Lampionové průvody - prosím o pomoc!

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

HelcaK
960 příspěvků 12.11.07 15:12
Lampionové průvody - prosím o pomoc!

Potřebovala bych zjistit, jestli lampionové průvody byly v Československu čistě nápadem komunistů k uctění VŘSR, nebo jestli se tu něco podobného objevovalo už předtím, třeba za první republiky, byť ne v tak masovém měřítku. Na netu jsem nic nenašla, jen historii lampionů a průvodů v Japonsku a Číně. A ještě dotaz na Labužníky se zahraničními zkušenostmi - chodí průvody i u vás, a při jakých příležitostech? Díky moc za odpovědi

Reklama

Reklama

Reakce:

buraci
1136 příspěvků 12.11.07 15:45
Vcera jsme to zrovna doma resili...

Bohuzel pro me maji lampionove pruvody, zejmena takhle kolem 7. listopadu. mooooc osklivou pachut a zrejme bych na ne deti nepustila. Nasla jsem ale na webu zminku, ze s lampionem se chodilo na svateho Martina. O lampionech se zminuji treba tady: http://www.waldorfcb.cz/…ek/str25.gif. Vypada to, ze komuniste zvyk zapalovat lampiony prekroutili po svem a mnoha z nas ho navzdy zhnusili. Patrej tedy timto smerem.

Manana
1515 příspěvků 12.11.07 15:52
bolševismus

Milá Helčo, je mi 72 a nepamatuju se, že by se za mého dětství nebo dospělosti něco takového dělo. Na dobu před válkou se pamatuju, to nebylo, za války to vůbec nebylo možné, a po válce jsem se školou na žádné takové akci nebyl, co se pamatuju, tak se to objevilo k VŘSR (to je ta říjnová revoluce v Rusku, co byla v listopadu), ale to už jsem byl dospělej a jako již tehdy zarytý antibolševik jsem se toho nikdy nezůčastnil právě tak jako prvomájových průvodů. Takže to mohlo být někdy po roce 1955.
Ve střední a jižní Americe chodí průvody na velikonoce, to třeba děti nesou ty obrovský dlouhý necky na kterejch je panenka nebo kristušák, ale to chodí ve dne.

Manana
1515 příspěvků 12.11.07 16:06
svatý Martin - buraci

jak jsem teď koukal na str. 26 toho věnečku, tak je tam řeč o pauzovacím papíru a disperzním lepidle. Pauzovací papír tehdy byla věc mezi lidem obecným neznámá a pojem disperzní lepidlo je zcela moderní, tehdy se lepilo lepidlem z mouky a vody nebo lepidlem UHU z papírnictví, ale to bylo drahé. Disperzní lepidlo je na bázi latexu, akrylátu a polyvinylacetátu, materiálů tehdy všeobecně neznámých nebo ještě neobjevených.
Takže i ten sv. Martin bude tradice poválečná.
Celé mi to připadá jako Waldorfská kompilace snahy o obnovu starých tradic.

bona
2416 příspěvků 12.11.07 18:09
Helčo,

neodpovím na Tvoji otázku, ale vzpomněla jsem si, že jsem nikdy na žádném lampionovém ani prvomájovém průvodu nebyla, rodiče si to nepřáli, respektive mi to zakázali…
A protože to bylo povinné, přinesla jsem vždy potvrzení od naší známé ředitelky malého dětského domova, jako že jsem šla s nimi.
A víte, že mě to tehdy mrzelo, nějak mě to vyčleňovalo z kolektivu..

Naši nikdy nezdobili ani okna (táta byl perzekuovaný kvůli osmašedesátému a o normalizaci nemluvě), to kontroloval uliční výbor, divím se, že jsem se tehdy vůbec dostala na střední školu… Hrozivá doba, štěstí, že se mé děti narodily až po převratu !!

karminek
757 příspěvků 12.11.07 18:44
chápu

některé lidi že lampionové průvody pro ně jsou památka na totalitu.U nás v Bílině se ale konají i teď .Já osobně jsem na lampiońák chodil rád už jenom pro to kouzlo lampionů a pak jsme se těšili na promítání pohádek.Ku podivu se nám i dnešním dětem nevíce líbí JEN POČKEJ a samozřejmě PAT a MAT.
Uvědomme si že tato akce je především pro děti a politizují ji jenom a jenom dospělí.

Dasty
75 příspěvků 12.11.07 18:45
...

Našla jsem třeba tohle:Tradice lampionových průvodů je velice stará,ale v minulých letech byla poněkud zneužita a zprofanována.Třeba jeden příspěvek praví,že při otevření Národního domu pro kulturní a společenský život rok 1903 prošel lampionový průvod z Orlové do Doubravy.Ve Velaticích uspořádal Sokol roku 1932 lampionový průvod.Asi by se toho našlo víc.Bylo to součástí svátků,veselí a různých významných příležitostí, tak si to přeber.

blanca.xy
647 příspěvků 12.11.07 20:23
Helčo,

vím o konkrétní akci, která se konala loni na podzim v Botanické zahradě v Troji pro děti (akce W.I.T.C.H), kde byla podmínka pro získání dárku přinést vlastnoručně vyrobený lampion, který si potom děti rozsvítily. Bylo tam plno různých soutěží, lampionů všech druhů a barev a vůbec to nepřipomínalo minulou dobu.

HelcaK
960 příspěvků 12.11.07 22:07
Ještě upřesňuji dotaz,

Manano, díky za vyčerpávající informace, ale ty průvody na Velikonoce jsou bez lampionů, jestli to dobře chápu. Měla jsem na mysli opravdu ty s lampionama.
Dasty dík, tohle jsem neobjevila, ještě zkusím najít jak je to s těmi světlýlky na Martina od buráků.
Další odpovědi vítám

Lindaa
114 příspěvků 14.11.07 16:00
V Dánsku

jsem lampiónový pruvod jeste nepotkala. O haloweenu (snad se to tak píse) jsou rozveseny lampióny jako soucást osvetlení napr. po Tivoli. U slavnostních prílezitostí (narozeniny, svatby apod.) se dají koupit malé zahradní lampióny na ozdobu a jako intimní osvetlení. Snad Ti to pomohlo.

HelcaK
960 příspěvků 14.11.07 17:26
Díky všem,

moc jste mi pomohli

HelcaK
960 příspěvků 18.11.07 14:48
Zde je výsledek

mého pátrání, akorát Karmínka mi tam nedali, asi měl moc pozitivní názor
http://aktualne.centrum.cz/…clanek.phtml?…
díky ještě jednou všem za pomoc

karminek
757 příspěvků 18.11.07 16:06
jo to víš

dneska se bojej veřeného mínění ještě víc než komunisti.

penda
4752 příspěvků 18.11.07 23:09
Wikipedia

Lampionový průvod

smokey
1 příspěvek 13.02.08 20:20
lampiony v nizozemi

ahoj Helco, u nas v Holandsku se lampionovy pruvod kona tradicne na Sint Maarten, 11. listopadu. Jedna se o snad krestansky zvyk,kterym se oslavuje plodnost. Kazdopadne deti se na tento den pripravuji tak,ze vyrabeji ve skolkach a na nizsim stupni zs, sve vlastni lampiony a pak vecer, az se setmi jdou do ulic, zastavuji se u sousedu, zpivaji pisnicky a za to dostanou malou odmenu v podobe cukrovinek. Je to moc hezky zvyk a deti se ho kazdy rok nemuzou dockat.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz