Joza Brizova-autorka kucharskych knizek

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Yvette
704 příspěvků 19.12.04 19:39
Joza Brizova-autorka kucharskych knizek

Dostala jsem moc hezkou kucharskou knizku „The Czechoslovak Cookbook“ r.vydani 1965. Jsem ji nadsena, ponevadz jsou v ni recepty, ktere jsou i kdyz starsi, ale stale aktualni a nektere v me mysli zapomenute nebo vubec neobjevene.
Z drivejsich dob, kdy jsem prohlizela maminciny kucharske knizky byly od autoru Vilema Brabce, Libuse Vlachove, ale o pani Joze Brizove jsem neslysela. Prosim, muze mi nekdo poskytnout nejake informace o teto autorce kucharskych knih? Dekuji .

Reklama

Reklama

Reakce:

Jenofefa
1315 příspěvků 20.12.04 00:51
Joza Břízová

Od Jozy Břízové mám řadu kuchařek, ale bohužel jsem se v žádné nedočetla nic bližšího o jejich autorce. Často psala společně s Marynou Klimentovou. Ve své sbírce mám:

• …a přidáme něco fantazie…, Joza Břízová, Mladá fronta, 1965
  • Vaříme vtipně, Joza Břízová, Maryna Klimentová, Státní zdravotnické nakladatelství 1965,
  • U stolu s paní M. D. Rettigovou, Joza Břízová, Práce, 1972
  • Kuchařský slabikář pro mladé hospodyně, Joza Břízová, Maryna Klimentová, Práce 1976,
  • Nová domácí kuchařka, 1. díl, Joza Břízová, Avicenum, 1970,
  • Nová domácí kuchařka, 3. díl, bezmasé pokrmy, Joza Břízová, Maryna Klimentová, Avicenum, 1972,
  • Nová domácí kuchařka, 4. díl, moučníky, dezerty, nápoje, Joza Břízová, Maryna Klimentová, Avicenum, 1975,
  • Vaříme zdravě, chutně a hospodárně, 12. přepracované vydání, kolektiv autorek (Joza Břízová, Juliana Fialová, Marie Havelková, Maryna Klimentová, Vlasta Koseová, dr. Jana Kolaříková, Božena Krchová, Božena Šmoková a Marie Urbanová), Avicenum, 1960, 1974,
  • Nová domácí kuchařka, 2. vydání, Joza Břízová, Maryna Klimentová, Avicenum, 1981,
    Jediné, co jsem se dočetla na záložce ke knize Vaříme vtipně, je: „Obě autorky, které jsou známy dřívějšími odbornými pracemi, redaktorka Joza Břízová a Maryna Klimentová, technoložka RaJ, chtějí se rozdělit se čtenářkami o své zkušenosti.“
    Ještě poznámku, že „Nová domácí kuchařka“ (500 stran) i „Vaříme zdravě, chutně a hospodárně“ (260 stran) jsou velmi obsáhlé kuchařky, které obsahují vše, počínaje polévkami, přes hlavní jídla, přílohy, moučníky až po nápoje.
    Na internetu jsem ještě našla, že je dále autorkou knih „Naše domácnost“ a „Vaříme dětem“, „Zeleninová mísa“, „Vaříme za maminku“, a „1000 rad pro domácnost“. Současně jsem na internetu zjistila, že zemřela v roce 1983.
    Snad jsem trochu uspokojila Tvou zvídavost. Pokud Tě ještě něco bude zajímat, tak napiš.

Yvette
704 příspěvků 20.12.04 03:14
Jenofefko, dekuji

mockrat dekuji za informace o pisatelce Joze Brizove. Uspokojila jsi mne Tvymi informace az na vysi. Ja mam od ni jenom tu, o ktere jsem se zminila a velice mne zaujala a moc mne mrzi, ze jsem o teto autorce nikdy neslysela. Jeste jednou dekuji a Jenofefko preji Tobe a cele Tvoji rodine krasne prozite Vanoce.

babi
6360 příspěvků 23.12.04 14:29
Yvette...

Ten anglický zkrácený překlad některé z kuchařek (asi že ¨Vaříme chutně, zdravě a hospodárně¨) o kterém mluvíš, jsem během let v Kanadě běžně nakupovala do foroty a má ho mimo mé snachy a zetě, plno mých anglicky mluvících přátel a kolegů. Vždycky jsem měla doma několik kopií kuchařky, pro případ, kdy jsem potřebovala instantní dárek a chtěla jsem dát něco českého Pokud se nemýlím, tak do řady mezinárodních kuchařek k té české, patřila také německá, židovská atd.

Yvette
704 příspěvků 23.12.04 22:45
Babi,

mas absolutni pravdu a patri tam i nemecka, zidovska kucharka. Ale ja jsem ji dostala od moji zname, take Cesky, ktera tady zije pres dvacet let. Dostala jsem ji nahodou. Venovala tu kucharskou knizku svemu synovi, ale jeho cerstva manzelka ji chtela vyhodit a tak kamaradka ji vzala s tim, ze udela nekomu jinemu radost (myslela tim mne). A opravdu udelala. Kucharka se mi moc libi, ponevadz stale v ni hledam nove a nove recepty a navic je pojata v americkych mirach .
Babi, mej se moc hezky a prijemne proziti vanocnich svatku.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz