Můžu si trochu vymýšlet?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Labužník lucian.ka02
841 příspěvků 20.09.04 12:27
Můžu si trochu vymýšlet?

Prosím, nešlo by nějak vymyslet to, že kdyby se zadaly ingredience (třeba co mám doma), tak že by mi prográmek sám nabídnul, co můžu ukuchtit…?
Vymýšlím si, vím, ale možná by to stálo za úvahu…

Děkuji

Reklama

Reklama

Reakce:

penda
4752 příspěvků 20.09.04 12:57
lucianko,

udělat to určitě jde, jakýsi anglický program s recepty, který jsem měla kdysi stáhlý jako demoverzi to dělal, plus k tomu i poskytoval cenový rozpis surovin a šlo to i přepočítávat podle porcí…pepíček bude mít jistě radost z takových novinek! :-)

Vali
1326 příspěvků 20.09.04 13:25
luci a Pendi.....

..tak to kdyby šlo provést, byl by Labužník i Pepíček senzační

penda
4752 příspěvků 20.09.04 14:16
vyhrabala jsem...

ty prográmky…byly dva a každý umí něco, anglický accuchef Vám udělá cenový soupis, spočítá kalorie a česko-slovenské recepty umí zvolit recept z uvedených ingrediencí, po stáhnutí je to ikonka na pravé straně (jakoby s trychtýři) a po kliknutí na „?“ Vám poradí, jak ingredience zapisovat…:-))

penda
4752 příspěvků 21.09.04 17:34
holky,

ještě mne napadlo, že ty suroviny lze napsat i do vyhledávání, ale ne celé, jen vždy část slov, např. krupic, mlék, cukr…a schválně, jestli nám to vyhledá, že můžeme uvařit krupičnou kaši..hahaha…ale není to dokonalé, protože ty naše napsané suroviny mohou být jen malou částí všech ingrediencí nějaké pochoutky, na kterou my však již zbývající ingredience mít nebudeme…:-))

hydraulik
54 příspěvků 22.09.04 21:58
Program

Existuje sharewarová verze českého programu „Kuchta pro Wokna“verze 3.1,která tohle umí.Má sice jiné drobné chyby ale vyhledávání podle „špajzu“zvládá.Má to jen jeden háček abys mohla vyhledávat OPRAVDU tak musíš nejdříve databázi naplnit.A to je strašná a nekonečná práce.V internetové verzi to musí být piplačka,neboť nejsou stejné názvy surovin.Nejdříve by se muselo ujednotit názvosloví,vyrobit dotazovací formulář,naplnit jej ingrediencemi s odvolávkami na recepty a to je asi na 5 let práce.Jestliže v současné době je na labužníku cca 15000 receptů.No raději nepomyslet.
Teď se mi snad podařilo najít firmu která pro mne udělá program na míru a dle mých přihlouplých požadavků.Dle odhadu to bude trvat cca 3 měsíce a + 1měs.odlaďování programu a další špunprnákle.A ještě to bude stát zřejmě dost peněz.A to bude prázdná databáze!Pak mne čeká,byť za pomoci moderní techniky nacpat databázi recepty.A až teprve pak (po 5 letech;opti­misticky)bude všechno hotovo a funkční.
No ale jestli Pepíček má čas,tak ať se pokusí nějaký vyhledávací dotaz udělat.V podstatě je to vynikající nápad.Hydraulik
P.S.Stejný nápad jsem měl již někdy kolem roku 1980 když jsem psal svou první kartotéku receptů.

penda
4752 příspěvků 22.09.04 23:21
Hydrauliku,

tak kdybys pak potřeboval píchnout s vkládáním receptů do databáze, tak se ozvi, mám praxi s programen Restis, jednalo se o vkládání receptur pro hotelové restaurace…čili teplá a studená kuchyně…zabralo mi to 4 měsíce tak 15ti hodinové práce denně.. :-))

Labužník lucian.ka02
841 příspěvků 23.09.04 07:56
asi jsem si vymýšlela moc...

byl to jen takový nápad a podle toho, co píše Hydraulik by bylo šílené ho realizovat

hezký den přeju ***

Labužník lucian.ka02
841 příspěvků 23.09.04 07:56
asi jsem si vymýšlela moc...

byl to jen takový nápad a podle toho, co píše Hydraulik by bylo šílené ho realizovat

hezký den přeju ***

pepicek
1309 příspěvků 25.09.04 20:48
óóó díky Hydrauliku

zachránil jsi mě od polemiky nad tím, jak je současny internetový uživatel v podstatě líný přemýšlet

Stávájící vyhledávač tohle umí (však jsem si s tím algoritmem týden hrál), jen jak napsala penda musíte osekat svoje ingredience na kořen slova, protože čeština je krásný a bohužel bohatý a v počítačovém kontextu naprosto nepoužitelný jazyk.

Tedy když mám v lednici slaninu, vejce, hovězí maso a mrkev, tak do vyhledávače zadám „slanin vejce vajec hovězí mrkev“, vztah mezi slovy nastavit na A a nechám vyhledávat jen v ingrediencích a je to.

Výhody jsou následující:

• při zadávání receptu se nemusíte vztekat nad stupidním zadáváním ingrediencí po jedné se slovníkem v ruce, naopak se tam můžete rozepsat, což v jiných kuchařkách nelze, tam jste svázáni tím, co už je v databázi ingrediencí
  • vyhledávání je velice rychlé
  • a vám to procvičí mozek

hydraulik
54 příspěvků 27.09.04 21:10
ad Pepíček

Pepíčku díky za pochvalu.Vyzkoušel jsem tvůj postup.Jasně vyhledávač to umí.Program o kterém sním umí ještě něco navíc.Pokud se mu zadá ,že ve „špajzu“ mám jen mrkev a vodu, tak mi nabídne vařenou mrkev.A to bez toho,že by databáze obsahovala tento recept.Tvůj vyhledávač nabídne všechny recepty které obsahují slova mrkev a voda! A to není stejné.Protože já ve špajzu nic jiného nemám.(No je to přitažené za vlasy ale jako příklad to snad je dostatečně ilustrující).Je to vlastně umělá inteligence,která se pokusí o nemožné a vytvoří nový recept.Já vím zní to možná futuristicky, ale nic není nemožné.Pokud databáte receptů bude dostatečně rozsáhlá tak pro UI byl neměl být problém stvořit něco receptu podobného.Jistě je to extrémní případ,ve skutečnosti tvůj způsob vyhledávání bude plně dostačovat ale nápad je nápad no jistě to znáš.
UI některých karetních programů fungují na principu neuronových sítí a dokáží si poradit se spoustou nepředvídatelných výnosů a blbostí hráčů a tak doufám,že se programátorům ten program podaří udělat.Pokud se to podaří budu informovat. Zdraví Hydraulik

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz