Kde je pravda?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Bunter
457 příspěvků 19.06.05 22:56
Kde je pravda?

nedávno mi umřel kamarád.Krátce nato mi umřel jeden z mých nejlepších kamarádů a pak se zde se zděšením dočítám, že nás opustil Fany.Chlapi v nejlepších letech okolo šedesátky.
Co mě uvádí do rozpaků, je věk, kdy umírali naši prapraprarodiče někdy v osmnáctém, či devatenáctém století. Podle statistik se nedožívali kmetského věku a 60-65 byl již věk požehnaný.Proč ale umírali tak brzi??vždyť se v té době jedlo zdravě.Potraviny byly čisté,prosté chemie a jeduprosté.Voda se pila ze studánek a pivo bylo jako křen.Naši předkové jedli brambory na loupačku,pili mléko a maso měli dvakrár do roka.Umírali však brzy a umírali stářím,né na nemoce.Ovšemže byly vyjímky,kdy babička žila do osmdesáti a ještě četla noviny bez brýlí.....Podle dnešních prognóz,by se měli naši předci hravě dožívat sta let,ale nedožívali se.Je snad bůček a deset piv denně recept na dlouhověkost?
P.S.A to už nemluvím o kouření.Každý děda kouřil viržinko, nebo fajfku a spousta babiček holdovalo cigaretám.Já přestal kouřit před patnácti lety a dodnes se nemohu vymotat z nadváhy.

Reakce:

esmeralda
4813 příspěvků 20.06.05 08:34
Kde je pravda?

Tome, se zájmem jsem si přečetla tvoji úvahu. Ale jak jsi správně zmínil jde tady o statistické údaje. A o tom co je statistika se tady snad rozepisovat nemusím. Nemyslím, že dříve lidé umírali mladší než dneska. Dnes se žije „déle“ díky pokročilé medicíně. Nejeden můj kamarád stále běhá po světě (a někteří stále hulí) díky relativně nové procedůře srdečního bypass. A smrt žen při porodu je také už věc minulosti. To nemluvím o různých epidemiích které vymýtili tisíce najednou. A tato vysoká čísla jsou schopna změnit výsledky statistických údajů.
A když se někdy zastavím na zapadlém australském hřbitůvku zjišťuji, že i v minulých stoletích se lidé zcela běžně dožívali vysokého věku.

kltko 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.06.05 09:08
...
  • do priemerného veku ľudí sa zaratúva aj detská úmrtnosť a tá bola v minulosti omnoho vyššia, čo priemerný vek značne tlačilo nadol
  • naši predkovia síce nešpekulovali nad cholesterolom, vlákninou, delenou stravou, zapálením si fajky či cigarety… ale denne fyzicky makali aj 12 - 16 hodín

žeby na tej druhej časti niečo bolo?

trikolka
383 příspěvků 20.06.05 12:17
a jeste bych snad dodala,

ze pokud jste nekdy navstivili nejaky starobinec (ja ano, nekolik, obvykle to neni pekny pohled), tak mi urcite date za pravdu, ze statisticke udaje tlacime smerem nahoru na ukor kvality zivota. nekdy se zda lepe umrit driv. a jen abych si rejpla, americke Kerri nam take zvedaji statistiku nahoru, ackoli ve sve skutkove podstate neziji vubec.

Váš příspěvek

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz