Pejskaři, prosím poraďte!

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Labužník Jana.Q02
129 příspěvků 21.11.08 19:53
Pejskaři, prosím poraďte!

Protože vím, že mezi Labužníky je spousta chovatelů, prosím o radu, zda nechat vykastrovat malého divokého a uječeného psíka, ročního křížence hladkosrstého foxe. Veterináři doporučují, ale četla jsem taky článek proti kastraci. Prý to psa mnohdy nezklidní, ani útěky nevyřeší. Pes je mezi psí společností považován za méněcenného a je napadán. Budu vděčná za každou radu nebo zkušenost. Nerada bych mu ublížila, ale někdy je to s ním o nervy.

Reklama

Reklama

Reakce:

Manana
1515 příspěvků 21.11.08 20:14
Nekastrovat!

Vykastrováním z foxteriéra neuděláš ani pudla, ani dogu (ta je nejklidnější) ani povolnýho mazlíčka. Jediná rada: z tebe se musí stát vůdce smečky.

esmeralda
4813 příspěvků 21.11.08 23:24
Jano, nekastruj.

Můj syn vlastní malého teriéra (Jack Russell).
Jelikož to byl psík odvážný a stále se pral, rozhodl se synek ho dát vykleštit.
Dodnes si pamatuji jeho slova: Mami, to byly nejblběj' vyhozený tři stovky.
Psík se pere nadále.
Nevím zda je ostatními psy považován za méněcenného, ale on sám komplexem méněcennosti netrpí. Klidně se rozběhne i na dva Dobermany.
A pak…rodino, zachraňte mě!!

mrtvola
1394 příspěvků 21.11.08 23:55
Jano,

to je velmi težká odpověď. Kastrací se můžou vyřešit všechny problémy, ale taky žádný. V jedné věci má pravdu Manana, z malého, uječeného skorofoxe ti kastrace neudělá velkou klidnou dogu, leona nebo jiného psího flegmoně. To ostatně potvrzuje i zkušenost Esmeraldina syna.
Na druhou stranu jsou veci, které by kastrace vyřešit mohla, zvlášť u tak mladého psa jako máš ty. Podle mého názoru by měla zabránit útěkům za háravými fenami a značkování v bytě. Musíš rozhodnout, zda ti to za to stojí. Změny postavení ve smečce se neboj, každý pes si ve smečce uhájí postavení, k němuž ho předurčuje jeho povaha, ne jeho „gender“.
Mám třináctiletou labradorku, kterou jsme před pěti lety museli nechat vykastrovat kvůli zdravotním problémům (dysplasii mléčné žlázy). Její povaha se nezměnila, zůstala hravá, v rodině podřídivá, ve smečce psů lehce nevrlá, matriárchální fena, která nikomu netrpí žádné pitomosti. Také neztloustla, čehož jsem se hodně obávala. Povahově se mění až v posledním půlroce, což po tolika letech nesouvisí s kastrací, ale s počínající senilitou (jo, i psi můžou senilnět).
Takže suma sumárum - kastrace vyřeší přirozené sexuální pudy psa, které nás mohou obtěžovat, ale nevyřeší jeho charakterové vady. Jestli můžu - není to samozřejmě dogma, ale dobrá rada celoživotního „pejskaře“: čím vetší pes, tím klidnější povaha; molossoidní plemena bývají přes svůj vzhled snáze vychovatelná než stájový pinč nebo trpasličí pudl (o bojových plemenech nemluvě, to je samostatná kapitola pro charakterově velmi silné a stabilní chovatele, zrovna tak ajko psi lovečtí, kteří, mají-li činit radost sobě i nám, bezpodmínečně potřebují výcvik a spoustu, spoustu pohybu); vždycky je lepší čistokrevný pes - ne proto, abychom byli snobi, ale proto, že u čistokrevného psa charakterové znaky většinou odpovídají standardu plemene a odchylky oběma směry jsou mnohem méně časté než u kříženců. Kříženci zas bývají vitálnější, ale tím i ztřeštěnější. Dokonce bych se přimlouvala i za psy s průkazem původu, protože přes to, že každý chovatel nepapírových psů se ti zapřisáhne, že kříží jen dokonalé jedince, není to pravda. Bezpapíroví psi přenášejí vrozené a dědičné vady do dalších genrací a oslabují tím plemeno fyzicky i psychicky. A zase, nic z toho, co ti tu píšu, není dogma, ale lety vypozorovaní převažující skutečnost.
Tak hodně štěstí a možná zkus ještě před kastrací dobrý cvičák.

Eja
3811 příspěvků 22.11.08 08:34
NEKASTROVAT!!!!

A už vůbec ne ročního mrňouse - veterináře, kteří doporučují kastraci z „výchovných důvodů“, bych......... To ještě není úplně dospělý pes - je ještě prostor pro výchovu. Ono se to někdy obtížně přiznává, ale páníček se někdy dost výrazně podílí na chování psa - bohužel často negativně. Klid, důslednost a naprosto jasná pravidla dodržovaná na sto procent. Hezky se to říká, hůř se to někdy dělá. Pes je pes a ne malý člověk a musí se k němu tak přistupovat - to je asi největší chyba majitelů hlavně malých plemen. Nemám na mysli, že by se člověk neměl se psem mazlit, naopak intenzivní tělesný kontakt je důležitý, ale to nevylučuje dodržení určité hierarchie - tu musí mít pes jasně danou.
Teď to vypadá, že dělám chytrou, ale není to tak úplně ze mne. Máme dva psy a kočku, „služebně nejstarší“ je maltézák, s úžasnou povahou - přesně do doby, kdy jsme ho museli nechat kvůli velké prostatě vykastrovat ( náš vet rozumně zvážil, že operace prostaty je hodně náročná s někdy problematickým efektem, takže jsem zvolili kastraci). Skončili jsme nakonec u pana Desenského, což byl pro mne úžasný zážitek, a v hodně věcech mi svým zvláštním způsobem otevřel oči. Ale to je na dlouhé povídání.
Ale jednoznačně - nekastrovat !!!!

Eja
3811 příspěvků 22.11.08 08:49
Mrtvoluše,

o tom, že kastrace odstraní značkování v bytě, bych mohla napsat román - u nás je to teda přesně naopak do kastrace byl klid.......

marmelada
1643 příspěvků 22.11.08 11:04
Kastraci

bych volila jen ze zdravotních důvodů. Tak jsme ji i nechali provést u naší fenky kníračky. Naštěstí se povahově nezměnila - měla jsem z toho strach. Ale na druhou stranu, kdyby nebyla tak štěkavá, také bych se nezlobila. Po kastraci ani nepřibrala, to jsem ráda.
Když jste zvolili tohle plemeno, navíc křížence, asi jste mohli čekat živého psíka se sklony k bezdůvodnému štěkání. Pokud mohu radit - teď právě se váš pes nachází v pubertě, tak je nejvyšší, možná poslední čas na srovnání vztahů ve smečce. Takže neporadím nic než důslednost a důslednost. Znám případy, kdy se podařilo umravnit foxíky i tak, že neštěkali - důsledným zákazem a poté pochvalou, ale mě se to bohužel u kníračky nepodařilo, jsem měkká. Na druhou stranu musím konstatovat, že když jsem si tuhle rasu zvolila, tak by bylo divné, kdyby neštěkala. Ještě se přikláním k níže uvedenému názoru - zabav ho! Choď s ním cvičit!

Nero
297 příspěvků 22.11.08 11:34
Teda Jano,

Fuj!!! Jak Tě něco takového mohlo napadnout? Já, když jsem byl štěně, tak jsem také řádil jak černá ruka a ničil jsem i profesionální cvičitele, takže i pánovi radili, aby mne nechal kastrovat, ale on je poslal - ani nemůžu napsat kam. A zato si ho moc vážím. Vytrval ve výcviku a teď je ze mne cvičený a slušně vychovaný pes, ale trvalo to několik let, než jsem dostal rozum. Za tu dobu si zvykneš i na to štěkání, které je zvlášť u foxů normálním projevem, stejně jako temperament.
Takže nekastrovat, ale cvičit

buraci
1136 příspěvků 22.11.08 11:47
Souhlasím

… se všemi předřečníky a dodávám: Kromě důsledné výchovy bys měla pejskovi nabídnout i nějakou činnost, při které využije svůj temperament. Skoro všude najdeš například kluby agility, případně můžeš začít běhat (pokud tedy již neběháš) a pejska ber s sebou. Další možností je dogtreking, tedy dálkové pochody se psem, je jich dost po celé republice (více na http://dogtrekking.info).

Labužník Jana.Q02
129 příspěvků 22.11.08 11:56
Děkuji všem!

Děkuji hlavně za toho malého pinďu, zachránili jste mu ty jeho švestičky. Zkusím ještě vydržet. Zatím v bytě neznačkuje a už se naučil, že z křesla na gauč se nechodí přes konferenční stolek. Všechny vás zdravím! Jana

gmp
1603 příspěvků 22.11.08 20:45
kastrovaný pes není pes

Než tak zmrzačit, to ho radši dej pryč, co potom ten pes ze života má. V tom je pes krásný, že je svuj, nikde nenajdeš psa, který by se podobal druhému. Prostě je to osobnost, " každej sme ňákej". Představa, že každýho jen trochu jurodivýho samce by jste kastrovaly...­..Miloš

mrtvola
1394 příspěvků 22.11.08 22:22
Hm, hm, Miloši,

psa ne, ale jurodivýho samce, to teda s gustem…

Labužník Triss
160 příspěvků 23.11.08 10:02
Půjdu proti proudu

Kastraci za zmrzačení nepovažuji, nechcete-li štěňata, kastrujte. Zbavíte psa nikdy nenaplněné touhy. Pro samce je to zcela jednoduchý, minimálně zatěžující zákrok.

A to o vyřazení ze psí společnosti je už dávno vyvrácené, stejně jako u koček.

Nemusí ho to zklidnit, to opravdu ne, tam musí pořádně zapracovat výchova. A pokud to nezvládáte vy, je na místě kontaktovat odborníky.

Eja
3811 příspěvků 24.11.08 10:42
"nechcete-li štěňata, kastrujte"

To bych chápala u toulavých koček. Ale u psa?

Labužník Jana.Q02
129 příspěvků 24.11.08 11:02
Ještě na vysvětlenou,

ať nevypadám, že psa kazím a nevychovávám. Měli jsme pejska nalezence a žili s ním v pohodě 14 let i když to nebyl žádný andílek. Abych zahnala smutek, našla jsem si na netu pohledné štěně z útulku. Byli tam i jiní zájemci, ale když viděli, co tam ten prcek předváděl, odmítli ho a rychle se vytratili. Neměla jsem to srdce ho tam nechat. Ječel od radosti a lítal dokola. Když jsem k němu natáhla ruku, bleskově se mi vyšplhal na hlavu a cvakl do ucha další dírku. Našim známým pejskařům se moc líbí, ale nad jeho divokostí kroutí hlavou. A co dělá teď? Vytahuje z pračky spoďáry a lítá s nimi po bytě.

Eja
3811 příspěvků 24.11.08 11:23
Jano, tím spíš

ještě vyčkej, je to praštěnej puberťák, deprivovaný z útulku, uvidíš za pár měsíců. I když…náš druhý pejsek je taky útulkový, ale byl tam jen dva dny, zpočátku to bylo takové ňuňátko, ale včera ( máme ho dva roky a bude mu teď tak asi pět) jsem přilítla domů s hlasitým " ty asociální blbečku" - potkali jsem pejska, kterého nemá rád ( není bohužel jediný), tak se s tím vůbec nemazal a rovnou ho kousnul. Tak jsem ho vykrákala za srst na krku, jako to dělají feny, důrazně ho napomenula a jen jsem ho pustila, tak znovu. Naštěstí ta dvě kila živé váhy mnoho škody nenadělají…

Frantiska
927 příspěvků 24.11.08 11:52
ejo

kastrají se vsechny kocky, pokud je clovek nema na chov nebo je mu jedno ze maji kotata a nestara se o ne

svato
1415 příspěvků 24.11.08 12:14
náš kocúr

je vykastrovaný odmalička a keď sme ho brali na chalupu, bála som sa, ako mu budú tí zlí dedinskí kocúri ubližovať. Vytrepal všetkých kocúrov na okolí a chodil za mačkami na túlačky. Ako hovorí jeden francúzsly spisovateľ, zachoval si svoje politické presvedčenie.

Eja
3811 příspěvků 24.11.08 12:32
Frantisko

naše kočka je taky vykastrovaná, vydrželi jsme dvě hárání a šla na kastraci - koťata jsme nechtěli ( bylo to přebytečné kotě od kolegy z práce, které nemohl udat) a hárající kočka v paneláku…kdo to zažil, ví o čem mluvím.
Zvláštní, jak od malička pochopila, že jsem ji chtěla já ( manžel moc ne). Má to srovnané dokonale - nejdřív já, pak dlouho nic, pak oba psi, pak dlouho nic, pak páníček.Toho bere na milost jen když nejsem doma, jen přijdu, tak si sedne vedle mne na opěradlo křesla a „vypráví“ mi, co je nového, šimrá mne fousky na tváři a olizuje mi nos

gmp
1603 příspěvků 24.11.08 20:17
děvčata,

Vidíte problém jen ze svého feministického pohledu. Zeptejte se kterého koliv chlapa zda kastrovat či nikoliv a máte jasno. Mrzačit zvíře (i když je to jenom chlap) je opravdu až příliš feministické. Miloš

mrtvola
1394 příspěvků 24.11.08 23:39
Miloši,

ten veterinář, co Janě navrhl kastraci byl chlap.

meisje
580 příspěvků 25.11.08 05:39
...

To ze neustale vyrvava na cely dum, lita jako blazen, je proste strestenej…jsou typicke vlastnosti teriera. A pokud ma v sobe neco z krve foxe, tak ty jsou obdareni notnou davkou techto vlastnosti. Vychovou se daji usmernit, ale nikoliv vymitit. Terieri jsou velmi povahove specificti a ne kazdemu je dano jejich povahu brat jako prednost. Za to maji ohromne statecne srdce, niceho se neboji, jsou velmi energicti a temperamentni…jsou to proste TERIERI!!! Jsou uzasni, nam loni na vanoce odesla do psiho nebe skoro 8leta Jack Russelka, povahove byla ona nekdy na zabiti a ja na z ni prasky…byla to proste terierka telem i dusi. Zadne jine plemeno se jim nevyrovna a zaplat panbuh, ze kastraci se svych typickych vlastnosti nezbavi. Ja osobne se uz tesim,az si poridim dalsiho teriera. Jak uz tady nekdo pise…chce to psa zabavit, psi sporty, myslivecke zkousky apod..

iva  25.11.08 12:53
...

taky se přimlouvám, raději nekastrovat. My vždy měli fenky, takže se psem nemám zkušenost, ale souhlasím, že ze psa je nutné vychovat parťáka. Mé přesvědčení je, že jaký pán, takový pes. Naše holky vždy dělaly na dvoře všechno s námi, na procházkách nebylo třeba vodítka, nikdy se nevzdálily z dohledu. I autem s námi rády jezdily.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz