Kokosový olej

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
karel09
20 příspěvků 25.07.14 13:42
Kokosový olej

Dnes jsem neodolal a koupil ve vietnamské tržnici (vedle jiných dobrot) kokosový olej. Lahvička je relativně malá, takže na masivní použití místo běžného oleje to nevidím. K mému překvapení je chutí i vůní zcela neutrální.

Předem děkuji za nějaké tipy na použití tak, abych jeho případné výhody maximálně využil.

Reakce:
parles
302 příspěvků 25.07.14 14:46

Už to tady kdysi bylo, ale nevzpomínám si, kde to hledat. Tak přikládám jen úryvek z hodnocení tuků na webu Kalorické tabulky:

Z výživového hlediska byl nejlépe hodnocený olej řepkový. Za ním následoval olej olivový. Na třetím místě skončil olej sójový, vzhledem k nízkému obsahu nasycených mastných kyselin a relativně vysokému obsahu mastných kyselin řady n-3.

Jako nejméně vhodný pro lidskou výživu vyšel kokosový olej, vzhledem k extrémně vysokému obsahu nasycených mastných kyselin a téměř nulovému zastoupení nenasycených mastných kyselin.
Abych byl objektivní, tak musím dodat, že dále je tam uvedeno, že kokosový a palmový olej je vhodný na smažení. Vzhledem k obsahu lahvičky to bude asi dost drahé smažení. Možná, že by se tím dal mazat řetěz motorové pily?! :mrgreen:

karel09
20 příspěvků 25.07.14 16:34

Nepotěšil jsi mne, ale můžu si za to sám 8o

di
2451 příspěvků 25.07.14 20:02

No, taky si s tím můžete čistit zuby nebo ústní dutinu (gůglujte „oil pulling“), je to prý údajně podle ajurvédské medicíny, znám to od dcéry (je vegetariánka a jogínka), sama to nepoužívám. Taky prý do všelijakých těch „raw“ moučníků se to používá, ale to jsem jen slyšela a nezkoušela.

karel09
20 příspěvků 26.07.14 07:14

Díky za aspoň trochu pozitivní informaci. Už jsem myslel, že budu muset dát za pravdu manželce - že jsem hodil 80 peněz z okna :D

Eja
3837 příspěvků 27.07.14 12:39

@karel09 Pošli mi jako SZ svoji mailovou adresu, přepošlu Ti recepty s využitím kokosového oleje ( docela mne překvapuje, že ho máš v lahvičce, většinou bývá konsistence polotuhé v kelímcích). Používá se jen v minimálním množství často spolu s kokosovou moukou jako dochucovadlo a pojidlo.

karel09
20 příspěvků 27.07.14 17:55

Diky, posilam ;)

Váš příspěvek

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz