Na zdravi mysleme i pri peceni cukrovi

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Pampeliska191
1075 příspěvků 4.12.03 15:48
Na zdravi mysleme i pri peceni cukrovi

Tento clanek mne velmi zaujal a proto se rada s vami o nej podelim.

Nejdůležitější částí příprav na Vánoce je plánování. Začneme tím, že se zamyslíme, zda si chceme svoji váhu udržet, nebo si povolíme přibrat. Stanovíme si, co si dopřejeme na Štědrý den a co o dalších svátcích.

Pokusíme se udržet zhruba stejný příjem energie, na jaký jsme zvyklí, nebo ho jen o málo zvýšíme. A hlavně si naplánujeme takový program, aby čas trávený jídlem a sezením u plného stolu byl co nejkratší a aby bylo co nejvíce pohybu.

Nakupujeme s rozmyslem
Až dovlečeme tašky potravin domů, zvažme je. Představme si, že se část jejich váhy stane součástí našeho těla. To samozřejmě jistě nechceme, a tak si jen prožijme tíhu, kterou bychom na sobě mohli po Vánocích nosit. Vzpomeňme si na tento okamžik a pokusme si ho jasně vybavit, až budeme sedět před bohatě prostřeným stolem. Obměňme potraviny, které kupujeme, a změňme poměr živin na svém talíři v neprospěch tuků. Tuk má přes svou vysokou energetickou hodnotu malou sytící schopnost. Udělejme v jídelníčku takové změny, abychom prožili svátky v pohodě, proto klidně zařadíme i něco, bez čeho by Vánoce nebyly Vánocemi.

Neochutnáváme těsto a nevylizujeme misky
Základem úspěchu je nemít cukroví a jiné dobroty na očích. Slogan „sejde z očí, sejde z mysli“ platí i v tomto případě. Nepečeme také ve velkém předstihu, ale až v co nejzazším termínu tak, abychom přesto všechno a v klidu zvládli. Ochutnávání těsta, polev, náplní či vylízávání misek dodá tělu velké množství energie, proto zá:,–(ně neochutnáváme, a pokud z nějakého důvodu musíme, tak pouze symbolicky. Když už víme, že své dobré předsevzetí nedodržíme, pak vše, co chceme sníst, odložíme na zvláštní talířek.

Názorně uvidíme, jaké množství cukroví jsme schopni nevědomky sníst. Při pečení je lepší žvýkat (hodinou žvýkání vydáme 50 kJ) a v krajním případě si můžeme zalepit pusu. Aby nás napečené cukroví nesvádělo, uložíme ho do krabice, zabalíme, převážeme provázkem a odneseme někam na méně dostupné místo. Sníme ho tak méně, než kdyby se na nás na stole stále smálo.

(prevzato z magazinu deniku Pravo)

Na tento dotaz zatím nikdo nereagoval, buďte první!

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz