Nigella Lawson

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Mandarinka2
3 příspěvky 26.06.09 13:49
Nigella Lawson

Před několika dny vyšla poprvé v češtině kuchařka Nigelly Lawson: „Vaříme expres“. Nakladatelství Ikar, cena cca 350 Kč, foto ke každému receptu.

Reklama

Reklama

Reakce:

Labužník Triss
160 příspěvků 08.12.09 13:36
...

Teď jsem knihu dostala k svátku a jsem zděšena „kvalitou“ překladu.

dag
539 příspěvků 08.12.09 18:45
...

není nic jednoduššího, než sdělit svůj poznatek příslušnému nakladatelství a nabídnout se jako překladatelka sama.

sveva
751 příspěvků 08.12.09 19:05
...

Špatný překlad kuchařských knih je bohužel častou bolístkou našich nakladatelství. Možná proto, že je valí na trh za každou cenu, tedy šetří na kvalitním překladateli a hlavně na korekci rodilým mluvčím. Triss asi zná originál, upozorňuje na vadu nové knihy a za to jí děkuji.

mrtvola
1394 příspěvků 08.12.09 20:58
Dago,

myslím, že jste to nikdy nezkoušela, nabídnout se nakladatelství jako překladatel. Nemáte totiž nejmenší šanci, pokud šéfredaktor není Váš blízký přítel či přímo příbuzný. Překládat beletrii nebo třeba kuchařky je práce pro velmi úzký okruh lidí, kteří mezi sebe nikoho dobrovolně nepustí.
Můžete být sebelepší překladatel, ale pokud se chcete uživit, musíte překládat odbornou literaturu a nejlépe si vybudovat vlastní specializaci (třeba fyzika, chemie nebo medicína ap.) nebo potom brát malé překlady, na něž dostanete krátký čas (třeba přes noc).
Případně se stát soudním překladatelem. Ale protože jsem už pár let mimo branži, nemám přehled, kolik jich dnes je. Myslím, že dost.
Takže Vaše rada je vlastně „mimo mísu“.

di
2451 příspěvků 08.12.09 20:56
Svevo,

špatný překlad knih je poslední dobou u nás bohužel už více méně zvykem, nejen u knih kulinárních, ale hlavně u beletrie; hodně tím trpím (profesionální deformace - jsem překladatelka). Prostě, děvčica vyjede na půl roku na au pair a po návratu si myslí, že už jazyk umí a vrhne se do překládání. Pokud to nevyjde s beletrií, pustí se do knížek o vaření (že vařit neumí a jídlu nerozumí je vedlejší) a neštěstí je hotové. Kdo ovšem překládal Nigellu nevím, tu knihu jsem zatím v ruce neměla.

sveva
751 příspěvků 08.12.09 22:54
Nigella Lawson

Inu stalo se mi, že jsem potřebovala ověřený překlad a to co jsem četla bylo místy trapné. I to se stane. Co mne štve, že v této zemi byli a jsou výteční překladatelé. Jsou tady i ti dobří, ale má pravdu mrtvolka (aspoň zdrobnělina), do určitých kruhů se nedostanou. Nezbývá, než najít mail nakladatele a popsat vytištěné voloviny. Myslíte, že mi někdy odpověděli? Utěšuje mne pomyšlení, že možná vymění překladatele/lku.
Zdravím všechny.

Bali
1254 příspěvků 09.12.09 06:37
...

Letos mám za sebou první přeloženou kuchařku z francouzštiny. Žádné známé jsem v nakladatelství vůbec neměla. Nakladatelství mělo na svých www inzerát, že hledají překladatele z fr., tak jsem se nabídla. Kdyby nešlo o kuchařku, asi bych se nehlásila. Ale o fr. gastronomii vím nemálo.To se hned pracuje jinak ;-)
Na špatném překladu kuchařky (což sleduji nejvíce) je hned znát, jestli dotyčný překladatel vychází ze znalosti oboru nebo jen použije překladače, slovníky a encyklopedie.
Myslím, že nakladatelství může zkusit oslovit kdokoliv, kdo perfektně ovládá určitý jazyk a vyzná se ;-)
Nigellu mám doma, ale ještě neprozkoumanou.

Mandarinka2
3 příspěvky 14.12.09 12:51
...

Bali, můžete prozradit, o jakou kuchařku se jedná?

Bali
1254 příspěvků 14.12.09 16:24
...

Stačí kouknout na naše stránky ;-)

Bali
1254 příspěvků 14.12.09 16:26
Další tip

na zajímavou knihu. Vyšel nový Bourdain! A opět v překladu Jiřinky Stárkové, tož už mi jí Ježíšek objednal ;-)

Labužník Triss
160 příspěvků 09.01.10 20:52
Dag

mám známou v nakladatelství, které tuto knihu vydalo a jsem domluvená, že až budu mít čas sepsat připomínky k překladi, tyto budou předány odpovědné redaktorce a vzaty snad v potaz při případném dotisku

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz