Mám problém - hledám koření!

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
jaruturku
3 příspěvky 3.9.05 11:03
Mám problém - hledám koření!

Moji milí noví labužničtí přátelé
příprava jednoho skvělého zeleninového pokrmu si žádá koření s názvem ASAFOLTIDA. Leč - tento název nenašel ani internet. Nevíte, prosím, někdo, co to ta záhadná A. je nebo čím se dá nahradit? Pokrm je super i bez A. - ale jsem zvídavá a tak mě trápí, že nevím, o co přicházím
Za každou informaci vřelé díky předem!
j.

P.S. Ten recept je na www.iprima.cz, prázdninové recepty,
díl č. 122/1 z 23.8.2005

Reakce:
1irena
597 příspěvků 3.9.05 11:19
možná je to trochu zkomolené

v dadalově lexikonu je toto: ČERTOVO LEJNO, ASA SMRDUTÁ, ASANT, LOČIDLO / a. GIANT ASSA, GIANT FENNEL / f. ASSANT FÉRULE/ n. STINK ASANT, TEUFE3LDRECK / lat. FERULA ASSA-FOETIDA L.

  • je orientální koření se silným až nepříjemným česnekovým zápachem s nádechem vůně zázvoru, pepře a koriandru, ostré chuti, která se používá pouze v nepatrných množstvích, k podpoře trávení a jako prevence nadýmání. Získává se ze zbytků rostliny „ločidla čertova lejna“ z čeledi okoličnatých (asa smrdutá, asafoedita, asant). Stonky statného, víceletého keře jsou useknuty těsně u kořene a mléčná kapalina - klejopryskyřice, která vytéká na vzduchu tuhne v používanou hnědavou voskovitou substanci - pryskyřici. Dodává se v hrudkách, granulích nebo prášku a uchováváme ji v dobře uzavřených nádobkách. Osmažením ztrácí odporný pach po nakládaném česneku a získává příjemnéjší vůni. Pro své zdravotní vlastnosti (snížení nadýmání) je součástí vegetariánských jídel např. v Indii. Používá se při grilování masa a její výluh je součástí worcesterské omáčky a některých dalších směsí koření (chat masala, sambhar). Koření používáme ke grilovaným rybám, masu, do luštěninových pokrmů, čatni, omáček, vždy ve formě prášku
    " podivej se":http://dadala.hyperlinx.cz/…/lexirC.html
jaruturku
3 příspěvky 3.9.05 17:29
...

Milá Ireno - moc díky, to cos našla přesně odpovídá typu pokrmu, o kterém jsem psala a v této chvíli je nejzajímavější ten česnekový nádech!! Ještě jednou díky a máš-li ráda zeleninu - neváhej a vař!
j.

petromil
90 příspěvků 3.9.05 22:18
ločidlo

mám dojem,že ločidlo prodává Benkor

meisje
580 příspěvků 4.9.05 10:17
...

Ja jsem pri svem dlouholetem pobytu v Indii mela moznost toto koreni ochutnat. V nekterych restauracich ho nabizeji jako digestivum, a je beznou soucasti indickych domacnostich. Pri nejlepsi fantazii si nedokazu predstavit jak to nekdo muze pouzit at uz syrove ci tepelne upravene do jakkehokoliv jida - ja si predstavuji ze takhle nejak chutna peklo a smrt otravenim v jednom a poziti se rovna trestu hodneho Usama Bina Ladina. V zadnem pripade si nedokazu predstavit, ze by se mohlo jednat o labuznicky zazitek (((. Sami indove ho uzdibuji po miniaturnich kouscich, nezvykaji - zbabele polykaji! A 99% indu Vam bude do obliceje drze tvrdit „musis si vzit velky kus a zvykat a zvykat“ - a s pobavneim vyckavaji co se bude dit.
Rada bych se proto zeptala, jak Vam to chutna v tom salatu - jakou to ma pro Vas chut? Diky a zdravim, meisje

jaruturku
3 příspěvky 4.9.05 16:10
...

Díky za cenné informace i tip na sehnání! Bohužel právě proto, že jsem ani netušila, co to je, tak jsem to neochutnala, ale asi je to síla! V tom jídle to má být tepelně upravené a sice v množství 1/2 čajové lž. na 1 střední květák a cca 4 střední brambory - tak nevím… Ale i bez A. je to skvělé jídlo.
Ještě jednou dík a případně i dobrou chuť
j.

Jarka7
208 příspěvků 11.10.05 11:22
čertovo lejno - asafoetida

--------------------------------------------------------------------------------
Asafoetida (ČERTOVO LEJNO, ASA SMRDUTÁ, ASANT, LOČIDLO / a. GIANT ASSA, GIANT FENNEL / f. ASSANT FÉRULE/ n. STINK ASANT, TEUFE3LDRECK / lat. FERULA ASSA-FOETIDA L.)je hořká a mastná, řízná, ostrá, silně pálivá a následně hořká. Vytrvalá rostlina tvořená klenutými hromadami péřovitého listí, vysoká až 18 stop. Květy jsou žluté, na stopkách v hustých kulovitých okolících. Kvete na jaře. V létě a horkém podnebí zasychá a v zimě opět nabývá síly.Rozšířena v Středozemí a v Asii.
Podporuje trávení, stimuluje, podporuje chuť k jídlu, je baktericidní, posilující, dobrá na srdce, napomáhá odbourávání jedů, působí proti vystřelujícím bolestem a nadmutí. Odstraňuje žaludeční obtíže a potíže s hlenem, choroby žaludku, ztrátu vědomí a mdloby, epilepsii, slabé trávení a kašel. Tekutá klovatina působí proti obstrukcím v těle, reguluje obzvláště trávicí funkce a stimuluje.
Asafoetida obsahuje organickou sloučeninu síry, 5% prchavých olejů se silicí česneku příbuzné rostliny, allyl persulfát (který je zodpovědný převážně za charakteristické aroma) a dva terpeny, 65 % pryskyřice, asaresino tannolový ester kyseliny ferulové, volnou kyselinu ferulovou, 25 % klovatiny a také kyselinu jablečnou, octovou, mravenčí a valerovou. Při suché destilaci poskytuje pryskyřice umbelliferon, který se v indické odrůdě nevyskytuje.
Asafoetida je dobře známým stimulans z dob Antiky, lékem proti nadýmání a plynatosti, protikřečovým lékem (uvolňujícím mimovolní svalové kontrakce a uvolnění) a má mírný projímavý účinek. Současně je antihelmintikem (zabíjí tasemnice žijící ve střevech), diuretikem, afrodiziakem (zvyšuje pohlavní pud) a prostředkem vyvolávajícím či upravujícím menstruaci. Posiluje nervy a plíce. Na krevní oběh a sekreci působí povzbudivě. Při dlouhodobém užívání třeba i v malých dávkách vyvolává štiplavé podráždění v krku podobně jako cibule, plynatost, průjem a pálení při močení. Těkavý olej však nezůstane v těle dlouho: je rychle vyloučen močí, mlékem a potem, kde může být snadno zjištěn.
Asafoetida je také považována za látku regulující plyny, působící proti křečím, užitečnou při vředových onemocněních, vypuzující hlen a látku podporující močení a menstruaci. Zabraňuje nadýmání a také chorobám sleziny a močového měchýře, je prospěšnou pro ochrnuté pacienty a je znamenitým afrodiziakem. Je velmi oceňována při léčbě kašle a dýchacích potíží. Dávkování asofoetidy je 1 g.
Asofoetida pochází z rostliny podobné kmínu nebo mrkvi, sbírá se latex, vytékající z naříznutých stvolů (jako u makovic)je neobyčejně prospěšná při nadýmání břicha, vystřelujících bolestech břicha, zácpě, ochablosti žaludku a střev, špatném trávení a infekci střevními červy. Při těchto chorobách je asofoetida podávána spolu s adžvajenem.
Při nervových chorobách jako je obrna lícního nervu, částečné ochrnutí a křeče je asofoetida velice účinná. Je také dobrá při léčbě malárie.
Tvrdí se, že infekce roupy nepostihne nikoho z těch, kdo pravidelně užívají asofoetidu.
Další oblastí, kde asofoetida provádí zázraky, je hysterie, psychoneurotická choroba při které se potlačené komplexy odštěpí od osobnosti a dají vznik hypnotickým stavům (například náměsíčnosti či ztrátě paměti) a projevuje se mnoha tělesnými symptomy jako jsou tiky, ochrnutí, slepota a hluchota. Pacient je nesmírně citově labilní a afektovaný. Asofoetida odstraňuje mnoho z těchto symptomů. Stejně zázračný vliv má také na černý kašel a na velmi bolestivé srdeční potíže či angínu pectoris a na křeče, které někdy následují pro neobyčejně sužujících vystřelujících bolestech. U tak zvané Globovy hysterie se objeví na břiše kulatá boule, roste a pohybuje se směrem k hrudníku. Asofoetida je zde velmi účinná.
Poznámka: při onemocněních břicha má být azofoetida podávána smažená, zatímco při chorobách plic je nejlepší podávat ji syrovou, neboť je silnější a účinnější. Při chorobách břicha je asofoetida dráždivá, a proto je lépe podávat ji smaženou. Při úpravě musí bý přiměřené množství umaženo na tuku, pak příjemně voní po cibulce a česneku.Nesmažená asofoetida způsobuje zvracení.
Naposledy jsem ji kupovala práškovou i tuhou pastu ve Vídni na Bleším trhu v krámcích s orientál pří:,–(ami. Cena max. 1,5 Eura
(Jedno balení vydrží na „celý život“) Jarka 7

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz