Jaký je rozdíl?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
esmeralda
4813 příspěvků 28.12.06 15:08
Jaký je rozdíl?

V mé nové české kuchařce (napsané v českém jazyce) si recept vyžaduje krevety nebo garnáty… Jaký je mezi nimi rozdíl?

Reakce:
Manana
1515 příspěvků 28.12.06 17:16
Milá Esme,

Tak jsem našel v Malé Československé Encyklopedii:
Krevetovití, Palaemonidae - čeleď mořských korýšů z podtřídy rakovců. Tělo je ze stran stlačené, pokryté slabší kutikulou. Dobře plavou. Jsou hledanou pochoutkou.
Garnátovití, Crangonidae - čeleď mořských raků desetinožců z podřádu plovoucích. Mají krátký krunýř a mohutný první pár kráčivých končetin. Na mělčinách se vyskytuje hojně garnát obecný, Crangon crangon, který se loví jako pochoutka i jako zdroj bílkovin pro výkrm hosp. zvířat.
Tolik Aencyklopaediae!
iUts a wach!

DanaJ
1136 příspěvků 29.12.06 02:23
Rozdíl..

..myslím, že kreveta je menší. A není taky garnát dražší?

esmeralda
4813 příspěvků 29.12.06 02:42
Milý Maňánku a Dano J,

díky za vysvětlení. Podle obrázků jsem totiž neviděla žádný rozdíl, tak mě to zmátlo.
Tady je pro tyto potvory jenom jeden výraz, ať jsou velké či malé.
Zase jsem zase o něco chytřejší.

Tasma
415 příspěvků 29.12.06 05:41
Trocha biologie :)) /článek z internetu/

Kreveta nebo garnát?

Někdy je název kreveta (ang. shrimp) synonymizován s názvem garnát (ang. prawn). Na pohled vypadají zástupci těchto dvou skupin podobně, přesto jsou mezi nimi rozdíly a lze je poměrně dobře rozlišit. Krevety a garnáti jsou z vědeckého hlediska rozdílné taxonomické skupiny. Zatímco krevetami jsou nazýváni zástupci infrařádu Caridea (případně celého podřádu Pleocyemata), garnáty jsou nazýváni zástupci podřádu Dendrobranchiata (případně pouze nadčeleď Penaeoidea). V morfologických znacích se liší v uspořádání zadečkových segmentů a v charakteru kráčivých končetin. U krevet druhý zadečkový segment překrývá svými okraji oba segmenty sousední, tj. první a třetí (velmi zřetelně a bez použití zvětšovacích přístrojů je to vidět na jedincích nebo fotkách velkých druhů rodu Atya a Atyopsis), u garnátů je vždy určitý segment překrýván segmentem předchozím a sám překrývá segment následující (obdoba uložení střešních tašek). První segment tak překrývá druhý a ten zase třetí. U krevet nenese šestý pár (= třetí pár pereiopodů = první pár kráčivých končetin) hrudních končetin klepítka nebo jim podobné rozvětvené útvary, u garnátů jsou naopak přítomny klepítka nebo jim podobný útvar. U krevet je často čtvrtý nebo i pátý pár hrudních končetin zvětšený, u garnátů jsou většinou stejně velké jako šestý, sedmý a osmý pár končetin. Laici, obchodníci a kulináři často rozlišují mezi krevetami a garnáty na základě celé řady jiných kritérií. Rozdíl mezi nimi jsou tak obecně značně nejasné. Krevetami jsou označovány velké druhy a garnáty druhy malé (nebo naopak) nebo jsou mořské druhy označovány za krevety a sladkovodní za garnáty apod. Zcela běžně jsou však tyto dva názvy zaměňovány a synonymizovány. Přednostní používání jednoho názvu vychází také ze zvyklostí dané oblasti. Tak např. v USA se přednostně užívá slovo kreveta (shrimp), jinde zase garnát (např. v Austrálii) bez ohledu na jakékoli kritérium.

Obrázek znázorňující morfologické rozdíly mezi garnátem a krevetou. U garnátů je druhý zadečkový segment překryt prvním, u krevet je tomu naopak (červené šipky). U garnátů nese šestý pár hrudních končetin (třetí pár pereiopodů = první pár kráčivých končetin) klepítka nebo jim podobné útvary, u krevet jsou končetiny zakončeny jednoduše nevětveně (zelené šipky).

No a teď jsme o něco chytřejší a když si vezmeme lupu, budeme i vědět co jíme - zda garnáta, nebo krevetu

Ivo
1045 příspěvků 05.01.07 18:31
No Esme...

…já si myslím, že toto by si zasloužilo obrovskou pochvalu ...... navíc se mi tam líbila ona pasáž, pojednávající o těch rozlišovacích znacích: …se liší v uspořádání zadečkových segmentů a v charakteru kráčivých končetin… - hned jsem si uvědomil, že i ženy jsou některé z rodu „krevetovitých“ a jiné „garnátovitých“…chichi­chi

Už mlčím…hihi…

esmeralda
4813 příspěvků 06.01.07 16:19
Tasmo, díky

za obšírné vysvětlení.
Přikláním se k názoru že názvy jsou krajové.
Tady v Oz se vůbec výraz Shrimp nepoužívá (snad jenom skoro hanlivě pro něco malého).
Je to vždy Prawn, ať je velikost jakákoliv.
A podle obrázků se to podobá spíše tomu garnátu.

di
2451 příspěvků 11.04.17 19:23

Já vím, že tahle diskuse proběhla už před lety a dneska už nikoho nezajímá, dneska máme o moc víc informací než tehdy, ale - dneska jsem si jakési tyto „potfory“ koupila, česky na tom psali krevety, německy garnelen, tak jsem taky začala hledat ten rozdíl. Narazila jsem na tuto diskusi a pak na nějaké odkazy, snad někomu k něčemu budou. Tu je první a tu je druhý.
P. S. Osobně v tom taky mám pořád hokej, stejně jako naši prodejci doposud, za těch 10 let se toho zas tak moc nezměnilo.

Váš příspěvek

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz