Muškáty stojaté

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
andyw
91 příspěvků 02.03.06 08:18
Muškáty stojaté

Mám muškáty z minulého roku. Kdy se vlastně mají řízkovat?
Porad te prosím. Děkuji

Reakce:
Tasma
415 příspěvků 02.03.06 14:08
...

Muškáty nařízkuješ v srpnu nebo teď na jaře. Myslím, že klidně můžeš začít. Uřízni vrcholové stonky asi deset centimetrů dlouhé pod kolínkem, ponech asi dva listy, nech trochu zaschnout, můžeš konec popudřit stimulátorem růstu a šupnout do zeminy. Nepřeháněj to se zaléváním. Mně se většinou všechny nechytí, ale stále jich je dost. Letos budu zkoušet kořenit rostlinky podle rady Vali /má to popsané v deníčku/ - máčet vrbové klacíky a potom do té vody dát rostlinky na zakořenění.

andyw
91 příspěvků 02.03.06 21:10
Děkuji

Děkuji za radu.

DanaJ
1136 příspěvků 06.03.06 16:34
V tomto období...

…ořezávám muškáty, aby zhoustly a udělaly bohatší „korunku“. Ořezané výhony si připravím takto:
měli by mít alespóň jedno „kolénko“ - místo v paždí lístu - (kde vlastně později začnou rašit kořínky) i více kolének, které se bude strkat do země;
ta kolénka, která se budou strkat do země musí být opatrně zbavena listů a těch „palístečků“ - ostřihnu je;
nechám řízky zaschnout do druhého dne (až max 24 hodin);
je možné použít stimulátor růstu, ale pak opatrně strkat do země, aby se stimulátor nesetřel (používám kolíček na dirky a přimáčknu);
rostlinky dávám do truhlíčku mezi ostatní již zakořenělé, ale lépe rostou samotné (s ostatními špatně koření).

Vyčáchláky vyhazuji - většinou nezakoření. Lepší je chystat řízky napodzim, protože jsou silnější po létu a nejsou vyčáchlé. Muškáty a to zakořenělé rostliny i řízky neustále před vyndáním na parapet zbavuji narážejících květních pupenů, aby se zbytečně nevysilovaly. Stejně řízkuji i muškáty převislé.

goralka
271 příspěvků 01.04.06 12:07
...

nielen muškáty, ale akékoľvek štiepky kvetov :,-(íme do celkom malých kvetináčikov. Až keď tieto vyplnia koreňmi, pre:,–(íme do väčších, alebo viaceré spolu. Je mi smutno, keď vidím ako sa malá rastlinka trápi vo veľkom kvetináči.

andyw
91 příspěvků 02.04.06 18:11
Jak hnojíte muškáty v létě

Děkuji za vaše odpovědi, ještě by mě zajímalo jak často a čím hnojíte muškáty v létě? Děkuji za odpovědi

Tasma
415 příspěvků 02.04.06 18:15
...

Někdo hnojí při každé zálivce. Já hnojím jednou týdně Krystalonem plod a květ. Zatím s ním mám dobré zkušenosti.

Podskalacka
109 příspěvků 02.04.06 18:34
Kristalon je fajn,

ale napřed je nutno podpořit růst listů, proto se má začít hnojit Kristalonem Start (než nasadí pořádně na květ), pak nahradit Kristalonem Plod a květ. Hnojím asi 2krát do týdne, při častějším hnojení sice krásně kvetou, ale v mokřejších létech chytají někdy i plísně. Substrát na muškáty kupuji, ale přidávám hlínu ze zahrádky, protože by měly mít i trochu jílu. Rozhodně nechávám muškáty (Pelargonium zonale, tedy ty „stojaté“) do příštího roku, lépe řečeno asi 3 sezóny (pokud jsou zdravé).

Příspěvek upraven 14.02.11 v 16:38

Tasma
415 příspěvků 02.04.06 21:47
...

jo,jo, taky brzo na jaře hnojím Kristalonem Start jako Podskalacka a teprve po objevení se prvních květů tím druhým pro květ, kterým hnojím celé léto, tak do druhé poloviny srpna.
Někdo doporučuje hnojit jednou tak silnou dávkou, než je doporučeno na obalu. Já jsem se ale vždycky bála, že si rostliny nějak spálím, tak to nemám vyzkoušené. Možná letos na jednom truhlíku udělám pokus.

DanaJ
1136 příspěvků 03.04.06 06:20
Flortis...

…nebo tak nějak se to jmenuje. Hnojivo určené speciálně pro muškáty. Malá krabička se lžičkou. Hnojivo se sype přímo na zeminu. Má to jednu výhodu, když máte čas tak hnojíte a pak až máte zase čas, tak zaléváte. Myslím, že se má dávat hodně často, ale já ho sypu, když si vzpomenu. Tak jednou za týden nebo jednou za 14 dnů, výjímečně i za dýl.
Dříve jsem používala také Kristalon, ale nebaví mě to chystat, míchat a tak. Začala jsem požívat Flortis kvůli citrusům (klasická hnojiva pro všechno mají na citrus málo železa), dobře se mi používal, tak jsem ho zvolila i na ty muškáty.

Substrát na muškáty kupuji přímo určený pro muškáty a míchám ho 1:1 s kompostovkou, protože substrát je sám o sobě moc lehký, když fouká vítr, tak substrát z truhlíků vyfoukává, převyslé muškáty shazuje z parapetů (nemáme je napevno).

Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz