NÁZORY FZV

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Pampeliska191
1075 příspěvků 19.5.04 08:15
NÁZORY FZV

Naše názory na výživu mladých žen, vyplývající z dotazů (a odpovědí) na internetových stránkách :
Většina dotazů se týká problematiky snižování nadváhy:
Skladba: Řada žen se domnívá, že se stravuje zdravě, ve skutečnosti tomu tak není. Nutno zdůraznit, že propaganda z počátků 90. let vedla mnoho lidí k názoru, že se maso a mléčné produkty neslučují se zdravou výživou. Důsledkem je těžký nedostatek bílkovin:
Většina žen, které si bez odborného dohledu sestaví redukční jídelníček dělá chybu ve skladbě základních živin. Jejich strava je " nabita" sacharidy, bílkovin přijímají v množství, které dosahuje stěží polovinu doporučené denní dávky.
Kromě zdravotně nepříznivých dopadů deficitu bílkovin (úbytek svalové tkáně a sekundárně kostní hmoty, snížení výkonnosti imunitního systému) je tento způsob výživy často příčinou neúspěchu při redukci hmotnosti. Vede totiž k výkyvům v glykemii, chronicky zvýšené hladině inzulinu v krvi (hyperinzulinemie) a k většímu ukládání energie do tukových zásob.
Režim: Řada žen má nevhodné rozdělení stravy během dne. Den začínají s předsevzetím , že budou hubnout, vynechají tedy snídani, ošidí oběd a s příchodem domů v odpoledních hodinách na dietu zapomínají. Následkem je konzumace velkého množství potravy, v některých případech klasifikovatelné až jak nárazové přejídání.
Pitný režim:

Některé ženy si naštěstí uvědomují důležitost pitného režimu a radily se , jak zvýšit přívod tekutin. Stále přetrvává představa o vhodnosti džusu jako nápoje bez ohledu na jeho vysokou energetickou hodnotu. Výjimkou není konzumace 1 litru džusu za den.
Hladovky a další extrémy:
Hladovky a extrémní výživové směry mají stále svoji popularitu. Jedna z tazatelek dokonce uváděla, že jí jen ovoce (a přesto nehubne) Tento výživový směr - fruitariánství je deficitní co do bílkovin, vápníku, železa, tuků a dalších nutričních složek Únava:
Některé ženy si stěžovaly na nadměrnou únavu. Příčinou může být (kromě drastických redukčních diet) i konzumace převážně potravin s vysokým glykemickým indexem, tedy potravin s vysokým obsahem cukru a bílé mouky (nutričně nehodnotných).
Tápání:
V případě těchto dotazů bylo jasné, že ženy vůbec nemají představu, jak efektivně zhubnout. Na tomto jevu se podepisují tisíce publikovaných „diet“ v časopisech, které si natolik protiřečí, že vyvolávají v hlavách čtenářů jen zmatek.

Je nutno konstatovat, že se ženy aktivně zajímají o zdravý životní styl a využívají možnosti konzultovat své problémy s odborníky. Přestože dělají ve stravování mnoho chyb, snaží se o jejich nápravu. Je patrné, že seriózních informací o výživě je stále nedostatek.

MUDr. Václava Kunová, Tamara Starnovská

Reakce:
Labužník Zuzik
286 příspěvků 19.5.04 09:39
Přesně,

perfektně vystižené základní chyby při hubnutí.
Doufám, že už se jich taky nedopouštím,dost sleduju aby byly všechny složky potravy v rovnováze.
Dík za příspěvek.

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz