lingvistická diskuze z článku o rýži

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

pepicek
1309 příspěvků 16.05.05 06:40
lingvistická diskuze z článku o rýži

Esme,
angličtinu trochu umím a vím, že není sterilní ani náhodou, naopak umí být velice šťavnatá, ale jinak a jindy, než by to Čech čekal nebo použil. Jako Čechovi mi připadá sterilní výraz „take it or leave it“ právě tak jako jejich velice měkké a pro Čecha až snad příliš přiteplalé „shit“. To přeci nemůže konkurovat jadrnému „do prdele“, které je ve filmech prezentováno jako úplně debilní a dnes už nikým nepoužívané „sakra“. A to říkám já, sedumdesátník, který by měl právo ještě to „sakra“ používat, ale toto pro mne už zapomenuté slovo vzkřísila až televize po roce 1990!

napsal(a) Manana - 15.05.2005 - 23:56

…jenom bych chtěla poznamenat…
Taky bych se přimlouvala za češtinu. Konec konců, vždyť na tyto stránky chodí Češi.
Jenom se mě trochu dotkla poznámka o sterilní angličtině. Nemyslím si, že žádný jazyk který ovládáte dobře, je sterilní.

napsal(a) Esmeralda - 15.05.2005 - 22:12

Miku
prosím, šetři s tou angličtinou.
Já jsem odjakživa byl velký anglo- a amerikofil, ale dodnes nemohu zapomenout, jak za bolševika nás tady krmili ruštinou.
Nezlob se, ale tvé anglické výkřiky na mě působí tady v Čechách velice podobně. My jsme tady pořád Češi a stále si myslím, že se nechceme stát ani Rusy, ani Američany, ani Němci nebo Francouzi, protože náš jazyk přes to cizácké kurvení stále zůstává tím bujným ořem, se kterým se leckterý západní jazyk nemůže ani srovnat.
Já někdy v mých komentářích nebo poznámkách použiji některý z Mayských jazyků, to proto, aby si i normální Čech uvědomil, že není jen ta angličtina a francouzština, a že i tak malé etnické skupiny mají nárok na svůj jazyk a identitu.
Ten tvůj titul v angličtině by mohl mít velice jadrné české znění:
BER, NEBO NA TO SER!
A není to hezčí a výraznější než ta sterilní angličtina?

napsal(a) Manana - 15.05.2005 - 18:58

Reklama

Reklama

Reakce:

kltko 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.05 07:56
Manano

trochu z témy, ale možno práve zastúpenie výrazu shit výrazom sakra súvisí s počtom slabík.
Ono by bolo ešte nablblejšie, keby anglicky vraviaci herec mal už 2 sekundy zavreté ústa a česká dabingová ozvena .....dele by ešte stále doznievala.

Ale to platí len pre filmy, v písanej forme sa na dĺžky slabík samozrejme ohľad brať nemusí :o)

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz