

possum
464 příspěvků 24.08.06 13:19
polevka cockova se susenyma svestkama

na tu jsem si vzpomela, kdyz jsem cetla tu zelnou. Delavala ji moje kamoska, madarka, ale jeji mother in law byla nemka. Takze nevim, z ktere kuchyne byla. Myslim, ze v ni bylo taky trochu zeleniny a nepletu-li se i uzene? Rika to nekomu neco???

Reklama

Reklama

Reakce:

esmeralda
4813 příspěvků 24.08.06 13:44
Possum,

mother in law = tchýně

possum
464 příspěvků 25.08.06 14:20
Esme :-)))

dekuji, ale co ta polivka?????

lydia
1227 příspěvků 25.08.06 16:35
possum,

já mám od tchýně jeden recept. 500 g čočky přebrat, dobře proprat a přes noc namočit. 250 g sušených švestek také přes noc namočit. Čočku v té samé vodě druhý den vařit. Přidat polévkouvou zeleninu (mrkev, petržel, celer) a asi půl hodiny vařit. Poté přidat nakrájené, vypeckované švestky, někdo dává nakrájené jelito, ale v Německu a Rakousku se dělají jelita trochu jinak. Nejsou tam kroupy, ale žemle. Vařit další půl hodiny. Nakonec přidat trochu sádla, pokud možno husího, trochu octu a cukru. Já jsem jí ještě nejedla

Labužník Jana.Q02
129 příspěvků 25.08.06 17:06
Čočková

Dělám podle mojí mamky čočkovou s kyselým zelím. Na misku namočené čočky dám velkou hrst překrájeného kys. zelí, zaliji vývarem z uzeného. Nakonec přidám kousky uzeného nebo klobásku. Není třeba zahušťovat ani přidávat ocet. Solit opatrně, trochu opepřit.

ajta
590 příspěvků 25.08.06 21:00
pár námětů k pokusům s čočkou (a nejen s ní) a sušenými švestkami

Čočková polévka se sušenými švestkami
350 g čočky, 150 g sušených švestek, 80 g oleje a 50 g hladké mouky na zásmažku, 100 g mléka, ocet, sůl, cukr.
Přebranou a předem namočenou čočku dáme vařit do vody. K napůl uvařené čočce přidáme sušené švestky a dovaříme ji do měkka. Z oleje a mouky připravíme světlou zásmažku, rozředíme ji mlékem, vlejeme do polévky a chvíli povaříme. Nakonec polévku ochutíme octem, solí a cukrem.

Čočková polévka nakyselo se sušenými švestkami
Recept od paní Čiriny, osobní kuchařky prezidenta Havla
50 dkg čočky, 1 cibule, 2 stroužky česneku, 2 bobkové listy, 3 dl šlehačky, hrst sušených švestek, sůl, ocet, cukr Čočku dáme vařit, vody nalijeme tak na tři prsty nad čočku, abychom polévku nemuseli zahušťovat. Přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, na plátky pokrájený česnek a bobkový list a vaříme doměkka. Zalijeme šlehačkou, přidáme sušené švestky, krátce povaříme.

Čočková polévka
1/2 kg čočky, česnek, 5 bobkových listů, 1 větší cibule, 30 dkg uzeného masa, ocet, sůl, cukr, smetana nebo šlehačka Čočku namočíme na 1/2 hodiny do vody. Pozor nesolit! Pak přidáme nakrájenou cibuli, česnek, 5 bobkových listů a necháme 20 minut vařit, potom dáme nakrájené uzené, smetanu a povaříme 10 minut. Na závěr přidáme 3 špetky soli, 3 kávové lžičky cukru a dle chutě ocet (asi 4 polévkové lžíce), už nevaříme! Místo uzeného masa můžeme dát vypeckované sušené švestky.

a na závěr jedna prémiová, tentokráte

Fazolová polévka se sušenými švestkami

100 g fazolí, 1 brambora, 50 g sušených švestek, 1/8 l kysané smetany, 20 g tuku, 20 g hladké mouky, trochu cibule, sůl, 0.625 l vody Švestky dobře omyjeme a dáme alespoň na 1 hodinu do vody. Rovněž tak předem vložíme do vody fazole, aby se rychleji uvařily. Namočené fazole dáme vařit. Když začnou měknout, přidáme oloupané, na kostky nakrájené syrové brambory a rozředěnou cibulovou jíšku, kterou připravíme z tuku, cibule a mouky. Předem namočené švestky vypeckujeme a vložíme do polévky. Vše důkladně promícháme a vaříme tak dlouho, až jsou švestky měkké. Hotovou polévku zlepšíme kysanou smetanou a dochutíme solí.

Recepty jsem našla na různých webových stránkách, ale nezkoušela jsem ani jeden. Proto je přidávám sem do diskuse…

Přeji všem hezký večer

possum
464 příspěvků 26.08.06 14:21
lydia,

dekuju, to by mohla byt ona. Ale asi tam bylo i naky maso. Ale to neva. Maso nemusim. :-)) BTW. Psala jsem ti, ale vraci se mi to. :-((

possum
464 příspěvků 26.08.06 14:34
JanaQ,

taky dekuji, ale zeli v tom nebylo. Za zkousku to ale stoji. Ja jsem polivkova.

possum
464 příspěvků 26.08.06 14:35
Ajti, ahoj,

vyzkousim vsechny. Jak jsem psala nize, jsem polivkova.

lydia
1227 příspěvků 27.08.06 10:44
possum

zapomněla jsem přidat cibuli. Já si to s tím jelítkem taky nedovedu představit, ale když přidáš uzené, určitě nic nepokazíš.

DanaJ
1136 příspěvků 31.08.06 09:14
Hned tisknu...

Vypadá to úžasně. Určitě taky nějaký zde zmiňovaný recept vyzkouším a dám vědět, jak to dopadlo. Luštěniny a sušené švestky jéééé…díky za nápad.

kltko 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.08.06 13:58
naša rodina je tiež c&k mix

ale rovnako ako do kapustnice, tak aj do šošovicovej - hlavne vianočnej - polievky sa sušené slivky bežne dávajú. Zapražená šošovicová - či už s údeným, alebo údenou rybou, klobásou, alebo bez mäsa

DanaJ
1136 příspěvků 27.11.06 11:37
AJTA

Vyzkoušela jsem Tvůj recept na Čočkovou polévku se švestkami pro Havla. Je vynikající. Díky.
Jen jedna změna: Švestky bych vařila s čočkou už od začátku. Jo a čočku jsem namočila.
PS: Šoupni to do receptů. Nikde tu není zadaný recept na Čočkovou polévku se švestkami.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz