Jsme opravdu popelnice Evropy ?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Eja
3820 příspěvků 20.09.09 13:03

Tady je odkaz http://instinkt.tyden.cz/…y_24549.html.
Souhlasíte ? Nesouhlasíte?

Reklama

Reklama

Reakce:

marmelada
1643 příspěvků 20.09.09 13:08
Zkusím odkaz tak, aby šel rozkliknout

http://instinkt.tyden.cz/…y_24549.html

Eja
3820 příspěvků 20.09.09 13:03
Tak já začnu.

Ovoce, zelenina - hypersupermarkety vesměs hrůza, když chci aspoň standartní kvalitu, tak vietnamský kamenný obchůdek. Výrobky vyráběné pro řetězce - by Tesco apod.- vesměs ( ne absolutně) kvalita velmi pochybná. Podle mne nepochybný trend značkové kvalitní výrobky stahovat z nabídky.
Kapitola sama pro sebe - kuřecí maso. Skoro jsem ho stáhla z jídelníčku, tak 1× za dva měsíce koupím rakouské bio kuře. Ještě lepší test než maso jako takové je kuřecí polévka - z těchto kuřat je nádherná, voňavá, prostě skvělá. Řeším to tak, že kupuji maso pouze u jednoho řezníka a ještě ne všechno, zeleninu u Vietnamců a mléčné výrobky pouze oloumouckých nebo valašskomeziříč­ských mlékáren. Do hypersuper nechodím skoro vůbec. Zcela paradoxně tak ušetřím. A tak jednou za 6-8 týdnů vyrazím do Kunratické stodoly, nechám tam tak 1500 a několik dní si pochutnáváme.

sveva
751 příspěvků 20.09.09 13:28

Napsala jsem komentář do jiné diskuze, ale myslím, že patří sem.
Esmeraldo děkuji za poučující počtení, kéž by jich bylo víc a často. A teď pro české labužníky.
V západních zemích jsou velmi angažované různé asociace spotřebitelů, které si v televizi berou na paškál určitý výrobek a nemilosrdně porovnávají kvalitu a cenu. To možná u nás chybí.
Pamatuji si jak se divili v rodině, když jsem je před mnoha lety učila porovnávat marmeládu podle obsahu ovoce, čokoládu podle obsahu kakaové hmoty atd.
Ovoce a zelenina: za hranicemi se budou na vás škaredě dívat pokud si je budete vybírat bez rukavice. A to už vůbec nemluvím o pečivu, jak je prezentováno českým spotřebitelům. Nikomu nevadí, že nad koši pečiva si lidé povídají, prskají, padají tam jejich vlasy, položí na ně sáček a dokonce si je berou holou rukou. Nakupuji zá:,–(ně v obchodeh, kde obsluha používá rukavice a nemanipuluje s penězy.
Uzeniny: haldy nakrájené uzeniny, která oxyduje a tak se občas přehodí, aby nahoře byl pěkný kousek. Personál je nechutně nabírá rukou, sice v rukavici, ale pokud si počkáte, uvidíte tutéž prodavačku jak řeže papír, nosí bedny se zbožím, nebo dokonce čistí pult. Jednou jsem se ohradila, že si vlastně chrání ruce před spotřebiteli. Odpověď? Zatím si nikdo neztěžoval!
Když to shrneme, za hodně problémů si můžou vlastně spotřebitelé, kteří se nikdy neozvou.
Tak jsem si trochu vylila srdce, občas je to potřeba. Všechny hodně zdravím.

marmelada
1643 příspěvků 20.09.09 13:45
...

Ano je to bída. A to jste ve velkých městech. Na venkově není velká možnost výběru. Být v polabí, tak ještě možná se dostanete k bedýnkování, takže o zeleninu by bylo postaráno. Jinak nezbývá než pátrat po soukromých řeznících, kteří mají zájem o věc a prodávají skutečné uzeniny. Ještě jsem objevila farmu, kde prodávají bio hovězí, tak to je taky fajn. Ale opravdu bych si přála, aby byl výběr a jasně a přehledně dané co obchodník nabízí v různých cenových relacích.
Snažím se, hledám, pátrám po obsahu výrobků, ale je to děs. Snad jen ve zdravých potravinách bývá důsledně uvedeno složení. Jinak je to hádání jak z ruky, člověk aby si vzal slovník a hledal skryté významy, aby pochopil co se za čím skrývá. Jo, v detektivce Vražda potřebuje reklamu to bylo ještě jednoduché… .

marmelada
1643 příspěvků 20.09.09 13:54
Automaty

Tenhle článek je taky k věci a taky na další diskusi.
 http://hobby.idnes.cz/…by-domov.asp?…

mrtvola
1394 příspěvků 20.09.09 15:50
Díky tomu,

že žiju na hranici, a to doslova tak, že je pro mne jedno, jestli pojedu dvacet kilometrů do vnitrozemí nebo stejných dvacet přes čáru, mám možnost porovnávat české a německé potraviny. Výsledek vyznívá nepříjemně pro pravdivost článku. V Německu nakupuju hodně v Rewe a Aldi, ale občas se zastavím i v Lidlu, kde jsem jako v jediném objevila créme fraiche. Pokud porovnám sortiment a kvalitu podobných produktů u nás a v Němcích, nabývám dojmu, že se jedná o dva naprosto různé obchody. Bavorské „Meckerei“ je zážitek z pohádek a povídání našich babiček o tom, jak bývalo před válkou.
Pokud se mi podaří nezapomenout datum a stihnu trh v Zwieslu, nakoupím si zeleninu, která byla ještě ráno v zemi, přímo od pěstitelů. Je to sice dražší, oproti českému super-hyper asi o 60 - 80%, ale raději toho koupím míň, se zárukou, že si pochutnáme. Velice často se mi taky poštěstí, že vedle silnice stojí regál, na něm hormada dýní, hrušek nebo třeba brambor a plechová krabička na peníze (nepřivázaná). Cena je buď daná nebo pěstitel ponechá na vás, na kolik si jeho produkt ceníte (např. biozelenina v Sammarei). Pokládá se za slušné dát přibližně stejně jako v obchodě. Takhle koupená zelenina (ale také med, vajíčka nebo třeba kysané zelí) jsou vždycky chuťově prvotřídní, i když třeba menší nebo nedokonalé vzhledově.
Oproti tomu v Čechách, kde žiju v malém městečku s jedním „Coop-em“ a jednou večerkou (žádný řezník, žádný zelinář a Vietnamci se živí prodejem hadrů) je problém koupit jakoukoliv slušnější potravinu. Postkomunistická paroubčí mentalita místních obyvatel požaduje potraviny LACINÉ, protože hledat práci se nevyplácí a z dávek musí přece zbýt na pivo v místní putyce. Místní obchody tedy takové potraviny objednávají. Něco trochu slušnějšího se objeví jen v červenci a srpnu, kdy se městečko zaplní turisty.
Smutné je, že situace se podle mne nezlepšuje, spíš naopak. Vloni se daly v Prášilech koupit báječné kozí sýry (shodou okolností je vyráběl a prodával jeden scénický architekt), letos cedule na domku zmizela a každý o tom taktně mlčí. Protože stádečko koz se na louce pohybuje, myslím, že pana architekta někdo udal na místní hygieně. Ta je vždy připravena podnikavcům přistěhovavším se z většího města zatnout tipec. Bioobchůdek na Letné vede Hokaido dýně dovážené ze Šumavy. Když jsem se snažila dopátrat adresy sedláka, který je dodává, povídá mi pan majitel, že nedá, protože pana sedláka už někdo udal, když prodával ze dvora… Nezájmem skončil i pokus o bedýnkovací akci, i když už pár desítek kilometrů do vnitrozemí by byl pěstitel schopný dodávat obsah bedýnek a i když jsem byla ochotná ujmout se distribuce a případně sehnat dopravu. Důvodem tentokrát nebyla závist, ale totální odpor místních k čemukoliv s výjimkou zelí a mrkve do polévky.
Omlouvám se za dlouhý rozklad, ale tohle téma mě pálí. Resumé je vlastně jen jedno - ano, 90% Čechů sežere cokoliv, hlavně když je to levné.

sveva
751 příspěvků 20.09.09 15:47
Jsme opravdu popelnice Evropy ? mléko

Potvrzuji, mléko z těch automatů je lahoda. Je plnotučné, důkladně filtrované a neprošlo pastorizací. Najít znovu smetanu na hladině mléka vás skoro dojme. Automaty nejsou na každém rohu, ale stále pomalu rozšiřují síť. Zatím je najdeme spíše na severu Itálie. Stačí mít vždy láhev v autě a načepovat když jedete kolem. Hodně lidí to bere i jako malou podporu místním výrobcům. Poslední dobou se dělá dost pro podporu prodeje potravin, které mají co nejnižší náklady na dopravu.
Zdravím.

hafca 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.09.09 18:25
automaty na mléko

Ty automaty na mléko jsou opravdu zajímavá věc. Ještě zajímavější na tom je, že se mají objevit i u nás. Zaslechl jsem cosi v rádiu, ale byl to jen konec zprávy.
Neví někdo něco bližšího?

HelcaK
960 příspěvků 20.09.09 21:35
hafco,

přečti si ten Marmeladin odkaz o tři příspěvky níže…

suzanka
161 příspěvků 22.09.09 15:01
Souhlasím

Ano já musím také plně souhlasit, do Německa to máme pár kilometrů, po dálnici je to cca. 40 minut do Drážďan. Kvalita potravin se nedá srovnat s tím co kupujeme u nás, kvalitnější a mnohem chutnější výrobky vyjdou levněji v Německu než u nás. To už nemluvím o cenách vína, to je až o polovinu levnější v DE než v Makru ( vždycky jsem si myslela že Makro má mít velkoobchodní ceny ?). Kdo máte možnost nakupovat v Německu, neváhejte. Od elektroniky, oblečení, spotřebičů … A Reklamace zboží, to je také kapitola, v Německu se Vás ani netroufnou zeptat proč ten předmět nechcete, ihned se zeptají zda chcete peníze zpět nebo jiné zboží. Reklamace u nás, 30 dní, otázky typu co jste s ní dělali a to bychom Vám vůbec nemuseli vzít atd. atd. atd. prostě totální ponížení a nakonec Vám ani nezavolají … máme se ještě hodně co učit … Já už svůj boj proti českým supermarketům zahájila, vyhýbám se jim obloukem …

Sylvie
2302 příspěvků 23.09.09 07:23
Šok, vážně

V Lidlu jsem zažila, že prodavačka vyskládala rohlíky z přepravek do regálu a aby dosáhla na nejvyšší vrstvu kvůli rozhrábnutí, tak si naskládala 2 přepravky od těch rohlíků na sebe a vlezla do jedné z nich (prostě tak jak byla v těch botách…). Zatahala jsem manžela za rukáv, abych mu ukázala tu zhovadilost, pusu jsem měla otevřenou a nemohla jsem úžasem promluvit. Pak jsem stejně mlčela, protože mě to naučili komunisti a hlavně proto, že jsem ten největší zbabělec :-((

Bali
1254 příspěvků 23.09.09 19:31
...

Mrtvuš, mluvíš mi z duše.
Naštěstí také bydlíme hned u hranic a můžeme se stravovat podle našich nároků a ne jen podle toho, co seženeme v české sámošce.
V Praze se ještě dá vybírat, ale na maloměstě opravdu ne.
Do českého Kauflandu jdu občas pro pivo nebo chleba, do Lidlu pro lilky, v Penny jsem nebyla sto let,trh tu nemáme. Tedy máme! Vietnamský. Sakra, kdyby byl aspoň jako ve Vietnamu, se zeleninou a ovocem ;-)
Kdy se situace v českých obchodech změní? To netuším, ale v brzké době to opravu nečekám.
Je to na zákaznících, tak si nějaké extra iluze nedělám :-(

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz