Obšlehnuté recepty- nemoc nejen u Labužníka

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Jana.Q
6 příspěvků 30.05.09 10:23
Obšlehnuté recepty- nemoc nejen u Labužníka

Dnes jsem objevila můj obšlehnutý recept, který jsem publikovala na jinem webu. Je z r. 2005 a „pirátka“ je Vali. Celkem bych to i přežila, ale že z ruského(rodin­ného) Medovníku udělala Marlenku, která je prokazatelně z Arménie a nechala tam, že je to starodávný recept ruskych žen(můj původní text),to by se moje prapraprabába v hrobě otočila , kdyby to věděla, bylo na mě příliš. Nechci tady moralizovat, ale zloděj zůstane zlodějem i když tomu dá jiný nadpis.Vím, že tomu asi nikdo nikde na žádném serveru nezabrání k opakování podobných receptů, kde se přidá tam o jedno deko a na druhé surovině se ubere a nemusí to být i úmysl, ale tady je to do očí bijící.Jak Vy často se setkáváte, že si někdo přivlastnil Váš recept?

Reakce:

pepicek
1309 příspěvků 30.05.09 11:13
Nejedná se o žádnou nemoc

ani Vy nejste původní autorkou receptu, ale odněkud jste jej převzala. To že se jedná o cituji: „starodávný recept ruských žen“ tomu dává za pravdu. Je to jako s ruskými bylinami, příběh se převypravoval a každý je v podstatě originál, protože si vypravěč tu a tam něco v příběhu obměnil. Název je zcela na autorovi receptu a pokud přípravu nebo skladbu surovin upravil podle vlastních zkušeností je naopak pro dobro receptu, protože se nejedná o tupý opis, ale o zkušenost ze života. To recept činí originálním a musím se v tomto ohledu Vali zastat.

Vezměte to na konkrétním případu, Váš recept na pudinkovou buchtu zde na Labužníku taky nebyl originál, doplnila jste jej o své poznatky a originálem se stal. A o tom to je

penda
4752 příspěvků 30.05.09 19:18
Jano,

nevím, co Tě tak rozčílilo, babíska vali pod receptem uvádí, že je převzat z webových stránek cukrar.cz…

Jana.Q
6 příspěvků 30.05.09 20:34
...

Prosím, přečtěte si, co jsem napsala, pokud někde nějaké deko tam , deko onde,recepty jsou si všude povětšinu velmi podobné , ale pokud si Vali přejmenuje recept a myslí si , že to nikdo nepozná......­......Pro pepíčka : recept je rodinný, čili autorská práva jsou nepopíratelná, a to že část žen z naší rodiny je z Ruska, tak je to od ruských žen(pro upřesnění od ruské praprapra báby) , je něco k nepochopení? Ale ruský dort , vydávat za Armenský, který se tu ještě navíc průmyslově vyrábí........ Nebo, že by Vali stále žila , že Arménie je stále SSSR?

pepicek
1309 příspěvků 30.05.09 21:09
recept je rodinný = autorská práva jsou nepopiratelná

Krásný nesmysl. Všechny recepty, opsané v četných sešitech z různých zdrojů, které jsou v naší rodině považovány za rodinné by podle tohoto rčení připisovala autorská práva naší rodině, či jednotlivci, který záznam provedl. Ale takhle to nefunguje.

Vaše rodina recept nevymyslela, jen ho zase někde, jak hezky říkáte „obšlehla“ a upravila, prapraprabába to slyšela na trhu, když kupovala med od Kuzmy Kuzmiče a jemu to vyprávěl Vasil Ivánovič, když spolu vezli Naděždu Fjodorovnu k porodu třetího syna, protože chtěl prodat medu víc, tak přihodil osvědčený recept svojí báby … takhle prostě recepty vznikají, ale to už jsem řikal.

A nakonec opět zopakuju, že Vali použila zdroj původního receptu, který upravila a že si jej poté přejmenovala na výraz, který je podle ní příznačnější a umožní tak jednodušší nalezení v těch tisících ostatních receptů je její výsostné právo. Diskuze o autorském právu je tady úplně mimo mísu.

Jituska02
111 příspěvků 31.05.09 00:14
Jano,

nezlob se na mne (nebo klidně zlob) ale tohle jsi přehnala
Zrovna Valinka opravdu nemá zapotřebí být nazývána zlodějkou
Kdybych uměla jen z poloviny to co ona, tak si pískám…Jitule

penda
4752 příspěvků 31.05.09 02:26
marlenka

odkazy

Alis
2617 příspěvků 31.05.09 14:01
Jano...

nezlob se (nebo se zlob), ale já osobně děkuji Vali, že pro mě přepsala recept do srozumitelné podoby. Za její zkušenosti a poznámky děkuji též.

Váš příspěvek

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz