Krevni tlak

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Pampeliska191
1075 příspěvků 30.04.03 13:30
Krevni tlak

S krevnim tlakem je to tezke - ani vysoky, ani nizky nas nepotesi. jedine s vyrovnanym tlakem muzeme byt spokojeni. Ale takovych stastlivcu je malo. jak teda krevni tlak snizit? jednoducha rada doporucuje brutnak(bylina) - ze lzcky brutnaku a ctvrtlitru vody uvarte hrnek caje a takove hrnky vypijte denne dva az tri

Reklama

Reklama

Reakce:

Celerka
35 příspěvků 06.05.03 11:33
A jak na nízký tlak?

Doporučovanou kávu nemůžu (nelíbí se mým střevům).

Pampeliska191
1075 příspěvků 08.10.03 18:48
Mate nizky krevni tlak?

Celerko, promin prehlidla jsem tentoTvuj dotaz, na ktery se Ti pokusim neco odpovedet.
Kdo ma nizky krevni tlak, muze trpet zavratemi a pocity nestability. Cerstvy ananas priznive pusobi na priliz nizky tlak. Zavrat pomuze potlacit trochu citronove stavy, popr. citronove bonbony nebo kysela okurka.
Cesnek upravuje krevni tlak do normalu, tedy nizky zvysuje, vysoky snizuje.
Jdu ted poslat na Labuznika recept na zdravotni vino pro nizky tlak.
Muzu rict, ze to funguje, mam to vyzkousene na sobe, ponevadz jsem drive mela problemy s velmi nizkym tlakem

glama  09.10.03 03:09
Pampeliško...

a co bys doporučila mně na vysoký tlak? Sypu do sebe denně hrst pilulí (nejen na tlak, bohužel) tak by se mi hodilo nějakým přírodním, nechemickým prostředkem si pomoci.
Předem díky

Pampeliska191
1075 příspěvků 09.10.03 08:21
Vysoky krevni tlak

Ahoj Glamo,
Jestli mas vice zdravotnich problemu, navsteva lekare je velmi nutna. Mas-li skutecne zajem o prirodni lecbu, jsem ochotna Ti poradit, bude-li to v me moci. Sepsala jsem pro Tebe nejake zakladni veci a doporucene potraviny vhodne pro snizeni krevniho tlaku, ale nechci to posilat na Labuznika, ponevadz je toho hodne(vice jak na jednu stranku). Pokud mas zajem, moje emailova adresa na Labuzniku je, tak mi posli svuj mail a ja Ti toto, co jsem pripravila poslu mailem. Preji hezky den. Ahoj

1irena
591 příspěvků 09.10.03 08:33
Ahoj devcata,

muj sedmdesatilety stryc si srovnal krevni tlak pitim maceratu z jmeli. Mozna to, Pampelisko, znas.

Pampeliska191
1075 příspěvků 19.11.03 13:39
Co bychom meli vedet

Mezi lidmi je velmi rozsireny nazor, ze spravny krevni tlak ma byt 100+ vek osoby.
Sedesatileta zena by tedy podle toho mela mit tlak 160.
Ale pozor!!!!
Tento nazor neni rozhodne spravny!!!!
Krevni tlak se totiz behem dne meni vlivem rady okolnosti.
Ovlivnuji ho napr. stresove situace, fyzicka namaha, nebo nervove vypeti.
Jaky ma byt tedy optimalni krevni tlak? Vyjdeme ze zakladnich vekovych kategorii.
Deti do 10 let maji mit tlak v rozmezi 80 – 100/60mmHg.
Lide do triceti let mivaji tlak v prumeru 120/80 mmHg.
Do 60 let 135 az 140/90 az 100 mmHg.
Osoby starsi sedesati let by mely mit krevni tlak 150 az 160/90 az 100mmHg.
Pokud se ale nekdo citi vyborne pri tlajku 95/65mmHg, pak nema duvod se znepokojovat.
Nizky krevni tlak muze byt podle nekterych lekaru nebezpecny v obdobi tehotenstvi. Nedokrveni matcina tela i plodu byva pricinou predcasneho porodu. Muze mit taky vliv na nizkou porodni vahu ditete.

Pampeliska191
1075 příspěvků 02.02.04 10:20
Proti vysokemu krevnimu tlaku

Nejvnitrnejsi bunecna vrstva tenkych krevnich cev ma velky vyznam pro stabilni krevni tlak. Jakmile tyto cevy neobsahuji dostatecne mnozstvi oxidu dusiku, zuzuji se cevy a krevni tlak stoupa. Mozno tomu ucinne zabranit dostatecnym zasobenim radikalnimi nositeli vitaminu E,C a karotenem Beta (nejnizsi stupen vitaminu A)

Pampeliska191
1075 příspěvků 02.02.04 10:38
Jak na infarkt

jezte mene tuku a bez ohledu na vek sami snizite riziko infarktu. Vsechny mastne kyseliny, totiz nasycene i nenasycene, mohou tvorit maximalne tretinu vaseho kalorickeho prijmu.
Pri beznych 2000 kalorii denne smite snist zhruba 70 g tuku

Fany
69 příspěvků 16.02.04 15:42
Krevni tlak - kontra ovoce a zelenina

Ke snizeni krevniho tlaku muzeme tez pouzit konzumaci ovoce a zeleniny napr.:
j a b l k a - snizuji krevni tlak, hladinu choresterolu a krevnich tuku, stabilizuji hladinu cukru v krvi
j a h o d y - odvodnuji a snizuji krevni tlak
k v e t a k - pusobi na snizovani krevniho tlaku
p o h a n k a - pusobi na regulaci krevniho obehu
b r a m b o r y - posiluji srdce a krevni obeh
c i b u l e - snizuje krevni tlak a hodnoty cukru v krvi
c e s n e k - (nejlepe medvedi) snizuje krevni tlak
b a n a n y - působni preventivne proti vysokemu krevnimu tlaku

gabi
551 příspěvků 20.07.04 14:43
Hypertenzia

Čo je krvný tlak?
Srdce pumpuje krv bohatú na kyslík do tepien - artérií, ktoré ju rozvádzajú do celého tela. Po vypudení krvi zo srdca táto pôsobí tlakom na steny artérií. Sila, ktorou pôsobí na steny ciev, vytvára tlak krvi.

Srdce pumpuje krv do tepien.

Čo je hypertenzia?
Príliš veľký tlak vyvíjaný na steny ciev (artérií) spôsobuje vysoký krvný tlak. Vzostup krvného tlaku môže byť aj normálnou reakciou tela na fyzickú alebo psychickú záťaž a je prirodzený a potrebný.

Ak však krvný tlak dlhodobo neklesá pod hodnotu 130/85 mmHg, a to hlavne v kľude, je možné a pravdepodobné, že ide o vysoký tlak krvi - artériovú hypertenziu (obr.1).

Hypertenzia (arteriálna hypertenzia, vysoký krvný tlak, systémová hypertenzia) je multifaktoriálne podmienený chorobný stav, ktorý sa uplatňuje ako úplne nezávislý rizikový činiteľ pri vzniku poškodenia orgánov, orgánových systémov (mozog, obličky, srdcovocievny systém) a pri závažných náhlych príhodách (hypertenzná kríza, mozgové krvácanie, disekujúca aneuryzma). Hypertenzia je buď primárna, keď je príčina neznáma, alebo sekundárna, keď je prejavom iného ochorenia.

Hypertenzia sa považuje aj za syndróm neuroendokrinných, metabolických a kardiovaskulárnych porúch. Spája sa napr. s inzulínovou rezistenciou pri tzv. Reavenovom syndróme - metabolickom syndróme X či syndróme štyroch (piatich) H. Každé zvýšenie krvného tlaku nad hranicu, ktorá sa určila ako norma (na základe zhodnotenia mnohoročných pozorovaní, epidemiologických i klinických štúdií), predstavuje u jednotlivca zväčšenie rizika poškodenia cieľových orgánov, najmä arteriálneho cievneho riečiska, mozgu, obličiek a sietnice.

Arteriálna hypertenzia - vysoký krvný tlak

Normálny krvný tlak v artérii.

Podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie sa arteriálna hypertenzia vymedzuje ako dlhotrvajúce zvýšenie krvného tlaku v tepnách (artériách) krvného obehu nad stanovené hodnoty. Krv vypudená ľavou srdcovou komorou počas jej sťahu (kontrakcie) cez otvorenú aortálnu chlopňu vyvolá tlakovú vlnu, ktorej hodnota vyjadrená v milimetroch ortuťového stĺpca (mmHg) zodpovedá systolickému krvnému tlaku (horná hodnota, čitateľ). Jeho výška závisí od sily kontrakcie ľavej komory, veľkosti vyvrhnutého objemu krvi, poddajnosti aorty (širokej tepny vychádzajúcej z ľavej komory) a kapacity arteriálneho riečiska. Počas systoly tlakovú vlnu absorbuje hlavne aorta, ktorá sa, ak je dostatočne pružná, rozšíri. Po skončení systoly (kontrakcie ľavej komory) začína diastola, kedy pokračovanie pohybu krvi od srdca do periférie zaisťuje aorta tak, že sa postupným zmršťovaním zužuje do pôvodného rozmeru a posúva tak stĺpec krvi pri zavretej aortálnej chlopni do periférie(obr. ). Aorta tak vlastne zaisťuje kontinuálny tok krvi, hoci srdce vypudzuje krv prerušovane, len počas systoly (pekná ukážka geniality prírody). Tlak krvi v tepnách počas diastoly je tlak diastolický (dolná hodnota, menovateľ). Diastolický tlak závisí hlavne od odporu v menších tepnách na periférii (periférna rezistencia). Keď sú tieto tepny zmrštené (kontrahované) alebo zúžené diastolický krvný tlak stúpa, pretože tlaková vlna pochádzajúca zo zmršťujúcej sa aorty sa nemôže dostatočne preniesť do periférie. U starších ľudí je poddajnosť aorty znížená, aorta časom stráca pružnosť. Nie je potom schopná počas systoly sa dostatočne rozšíriť a absorbovať vyvrhnutú krv, čím sa krvný tlak v menšom priestore aorty zvýši a vzniká tzv. izolovaná systolická hypertenzia. Názov izolovaná sa používa pretože zvýšený je len systolický krvný tlak, diastolický nie. Naproti tomu u bežnej hypertenzie (vysokom krvnom tlaku) stredného veku sú spravidla zvýšené hodnoty aj systolického aj diastolického tlaku nad normálnu hodnotu, za ktorú sa v súčasnosti považuje 140/90 mmHg.

Je zaujímavé, že ešte pred niekoľkými rokmi sa za normu považovali hodnoty až do 160/95. Hodnoty medzi 141-159 systolického a 91-94 diastolického sa považovali za hraničné. Avšak na základe veľkých štúdií, zahrnujúcich tisíce pacientov i kontrolných osôb počas mnohých rokov sa ukázalo, že sprísnenie normy a účinná liečba už aj miernej hypertenzie s hraničnými hodnotami krvného tlaku vedie pri dlhodobom sledovaní k zníženému výskytu komplikácií spojených s vysokým krvným tlakom a k lepšiemu prežívaniu. To sa vzťahuje aj na starších pacientov, u ktorých sa považovalo zvýšenie systolického krvného tlaku do určitej miery za prirodzený prejav starnutia. Výskumníci však popísali necivilizované africké populácie, žijúce v relatívnej izolácii, u ktorých ani v starobe krvný tlak nestúpa. Navyše, dnes je jednoznačne vedecky potvrdené, že účinná liečba hypertenzie s cieľom dosiahnuť normálne hodnoty krvného tlaku priaznivo ovplyvňuje prognózu aj vo veku nad 65 rokov. Je tu teda podobná situácia v smere sprísňovania noriem ako pri hladine cholesterolu. Keď v minulosti sme za normu považovali hodnotu 6,7mmol/l, dnes je norma do 5,2 mmol/l a je jednoznačne preukázaná prospešnosť prísnejšej normy vo vzťahu k úmrtnosti a chorobnosti pacientov s chorobami srdca a ciev.

Slovenská liga proti hypertenzii

esk
123 příspěvků 05.09.04 14:08
Celerko,

býval u nás lék Gutron, na lehké zvýšení tlaku (mmj.). Byl ale jenom na předpis, a taky mám pocit, že mu končila registrace, z domova to nezjistím, chce to konzultovat v lékárně.
Jinak, moje maminka si po ránu nalila panáčka, a taky to zabíralo. Aspoň to tvrdí.

1irena
591 příspěvků 25.10.04 12:44
Česnekové

i zde na Lab je někde recept-utkvělo mi v hlavě jen to, že je v něm nějaký zvláštní počet stroužků česneku a nedaří se mi to najít. Asi koluje více receptů na " česnekové víno" nebo výluh z česneku a většinou citronů buď ve vodě nebo snad právě i ve víně, s medem apod.
Je to ke snížení krevního tlaku. Prosím, kdo má nějaký recept, napište. Díky.

1irena
591 příspěvků 25.10.04 18:46
Česnekové "víno"

tak měl původně vypadat nadpis, někam mi to „víno“ zmizelo

goro
82 příspěvků 25.11.04 13:52
Pozor na tlak

Vite, ja bych hypertenzi nezlehcoval. Piti zeleneho caje, odvaru z borecku, z hlohu, vyluhy z cesneku, to lze pouzit jako doplnkovou lecbu, ale uvedomte si, prosim, ze hypertenze muze byt smrtelne onemocneni nebo onemocneni s osudovymi nasledky na mozkove tkani. Odborna konzervativni lecba a proticholesterova dieta a denni sport, to vsechno dohromady je jedinna cesta, jak sobe zachranit zivot a sve blizke ochranit pred svou pripadnou nezivou nemrtvou existenci. Ale hypertenze neznamena konec labuznictvi, dobrou chut.

gabi
551 příspěvků 25.11.04 17:53
Krevni tlak

Goro,
konzervativna liecba vysokeho tlaku a cholesterolu to je len hasenie ohna zhora a dole stale tleju uhliky…tym som chcela povedat, ze nelieci pricinu choroby. Je mi jasne, ze pricina nie je jedina, ale aj alternativnymi sposobmi sa daju tiez eliminovat tieto neduhy…Treba sa len zapriet a chciet pre seba nieco aktivne urobit. Najnovsie vysledky americkych metaanalyz ukazuju, ze vynikajuce vysledky sa daju dosiahnut len puhou zmenou stravy, cvicenim a vyzivovymi doplnkami. Akokolvek ucinne antihypertenzivum to je vzdy len chemia, ktora je nasmu telu cudzia a ktora ma aj mnoho neziaducich vedlajsich ucinkov. V konecnom dosledku LEN uzivanie antihypertenziv nikomu nezarucuje, ze sa vyhne infarktu myokardu alebo mozgovej prihode.

goro
82 příspěvků 25.11.04 18:17
Gabi

Az ti nameri 220/110, tak nebudes premyslet o diete. Ja vim , ze temer vsichni bychom meli zmenit zivotni styl, ale…

gabi
551 příspěvků 25.11.04 18:31
Krevni tlak

Goro,
presne takyto tlak mal moj manzel, ked mal mozgovu prihodu :( a viem, ze vtedy moze byt clovek stastny, ked to prezije bez vacsej ujmy na zdravi. Bral mnoho liekov, ktore mu snad v tej prvej faze pomohli, ale z cloveka plneho elanu sa odrazu stal chodiaci robot..Po nastudovani a pochpeni mnohych informacii postupne zeliminoval davky liekov, zacal cvicit, berie niektore doplnky vyzivy, preferuje zdravu stravu, sem-tam sklenicku cerveneho vina a citi sa vyborne. Lenze jeho lekar mu radil brat tie lieky aj v tych obrovskych davkach do smrti…

Fany
69 příspěvků 26.11.04 15:48
Velice zajímavé

"víno chrání nejen před infarktem ":http://www.novinky.cz/04/44/13.html

gabi
551 příspěvků 28.11.04 22:30
Fany

Dik za zaujimavy odkaz. Aj na Slovensku sa venovala tomuto problemu Vysoka skola chemicko-technologicka. Zo slovenskych vin najviac resveratrolu obsahuje Cabernet. Citala som raz clanok o tzv. Perigrodskom fenomene. Jedna sa o kraj vo Francuzsku. Ze vraj tam muzi nie su nejak zvlast nakloneni zdravemu zivotnemu stylu, dokonca dost fajcia, ale piju cervene vino, jedia vyznamne mnozstvo orechov a zeleneho salatu a ich zdravotny stav je omnoho lepsi ako napr. u ludi v USA pestujucich bodybuilding a racionalne sa stravujucich

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz