Jaké pečivo nesmí chybět na vánoční míse.

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

dag
539 příspěvků 21.11.09 20:55
Jaké pečivo nesmí chybět na vánoční míse.

Přemýšlím, že bych letos dala svým blízkým, velmi zaměstnaným lidem, jako vánoční dárek krabici, nebo krabičku s typickým vánočním pečivem.
Poraďte, co nesmí chybět a kolik má být, podle Vašich tradic, na vánoční míse druhů?
Děkuji předem za radu.

Reklama

Reklama

Reakce:

esmeralda
4813 příspěvků 22.11.09 06:45
Vánoční pečivo - Dag

S nostalgií vzpomínám na maminku která vždy kolem vánoc prohlásila že letos toho nebude moc péci, že nějakých čtrnáct druhů úplně stačí.
Pak se předbíhaly se sousedkami kdo napeče více. Tady se to nenosí.

Já samozřejmě moc nepeču protože v tom vedru stejně nikdo cukroví nejí.
Každý rok ale upeču něco vanilkových rohlíčků. Ty jsou pro mne symbolem vánoc.
Rumové kuličky dělám protože chutnají mým snachám.
Na počtu druhů asi nezáleží. I jeden druh stačí když je darovaný s láskou.

alena45
588 příspěvků 22.11.09 07:48
...

Ja robievam veľa druhov, teda ak takých 20 je veľa. Rozdelím do krabíc a dávam asi do 7 rodín. Lenže nie ako darček, oni potvory už na to každý rok čakajú. Výber je na Tebe, no vanilkové, mandlové, orechové, citrónové, rumové, medové, zázvorníkové, kokosové, snehové, čokoládové - to musí všetko byť. U nás. A v deň vianočný kus štedráku - ten delím len na štyri. Paradoxom je to, že ja to začnem ochutnávať niekedy v polovici januára a každý rok si poviem, že viac ako 5 druhov robiť nebudem.

gaburiatko
739 příspěvků 22.11.09 16:10
Vianocne pecivo

Tak u nas nikdy nechybaju medovnicky, ktore aj zdobim a rozdavam po rodinke. Ale robim taktiez vanilkove rohlicky z vlasskych orechov, maslove koliecka s mandlovymi lupienkami a jemne sypane kryst. cukrom, tvarohovu stolu a tento rok urcite budem robit ovocny chebik podla Manka, ale namiesto fig a datli davam ine susene ovocie ako marhule, slivky, hrozienka, brusnice. Samozrejme sa snazim vzdy robit zdravsiu alternativu, takze namiesto klasickej muky pouzivam spaldovu do rohlickov alebo taktiez do Mankovho sucharu a este aj trstinovy cukor namiesto normalneho a fakt je to na nerozoznanie :) Od svokry mam tradicne makovnik a orechovnik a od mojich rodicov bielkove suchare :) Raz som robila stedrak, ale je to makacka a kedze sme boli s manzelom len sami dvaja, tak to bolo dost vela na spapanie :) Teraz mame uz aj dcerku, ale tesne pred vianocami bude mat rocik, tak to este nemoze papat orechy :)
Kazdopadne vsetkoho robim primerane, vzdy z toho rozdam, len aby sme mali par kuskov na Vianoce, pripadne este na Silvestrovsku lyzovacku :)

mrtvola
1394 příspěvků 22.11.09 21:59
Vánoční pečivo

kupuju od známé cukrářky, ale každý rok dělám vanilkové rohlíčky po mé prababičce, čokoládový salámek podle manželovy maminky, domácí vánočku a štolu. Bez toho by se u náš Ježíšek asi nenarodil.

bedla 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.11.09 03:44
Vánoční drobné pečivo ...

rozhodně to jsou vanilkové rohlíčky, které každoročně peču z jednoho kilogramu. Je to recept po mamince a přidávám pouze mandle. Nesmí chybět vykrajované linecké slepované marmeládou, černé měsíčky, brabantské dortíčky, ledovky, mandlové ořechové hříbečky, medvědí pracny, vinná kolečka, no a hlavně maminčina vánočka - ty peču čtyři a mám na to celý den volno. Někdy se nezadaří a jsou pouze tři druhy cukroví, ale vánočka je vždy.
Pak máme zvyk a cukroví si v rodině vyměňujeme takže je od všeho, co nestihne jedna, upeče druhá. No už se nám to blíží, tak ať se vám všem daří.

dag
539 příspěvků 23.11.09 07:44
Bedlo, prosím

Bedlo, prosím, co to jsou Tvoje ledovky. V receptáři nejsou a jestli to jsou to jedny z Tvých základních musí být skvělé.Dag

dag
539 příspěvků 23.11.09 07:47
Mrtvolo, pochlub se

čokoládovým salámkem. Rodinný recept nezklame. Dag

bedla 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.11.09 07:57
Dag ...

zatím jsem si nedala práci s hledáním podle ingrediencí, možná tu recept bude, ale pod úplně jiným názvem. Maminka z těsta vykrajovala 3-4 malá kolečka od největšího do nejmenšího - zubatým vykrajovátkem. Po upečení spojila jednoduchou máslovou nádivkou a poté polila citronovou polevou jako je na Černé měsíčky. Sypala barevnou cukrovou posypkou. V pozdějších létech dávala čokoládovou polevu a sypala jemně strouhanými ořechy. Dnes by se řeklo … mini zákusky, já bych řekla: a ještě menší.

gaburiatko
739 příspěvků 23.11.09 12:15
tiez ma zaujima

ten cokoladovy salamek. Cokoladku milujem :)

anickav
2904 příspěvků 23.11.09 17:20
Gaburiatko,

tá čokoládová saláma…kedysi úžasnú robila moja teta…iba si spomínam - pretože recept nemám. Várová čokoláda sa roztopila (možno s prídavkom tuku?) a do nej sa vsypali mleté orechy, na rezance nakrájané mandle, možno ešte vajce, spracovala sa štangľa na práškovom cukre a dala do chladničky v alobale. Pri krájaní bola krásna.
Snáď sa niekto nájde, kto takýto recept má…

Jenofefa
1315 příspěvků 23.11.09 18:59
Čokoládový salám

jsem kdysi dělávala. Obsahuje sice nevařená vejce a ztužený tuk, ale co je zdravé? Když se nenajde někdo s lepším předpisem, je k dispozici.
Ingredience:
cukr 250 g,
celá vejce 2 ks,
vanilkový cukr 1 sáček,
kakao 4 dkg,
dětské piškoty 250 g,
rum 1 lžíce,
kokosová moučka (nebo jemně mleté vlašské ořechy) cca hrst,
ztužený tuk 250 g,
kokosová moučka (jemně mleté vlašské ořechy) na obalení
Popis přípravy:
Utřeme cukr, celá vejce, vanilkový cukr a kakao, spojíme s dětskými piškoty nakrájenými na kostičky, lžící rumu a přidá se kokosová moučka nebo mleté ořechy a rozpuštěný tuk.
Všechno se zpracuje ve hmotu. Uválí se v kokosové moučce (mletých ořechách) do salámových šišek (průměr asi 4 cm), které se v alobalu nechají v chladnu uležet. Pak se krájí na kolečka.
Podle jiného předpisu je možno přidat oříšky (lískové?) na hrubo nakrájené a kandované ovoce. Možný by ty oříšky vadily při krájení. Piškoty udělají v salámu hezkou kresbu jako špeky. S kokosem jsem to nedělala, nám chutnaly ořechy (na chalupě nám kokosová palma neroste).

anickav
2904 příspěvků 23.11.09 19:01
Jenůfka,

vieš, že som práve na teba myslela, že určite niečo také budeš vedieť…

mrtvola
1394 příspěvků 26.11.09 18:03
Čokoládový salámek

Vložila jsem recept. Nepoužívám syrové bílky ani ztužený tuk, ale nemyslím, že by byl proto zdravější. Je ale moc dobrý a jí se jen jednou v roce.

anickav
2904 příspěvků 26.11.09 18:19
Ahoj dag,

ja sa každý rok zastrájam, že už to nebudem s pečením preháňať, ale potom ma pochytí panika, keď tu referujú - kto koľko druhov atď. a zas pečiem. Polovicu rozdám, štvrtinu zjem a štvrtinu vyhodím, ale tento rok budem rozumná.
Upečiem iba:
vanilkové rohlíčky, kokosky plnené, linecké s čoko krémom, grilážky, parížske rohlíčky, plnené orechy od Blanky z Velvar, štólu tvarohovú tiež odtiaľto, bratislavské rohlíčky a niečo „mokré“.

teddybear
89 příspěvků 26.11.09 21:21
Ještě

jsem se nedostal tak daleko, abych pekl cukroví. Každoročně dostaneme malou krabičku od mé švagrové, peče skvěle. Nejraději mám takové druhy, které asi všichni znáte: linecké koláčky, vanilkové rohlíčky, pracičky a zázvorky.
V Anglii koupím u Harrods vánoční puding a máslo s brandy. Je to sice hříšně drahé, ale vánoce jsou jen jednou do roka. Snacha přinese panettone od své maminky.
Abych nezapomněl, letos budeme mít díky Lydii štolu. Tu opilou, ta se mi povedla.

ji
98 příspěvků 30.11.09 10:41
Jako u většiny z Vás,

ani u nás nechybí česká klasika - vanilkové rohlíčky, lineká kolečka, pracny, moka, kokosky. Autorem bývá maminka, já pak přidám laskonky, kávové šneky, ořechové rohlíčky s krémem a medové trubičky plněné krémem. Určitě jsem si nevzpomněla na vše, protože míváme tak 15-17 druhů. Pečeme i pro sestru a pár přátel, kteří dostanou cukroví jako dárek. Nejoblíbenější je ale maminčino linecké, zadělává z 10-ti dávek, tj. ze 2 kg mouky!

dag
539 příspěvků 10.12.09 16:18
Kolik druhů pečiva

Teď jsem si Milé Labužnice přečetla, že druhů má být dvanáct, tak jako je dvanáct měsíců v roce.

zlata
1200 příspěvků 11.12.09 20:16
Cukroví na míse

To jsem teda nevěděla, máme jich 14 … to abych tam dva druhy nedala

zlata
1200 příspěvků 11.12.09 20:20
Jeno,

u nás v rodině se dával strouhaný suk, myslím, že byl sojový, ale co jsou děti z domu, tak se nedělá

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz