Ovčí syr proti rakovině?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
gabi
551 příspěvků 29.10.04 09:45
Ovčí syr proti rakovině?

Ovčí sýr proti rakovině?

Proč se horalé dožívají vysokého věku? Podle polských vědců existuje jednoduchá odpověď. Ovčí mléko totiž obsahuje zvláštní látky, které dokonce dokážou zastavit rakovinu. Proto z něj chtějí vyrobit lék, který by prý mohl zachránit svět.

Obyvatelé polských hor si již zvykli na návštěvy vědců z univerzity v jihopolské Vratislavi. Mladí vědci odebírají vzorky mléka a zkoumají obsah jedné z kyselin podle toho, co ovce žerou. Konkrétně jde o CLA, tedy konjugovanou kyselinu linolovou.

Tato látka je známa a už nyní se používá třeba v tabletách podporujících hubnutí. CLA v nich podle výrobců totiž urychluje odbourávání tukové tkáně a mění nevzhledné špeky ve svaly.

Podle polských vědců je právě v tuku, který se získá z ovčího mléka, CLA vůbec nejvíce - přibližně 1,24 procent. Její obsah se přitom mění podle toho, co ovce žerou.

Badatelé zjistili, že pokud jim naordinují dietu a přidají do žrádla více olejnatých rostlin, jako jsou například semínka slunečnice nebo lnu, pak obsah CLA vzroste až na dvojnásobek.

Vratislavští vědci přemluvili ke spolupráci své kolegy z varšavského Institutu průmyslové chemie. Chemikům se podařilo najít způsob, jak z ovčího mléka získat co nejvíce CLA.

Vědci pak vyzkoušeli, jak se látka chová v kontaktu s buňkami zasaženými rakovinou. Výsledek byl úžasný. Ve 100 procentech případů se zastavilo rakovinové bujení.

Preparát však nyní musí projít ještě dalšími testy. K tomu je zapotřebí v přepočtu asi 3,5 milionu korun na zhruba tříleté bádání. Peníze ale univerzita nemá.

Zdroj: ČTK

Reakce:
sevi
14 příspěvků 21.11.04 14:45
...

A navíc se od ovce nedá chytit AIDS

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz