Jaký olivový olej?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

merapi
13 příspěvků 26.07.06 17:15
jaký olivový olej?

Všechny zdravím. Několik let jsem měl doma olivový olej dovezený vždy přímo z lisovny z Řecka, ale zdroj vyschl. Tak nezbývá, než se podívat po českých regálech. Prosím o zkušenosti s importovanými oleji - Španělsko, Itálie, Řecko. Díky

Reklama

Reklama

Reakce:

buraci
1136 příspěvků 27.07.06 10:26
...

Chutove vyborny je italsky Monini Bios, pul litru stoji cca 190 Kc. Jinak ja preferuji spise oleje recke a italske, i kdyz ty recke se u nas nejak vytratily, az na straslivy olej Artemis. Obecne pokud si nekoupis Olio di Camioni:-) za 70 Kc litr, tak neprohloupis. Koukni taky na http://www.buydirect.cz/…iny/olej.htm, jeste jsem tam neobjednavala, ale asi to vyzkousim.

buraci
1136 příspěvků 27.07.06 10:32
...

Hm, asi neobjednam, prodavaji na palety:-) Zas takovou spotrebu nemame:-)

Yavanna
87 příspěvků 27.07.06 11:50
řecký

Nám v Řecku doporučovali olej Minerva nebo Spitiko (snad se to tak píše). Tady v Česku dlouho k sehnání nebyly, až asi před rokem začala Billa dovážet Minervu - půllitrová nebo litrová tmavá hranatá láhev. Vyzkoušej.

Eleeen
1127 příspěvků 27.07.06 13:13
španělský...

… o mě je všeobecně známo, že jsem „stará Španělka“, takže doporučuju Carbonell a Borges. Ty mi chutnají. Ve Španělsku se oleje prodávají ostré i jemné, na jejich lahvích máš vždy někde dole udanou tzv. hodnotu pH (neber doslovně). Nejjemnější jsou oleje kolem 0,4 a takové chuťově výrazné jsou 0,8 anebo 1.

www.carbonell.cz
www.aceiteborges.cz

Eleeen
1127 příspěvků 27.07.06 14:50
...

moc se omlouvám, oleje Borges najdeš na této adrese:

www.aceitesborges.es

Jsou ve španělštině, katalánštině a španělštině

Jenofefa
1315 příspěvků 27.07.06 15:01
Dávám přednost

olejům řeckým, zejména mám ráda na saláty krétský panenský olej Lyrakis, který býval k dostání v Carrefouru (bohužel vymizel, že by přechodem na Tesco???). Dovozcem tohoto oleje je firma **STEINHAUSER Brno **, ale nepodařilo se mi zatím zjistit, jak od nich koupit přiměřené menší množství oleje. Velký výběr řeckých olejů má společnost **OLYMPIA ** v Radhošťské ulici, kam se chystám na další výpravu (jen co se ochladí ). Na vaření používám v Makru koupený španělský ALTIVOliva, nyní jsem koupila u LIDLa také španělský Olive Oil (Pomace). LIDL prodává také italský „Luccese Extra Virgin Olive Oil“ (0,75 l za 99,90 Kč), který není špatný.

Jenofefa
1315 příspěvků 27.07.06 15:15
LYRAKIS

Papaja  27.07.06 15:22
Carbonell...

…Extra Virgin není teď nějak moc k dostání. Mám ho nejraději…

merapi
13 příspěvků 27.07.06 18:08
test olejů

Děkuji za doporučení. Na netu jsem našel letitý test olejů:

http://ekonomika.idnes.cz/test.asp?…

Legislativa už asi platí, tak to nebude snad tak špatné, jak to u nějakých výrobců tehdy dopadlo. V Tescu jsem našel Lyrakis, ale nakonec jsem sáhl po oleji Monini, Delicato, Extra panenský a je moc dobrý. Před léty (ještě než jsem si vozil kanystr z Řecka) jsem si koupil španělský olej a byl až příliš hořký (bohužel si už nepamatuju jaký).
Ještě jednou děkuji!! Richard

sim
293 příspěvků 31.07.06 00:31
olympia

Ahoj
presne ako pise uz Jenofefa, v predajni Olympia na Radhostskej maju vybec greckych olejov. Mne majitel odporucil Sitia, pH 0.3.
Hovoril mi pritom, komu vsetkemu to dodava, four seasons, nejakemu Gottovi a tak… Vraj to je spica. Dal mi aj ochutnat a ukecal ma. Hm chutil mi, ale presne rovnako ako Monini a este jeden Spanel co mam doma :-) Proste nemam asi dost jemnu chut, ale chod si to skusit sam.

sarkah
5 příspěvků 31.07.06 11:28
...

Lykaris je teĎ prý to samé co Creolis - jsou tam údajně nějaké spory o značku (ale je to neověřená informace). Vynikající je Bio Monini (mají ho i v Tescu, ale pdostatně levněji ho nabízí Interspar).

di
2451 příspěvků 01.08.06 08:22
Jenoféfo

Lyrakis v menším se dá jednoduše koupit ve všech obchodech fy. Steinhauser, a to jak čistý, tak s různými bylinkami (na saláty; jsou vážně dobré).

merapi
13 příspěvků 01.08.06 20:49
kyselost

Díky všem.

Jen poznámku - kyselost oleje není pH, ale procento volných mastných kyselin (kyseliny oleové), které v oleji jsou. Za opravdu kvalitní jsou považovány oleje s kyselostí pod 0,5. Ale procento se snižuje i rafinací oleje, proto toto číslo nemusí nic prozradit o způsobu získání oleje, ovšem obecně platí, čím nižší číslo, tím kvalitnější olej. Extra virgin má mít mezi 0,1 - 1 % (tj. 0,1 - 1 g kys. oleové na 100 g oleje), virgin max. 1,5 %. Rafinace olejů s max. kyselostí 3,3 % (pak už se nedá použít pro potravinářství) sníží kyselost u tzv. pure olive oil i na 1,5 %, tedy stejně jako virgin.

Ještě jednu věc kolem oliv, když už tady olivy řešíme, v tescu jsem koupil skleničku „Kalamatských oliv“, které jsou považovány za nejlepší na světě (a je to pravda). No, asi je to tím, že jsem měl tu ČEST pravé kalamatské olivy pojídat, tak jsem po ochutnání jedné celou skleničku vylil i s olivama. Tak jen varuju fajnšmekry. Nerad bych se spletl, ale mám za to, že výrobcem byl Kreolis.
Pokud někdo jede do Řecka, kupte si kalamatské (ΚΑΛΑΜΑΤΑ nebo καλαματα nebo καλαμον) a dáte si! A pokud budete mít štěstí a koštnete u někoho doma dělané, pak pro vás přestanou mít regály s olivama v supermarketech smysl. Škoda jen, že Kalamata je tak daleko …

iva  01.08.06 22:52
Pravda, merapi

na dovolené v Řecku se oliv vždy přejím. A naprosto souhlasím, že od místních jejich „domadělky“ prodávané u silnice jsou mňam. Pravda, nevypadají tak hezky, ale ta chuť . Za několik málo dní se jich zase nacpu

Jenofefa
1315 příspěvků 03.08.06 22:15
Prodejny Steinhauser - Di

Děkuji za radu. ale bohužel v Praze žádná speciální prodejna Steinhauser není, až pojedu do Brna, tak se podívám. Jinak budu dále zkoušet Tesco nebo Carrefour.

milanecek
2 příspěvky 19.04.07 01:52
...

Zdravim všechny vyznavače co mají rádi olivový olej a dobrůtky z něj. Čtu tady kde všude ho sháníte a mám provás dobrou zprávu. Nedavno jsem kupoval cukrovinky u e-bonbonek.cz a maji nově zastoupení od toho Steinhausra tak prodávaji i Řecké oleje a olivy a taky oříšky a velmi dobré pistácie v medu, pár jsem si jich koupil a zase příště neodolam až budu kupovat olej a cukrovi. Schoval jsem si i čislo tak posilam - 603 546 920. Ahojky kuchaři

HelcaK
960 příspěvků 19.04.07 07:36
Prodejna

e-bonbonku je v Plzni na Slovanech, Farského 4

patrikk
1 příspěvek 14.04.10 20:04
Zklamání

Já jsem byl na dovolené s cestovkou http://www.brenna.cz/recko.php a byl jsem velice spokojen dovolená byla super. Ale v místním obchodě kde jsem si koupil jejich nějaký domací olivový olej, který byl celkem drahý a byl nechutný.....takže nato si dávejte pozor.

kamilparobek
4 příspěvky 24.04.10 15:37
...

Mám řepkový olej z Lídlu půllitr za 50kč,ale ten je špičkovní.Krásně voní a ta barva je zelenavě průzračná.

ataata
43 příspěvků 22.05.10 21:59
...

Tento olej jsem viděl tento týden v Kauflandu. Je sice drahý, ale asi bude kvalitní. Osobně mám poměrně horší zkušenosti s oleji ze Španělska. Jejich kvalita je velmi kolísavá.

ataata
43 příspěvků 22.05.10 22:02
...

Doplněk - Jedná se o olej dovažený Steihauserem.

Mor2Moon
5 příspěvků 26.05.10 18:31
ital

hmmm tak pokud Vám není líto peněz za skutečnou bombu tak - www.olivovy-olej.eu
pozor návykové !!!

Wolfg
583 příspěvků 27.05.10 12:36
Vážný dotaz

Jak se na chuti rozezná, když jsou olivy nebo káva ručně sbírány? Dodavatelé tento fakt zdůrazňují stejně, jako u ručně vázaných buřtů

Labužník jandule02
1089 příspěvků 15.06.10 12:50
...

Do salátů kupuji řecký točený olej v prodejně na Bělehradské, zaživa si nemohu zapamatovat název obchodu - Vom Vollsom? Ale oleje mají výborné, zrovna tak octy a likéry. Trochu dražšší, pravda, od 65-100 za dl.

martinamala2  09.08.13 22:54
Ručně nebo strojově sbírané olivy.... rozdíl

Ručně sbírané olivy mají tu přednost, že se např. nahnilé olivy vyřadí již při sklizni. Na rozdíl od strojového sbírání, kdy je velká pravděpodobnost, že tam nějaké takové olivy budou, navíc se pak většinou nejedná jen o olivy, ale sem tam i o nějakou větvičku či lístky. Tyto věci radikálně mění chuť a vůni oleje…
Proto někdy mají oleje např. kovovou pachuť, nasládlou hořkost, apod…

Příspěvek upraven 09.08.13 v 23:04

Janula-83
6 příspěvků 08.06.15 22:36
Olivový olej

Do salátů kupujeme točený řecký olej z Kréty, který mají v řeckém obchodě na Praze 7. Cena je trochu vyšší, ale na saláty a pokapání bagetek si ho dopřáváme. Na vaření pak kupujeme extra panenský olivový olej za nižší cenu v Albertu. Když jsem byli na dovolené v Řecku, pokaždé jsme si s sebou domů vezli alespoň 2 litry „oliváče“.

MartaMorch
2 příspěvky 23.07.15 07:58
Řecký olivový olej

Tak řecký oliváč je bezkonkurenční, ale kde sehnat kvalitní? Poraďte… V řecku jsme se s přítelm totálně namlsali a koupili si i něco domů, ale pomalu a jistě dochází tak je potřeba nakoupit z jiného zdoje. Víte o něčem?

Lukiss
1 příspěvek 10.09.15 14:05
Olivový olej

Kvalitních výrobků tohoto typu je velmi málo. Když přijdeš do marketu a podíváš se na ty oleje, tak nemají ani správný obal, natož aby měly tu správnou chuť.
Takže rozhodně nekupuj v marketu ;) Vyzkoušej třeba net nebo domácí výrobu.

MartaMorch
2 příspěvky 17.09.15 09:03
Tip

A nějaký tip na domácí výrobu tedy máte? Dám na raději na nějaký dobrý tip, než utrácet peníze za zboží, které nebude úplně podle mých představ svou chutí na tož třeba složením nebo cenou.

Freddyq65
1 příspěvek 30.01.17 12:13

My máme rádi řecké, ty kupujeme v řecké restauraci na Sokolské ulici a pak italské, ty extra panenské bereme z ****

edit admin - odstraněn odkaz

Vasili
26 příspěvků 30.01.17 18:02

Já mám nejraději černé olivy Kalamata a tímpádem preferuji i oleje Kalamata-Minerva z Peloponésu, ale tam je určitě i více značek.

Kamila811
3 příspěvky 03.05.18 15:16

Taky jsme nakupovali většinou z ciziny, ale jelikož tu možnost už nemáme, tak zatím nejlepší z obchodů tady v Česku se nám jeví olivový olej z Lidlu, ale mívají ho jen na španělský týden. Je to kdyžtak tento - 129 Kč.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz