Kotlík - Made in Hungary....

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Ivo
1045 příspěvků 13.03.06 19:40
Kotlík - Made in Hungary....

…před nedávnem zde proběhla drobná diskuze na téma „příprava pokrmů v kotlíku“. Kdosi mi poradil, že pořídit si kvalitní kotlík je možné na nějakém tržišti při maďarské hranici. Chci se proto zeptat, zda mi někdo dokáže doporučit konkrétní místo a zda umí někdo říct, kdy je nejlepší se pro takovou věc vypravit.

Díky, Ivo.

Reklama

Reklama

Reakce:

sim
293 příspěvků 13.03.06 22:36
trh v Madarsku

Asi by som odporucil trh v Gyor-i. Ale to je len taky nezavazny tip, davno som tam nebol. Cas- sobota rano.

marmelada
1643 příspěvků 13.03.06 23:07
Kotlík

já je viděla na tržišti na rakousko - maďarské hranici v hromadách. Měli jich několik druhů a velikostí včetně trojnožek. Bohužel jsme měli tak našlapané auto, že můj návrh koupit jej neprošel.
Loni jsem se dívala na trhu v Ostřihomi a tam jsem je neviděla, což mě překvapilo. Měla jsem původně dojem, že je to s nimi asi jako s trpaslíky na vietnamské tržnici.

Manana
1515 příspěvků 13.03.06 23:28
Kotlík

Stejně jako kotlík může posloužit i wok, který můžeš jindy využít na čínu, nebo jinou asii, ale třeba i na mexiko - dobře se v něm dělaj Fajitas.
Musí ale bejt ocelovej, ne hliníkovej nebo litinovej nebo dokonce s tefalovým povrchem, to je wok postavenej na hlavu. Musíš si ho zakalit rozpálením a natřením olejem a pak osušit papírovejma ubrouskama. A chce to udržovat ho mastnej.

marmelada
1643 příspěvků 14.03.06 09:04
Wok - manano

No, to máš pravdu, ale guláš pro dvacet lidí ve woku neuděláš. A gulášek dělanej v ocelovým kotlíku na ohni, s partou lidí kolem. No velmí příjemně strávené odpoledne.

penda
4752 příspěvků 14.03.06 22:47
marmeládko,

jak ve které pánvi, například ve woku od Zepteru se ten guláš klidně dá udělat i pro těch 20 lidí ;o)

Ivo
1045 příspěvků 14.03.06 22:57
Všem děkuji...

…ale současně doufám, že na toto téma ještě pokecáme. Kotlík si chci pořídit zejména za účelem přípravy některých pokrmů (vaječin, gulášů apod.) nad ohněm (jakýsi návrat do dětských let).

Wok bude asi v principu totéž, jen to prostředí je asi mírně odlišné. Nicméně, diskuzi na téma wok vítám rovněž, jen bych ji, s dovolením, odklonil jinam.

marmelada
1643 příspěvků 16.03.06 13:09
Ivo!

Tos mě zaujal. Prosím, co je vaječina?

Ivo
1045 příspěvků 16.03.06 13:14
Marmeládko....

…normálně se tomu, myslím, říká míchaná vajíčka - prostě na rozpálený tuk (třeba vylepšený drobně nakrájenou cibulkou, případně slaninou) mrskneš několik (třeba 40…hihi) vajec a za stálého míchání je necháš zhoustnout. V tom kotlíku to má opravdu jinou chuť, než když to děláš doma na pánvičce.

heja
312 příspěvků 16.03.06 13:38
Vaječina v kotlíku

Ivo, až mi přeběhl mráz po zádech po připomenutí slova vaječina. Úplně jsem už zapomněla na nádhernou společenskou událost z mého rodného Těšínska - smažení vaječiny, tuším, na sv.Ducha (a říkalo se „na svienty Duch, do vody buch“): Někde u lesa, na čerstvě zelené trávě se sešli známí a každý přinesl slaninu (nebo i klobásku) a vajíčka na vaječinu a popíjela se vařonka a zpívalo se s harmonikou nebo s kytarou a vaječina nádherně voněla. Samozřejmě, že se musela smažit v kotlíku - tehdy většinou hliníkovém trampském nebo větším železném, ale vždy pěkně očazeném. Máš pravdu, Wok by to zneuctil.
Dík za připomenutí nádherného zvyku.

Ivo
1045 příspěvků 16.03.06 13:45
Heji a ostatní...

…a protože se Sv. Duch blíží, tak sháním kotlík.....jen malé připomenutí z minula:

heja
312 příspěvků 16.03.06 14:02
Ivo,

tak tím jsi mi udělal velkou radost. Úplně tu vůni cítím a možná bych tam i našla nějaké to zatoulané jehličí, které tam občas napadalo. Promiň, že Ti vzpomínkami nabourávám Tvé shánění kotlíku.
Díky moc.

marmelada
1643 příspěvků 16.03.06 14:15
To je krása!

Tušila jsem míchaná vajíčka. Ale že z nich jde udělat taková nádhera, to jsem netušila. Hned to musím ukázat manželovi, ten tráví nad kotlíkem každý volný večer od jara do podzimu, ale tohle ještě nedělal.
Na čarodějnice se už těším, snad tedy nebudou na sněhu. Ivo díky, ta fotka mě zlepšila náladu.

Ivo
1045 příspěvků 16.03.06 14:43
Heji...

…žádným způsobem mi nekomplikuješ cestu za novým kotlíkem - spíše naopak. Za co Ti však musím vyčinit je, že jsi mi tak sugestivním způsobem připoměla doby mého mládí, že mi málem hrkly slzy do očí. A když jsi psala o tom jehličí, tak jsem měl na chviličku pocit, že jsme tam snad byli spolu. Na onom obrázku to je většinou pažitka, ale jak vidno, prostředí si tam klidně mohlo naaranžovat i nějaké to jehličí:

Marmeládko, určitě svého chotě přemluv, ať některý příjemný teplý podvečer ukuchtí v kotlíku něco podobného. Chce to jen být připravený...­...deset vajíček je nic, takže hafo, musí být obrovská kytice pažitky, několik hodně dobrých přátel, fajnový voňavý měkký domácí chléb a pak už jen co každému příjemné jest.

Tasma
415 příspěvků 16.03.06 15:33
Jo, jo...

díky moc za probuzení ze zimního spánku a připomenutí, že nebude dlouho trvat a já opráším mou velkou pánev, která slouží nejenom pro opékání dobrých masíček, ale právě pro ranní smažená vajíčka asi pro 10-15 lidiček. Už uvařila i spoustu leča , opekla spousty brambor a někdy musela tepelně upravit jen to, co chata či stan dal.

Cecil
1 příspěvek 21.03.06 10:00
http://www.hungarmarket.cz/

Před nedávnem jsem hledal Maďarský kotlík po celém internetu a hle, našel jsem web shop kde mají přesně to co jsem očekával. Inspirovalo mě vaření v přírodě na TV Paprika, kde maďarští kluci používají fakt skvělé nádobíčko.
PS: … ještě jsem neobjednával a tak nemohu dát reference, ale až to provedu tak dodám

marmelada
1643 příspěvků 21.03.06 10:42
cecil

Ty jsi poklad. To je nádhera. A ceny přibližně stejné, jaké jsem viděla v Maďarsku. S dovolením udělám odkaz do rubriky odkazy na jiné stránky, ať se to neztratí. Díky!!!

Ivo
1045 příspěvků 21.03.06 13:35
Cecil....

…být ženského rodu, tak máš u mě hudlana, takto Tě mohu akorát pozvat na panáka. Stránky jsem si prohlídl, vše jsem prošmejdil a zkontaktoval jsem se s nějakým pánem Šipeki, s kterým jsme příjemně pokecali a od kterého jsem se dozvěděl, že po předchozí tel. domluvě můžeme přijet i mimo pondělky.

Takže výletu zdar…

kosik
43 příspěvků 12.04.06 16:36
Tady máš 2 kotlíky z Maďarska!

penda
4752 příspěvků 12.04.06 17:17
abracadabra ... (VARÁZSIGE ...)

itt! ;o))

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz