Pěstování rostlinek...

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Ivo
1045 příspěvků 07.12.05 22:11
Pěstování rostlinek...

…povím Vám, že mě rozčiluje když se dívám třeba na TV Paprika nebo i jiný pořád či program, kde se vaří a ti kuchaři do všeho cpou čerstvé byliny (tymián, bazalka, rozmarýn aj.). Já bych chtěl také, ale nikdy je nemám při ruce. Navíc kdosi kdesi zde říkal, že takové ty rychlokvašky, které se prodávají v supermarketech, spíše smrdí než voní. A tak jsem přistoupil k radikálnímu řešení - bude ze mě kolchozník. Jen nevím, kde začít a jak to zmastit. První krok jsem udělal - koupil jsem toto:

A tak mi teď, prosím, povězte, zda pěstovat to nyní v bytě je úplná hovadina anebo jak to mám spáchat.

Děkuji všem.

Reklama

Reklama

Reakce:

Manana
1515 příspěvků 08.12.05 00:08
Rostlinky

Petržel, šnitlík a řeřicha (ve vlhké vatě) rostou všude a kdykoliv. S tymiánem nevím, ten máme venku na zahradě, a je dvojí. Bazalku ta moje pěstuje porád, vždycky kus větve ulomí, dá do sklenice s vodou a když pustí kořeny tak strčí do hlíny. Složitý je to s koriandrem – cilantrem. Ten v létě za dlouhého světla rychle táhne na květ a mění aromatické lístky na třepení, jako má kopr, déle odmítá sloužit. Tady je řešením fázovaný výsev, časový interval závisí na zkušenosti a potřebě. Sklízet je třeba před tím, než začne hnát nahoru a tvořit to koprové třepení. Chce to mít v záloze další dospívající rostlinky! Nebo ho oblbnout omezením doby osvitu.
Ať se ti daří!!!

Papaja 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.12.05 08:44
Ivo...

Souhlasím s Tebou, ale v paneláku bez balkónu je to fakt těžké. Zkoušela jsem bazalku a narostly takové malilinké ocásky - jako řeřicha......­.....Taky už nevím, jak dál

marmelada
1643 příspěvků 08.12.05 10:56
Bylinky

Já tedy na zahradničení většinou nemám nervy a výdrž, ale loni se mi podařilo na okně vypěstovat nádherné bazalky a rozmarýn a dobromysl a už nevím co. Střídala jsem truhlíkovi pobyt venku a doma podle počasí. Jen jsem nestačila spotřebovávat to, co mocně přirůstalo. Vyřešila jsem to likvidací rostlin v době největšího rozmachu a zmrazením jednotlivých druhů - lístky vcelku. Osvědčilo se mi to, zásoba pak vydržela dlouho (do prvního neplánovaného odmrazení mrazáku z důvodu poruchy.) Možná, že zamrazení by vyřešilo problémy s kvalitou bylinek Mananovi. Ivo přeji ti hodně pěstitelských úspěchů. Doufám, že to nebude mít dopad na tvé psychické zdraví (to hrozilo mě).

Manana
1515 příspěvků 08.12.05 20:04
Bylinky

Já mám cilantro samozřejmě zamražený, ale papáje vzkazuju, zkus to, my sme v paneláku a tý mý bazalka fofruje že už sem ji chtěl kolikrát zlikvidovat (teda tu bazalku!) abych se taky mohl hejbat a nebyl v tom smradu! Hahaha!!!

Manana
1515 příspěvků 08.12.05 20:08
Bylinky

A Ivo, dneska sem od Dona Cuervo dostal semínka na epazote, tak už se těšim, až to začnu cpát do hlíny! Asi pudu hned za tim, hahaha!!!

Ivo
1045 příspěvků 09.12.05 08:53
Manano...

…jak jsem Tě nedávno viděl v Loskutákovi, tak jsi na mě nepůsobil dojmem, že by ses musel co nevidět družit se semínky a červy…hihi…to víš, mám smysl pro poněkud zvrhlý humor - snad mi to promineš

DanaJ
1136 příspěvků 09.12.05 13:36
Byliny

Vidím to bledě. Mám totiž v truhliku bylinky z letošního léta za oknem a je to bída. Nacpala jsem je do jednoho truhlíku. Vyčahujou se a rostou hrózně pomalu. Potřebovala bych tak od každé byliny aspoň 2 truhlíky, aby to mělo nějaký efekt pro spásání.
Nejlépe tedy rostou byliny na zahradě a v létě, protože je světlo a teplo.
Když kupuji něco nového, tak to zá:,–(ně kupuji již v kontajnerku narostlé; kromě jednoletek, které vysévám dle návodu na zadní straně obalu buď do bedínky nebo rovnou na záhon.

PS: Pěstování bylinek nabalkoně je výsměch pěstiteli (jsem o ně pečovala a za tu pidisklizeň to snad ani nestojí). Raději tam asi dám příští rok nějaké kyťule; stejně si nosím byliny od maminy ze zahrádky. Táhnu toho vždycky celou igelitku a vyvěsím to do kuchyně. Postupně „okusuji“ nožem a pohazuji do hrnců. Vydrží to tak týden a pak jdu „krást“ znova.
PS2: Čerstvé bylinky v marketech přes zimu nekupuji; skoro vůbec nevoní a jsou ošklivé na kuk. Radši dávám sušené. Sušené doma i kupované.

Sylvie
2302 příspěvků 15.03.09 09:09
I já jsem začátečník

Právě sháním rady na pěstování bylinek, zašla jsem nejprve na Labužníka, pak jsem našla tuto stránku , snad bude k užitku i vám.
Pokud máte rady k tomuto tématu, budu také ráda.

Labužník rady02
39 příspěvků 15.03.09 18:48
bazalka

Tak já jsem loni poprvé měla možnost pěstovat bylinky na balkóně a bazalce se dařilo ohromně. Vyrostlo jí několik druhů ze semínek (teprve v červenci jsem přišla na to, že ji mohu koupit již vyrostlou na trhu). S libečkem a koprem to bylo slabší, něco bylo, ale žádná sláva.

suma
114 příspěvků 15.03.09 21:02
Bylinky

pěstuji na zahradě, pro ty, kteří chtějí pěstovat na balkoně doporučuji koupit hotové sazenice u zahradníků - ne v supermarketech. Po nákupu ihned pře:,–(it do většího květináče a dobré zeminy. Potřebujete jich pár a to se nevyplatí se s tím piplat. Nasít se vyplatí pouze kopr brzy z jara, ostatní koupit.
Nepoužívejte t.zv. petrželáky, nejsou k ničemu.

alena45
588 příspěvků 15.03.09 21:47
...

Suma má pravdu. Z toho, čo si kúpil,môžeš použiť akurát bazalku, najprv si ju môžeš vy:,–(iť za okno do nejakého kelímku. Ale prosím, nevysyp tam všetky semená, stačí len toľko, koľko :,-(eničiek asi chceš. Napr. do hrantíku sa ti vojde možno do 20 rastliniek. Nejde o to, že by si plytval semiačkami, ale čím menej vy:,–(íš, tým pevnejšie plantičky budú na presádzanie. Lenže k tomu potrebuješ aj dostatok slnečného svitu a to je tento rok problém najväčší. Takže naozaj, kúp si :,-(eničky na trhu. Potom to už nebude taká hovadina.

alena45
588 příspěvků 15.03.09 21:53
...

Bože, až teraz som si všimla, že si svoj dotaz písal ešte v roku 2005, takže najvyšší čas napísať, ako si vtedy vlastne dopadol s tvojimi pokusmi. Alena

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz