Jak psát recepty

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

penda
4752 příspěvků 25.02.06 16:58
Jak psát recepty

…pořád dokola opakované téma. Doporučuji všem nově příchozím pročíst si tento článek (mazáci si ho klidně mohou pročíst znovu, opakování jest matkou moudrosti). Nebuďte líní a projděte si i komentáře pod článkem. Komu dělá problémy jazyk český, doporučuji jednak poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR se sídlem v Praze a jednak "ČSN 01 6910 ":http://wes.wyda.cz/…Texty/Uprava , ve které se dočtete, jak správně psát zkratky, jak oddělovat jednotky hmotnosti od číselného údaje, stupně Celsia, procenta atd.
Na stránce poradny si můžete přečíst nejčastější dotazy a v případě nějakého problému zavolat nebo poslat mail . Odpověď přijde téměř okamžitě.
Doufám, že úroveň receptů se tak, k pepíčkově spokojenosti, zlepší a že si všichni ušetříme práci.
P.S.
A ještě jedna rada, když už píšeme recept, který má v názvu odkaz na nějakou oblast původu, koukneme se nejdříve do mapy , jak se ono město či oblast správně píše. Myslím, že ani Scarlet by nebyla spokojena, kdyby jí někdo Kyjov vyměnil za Kijev. ;o)))

Reklama

Reklama

Reakce:

possum
464 příspěvků 26.02.06 15:25
...

a prave proto je nejlepsi se vyprdnout na psani receptu a je to bez potizi. Aspon tedy pro ty, kteri uz maji s cestinou trochu problemy.
Puvodne jsem si taky myslela, ze tu jde o recepty a neee o cestinu. ;-)

Scarlet02
577 příspěvků 26.02.06 15:39
Milá Possum,

určitě nejsem sama, kterým jde jen a jen o recepty.

Těším se na další recepty, i když nebudou psány správnou češtinou.

penda
4752 příspěvků 26.02.06 16:10
Nechápu...

co je tak špatného na tom, chtít gramaticky správně napsané recepty či cokoli jiného… Vždyť čeština je nás všech rodný jazyk…to Vám není blbé a trapné ho prznit????
Nakonec, co mně je do toho…pište si co chcete a jak chcete…zbytek těch, co pokládají češtinu za něco výjimečného, si o Vás bude myslet svoje…

Alec
84 příspěvků 26.02.06 16:27
Holky

pochote,že nemůžete mít jiný názor,než pisatelka tohoto příspěvku.Rázem se totiž ocitnete na černé listině......

penda
4752 příspěvků 26.02.06 16:46
Alec, Alec...

cítíš se teď lépe?

danda  26.02.06 17:39
Jak psát recepty

Hm, že bych konečně přestala trápit Zdendu s pravopisem, když to stejně k ničemu není ?

Podskalacka
109 příspěvků 26.02.06 20:19
Dovolte, abych se vmísila

do diskuse o pravopise českém: mé oko češtináře (32 let praxe) registruje pravopisnou chybu automaticky (to je profesionální deformace!). Neznamená to však, že se sama nikdy chyby nedopustím - zpětně jsem si všimla, že jsem se také asi dvakrát v komentářích „uťala“ v čárce. Každý děláme chyby. Myslím si, kdo se nenaučil pravopis ve škole, teď už se ho sotva naučí (Dando, Zdendu raději trap dál, dokud je čas).
Já bych to s chybami v receptech neviděla tak černě, Labužník není nějaké fórum jazykovědců či politiků (chachacha!!!) - i chyby mohou být svým způsobem půvabné a leccos o svých autorech vypovídající. Nekazme labužníkům chuť!
A pokud přece jen váháte nad nějakým tím i/y a chcete je napsat správně, dobrá a nejrychlejší pomoc je na www.pravidla.cz.
Těším se na nové a pěkné recepty, třeba s chybami.

penda
4752 příspěvků 26.02.06 20:55
Podskalačko,

díky za vmísení se i za odkaz, dítko se už culí, že bude úlohy dělat u pc ;o))). Chyby děláme všichni, to je jasný, jsme jenom lidi, ale jen málo z nás je dokáže přijmout a poděkovat, když ho na ně někdo upozorní…holt nejsme všichni stejní.......

esmeralda
4813 příspěvků 27.02.06 01:12
Milí Labužníci,

nejprve bych chtěla poděkovat Vladce za odkazy. Už jsou v oblíbených.
Usnadní mi nejen moji práci, ale vyřeší mnohé dilema týkající se (mé neznalosti) českého jazyka.
Pomalu se začínám stydět za to, že se snažím psát spisovně a bez chyb.
Představte si ale, že byste přišli do knihkupectví, otevřeli hezkou knížku a v ní plno chyb a překlepů. Koupili byste si ji?
Já (a se mnou jistě mnoho jiných) se takhle dívám na Labužníka.
A pamatujete si jak do nás ve škole hustili spodem dolem jaká je naše řeč bohatý jazyk a že jiný jazyk se jí nevyrovná? (Mimochodem to samé si myslí mnoho dalších národů.) Já tvrdím, že abychom se dokázali dobře vyjádřit, musíme napřed jazyk slušně ovládat.
Proč to tedy neukázat? Nejvíc mně vadí používání zkomolených (nebo i nezkomolených) výrazů z jiných jazyků. Neuvádím příklady, neboť není mým záměrem někoho napomínat, nebo se někoho dotknout.
Jen vás prosím. Když píšete recept, otevřete si slovník nebo pravidla českého pravopisu (nebo oboje). Nestyďte se za to, stejně vás nikdo nevidí. …a kdybyste narazili na nějaké chyby v mém psaní, klidně mi to napište. A vůbec to nemusí být ve vatičce. Za chyby se upřímně stydím a budu se je snažit napravit.
A vymlouvat se, že česky už zapomínám, se taky nebudu. Chodila jsem v ČR do školy jako každý z vás.

Snad jen na závěr…hezké vaření a hodně hezkých receptů.

Manana
1515 příspěvků 27.02.06 01:18
esme,

díky za tvá hezká slova. Mně to taky připadá, že naše mladá generace se už díky mobilům, SMS, emajlu a jiným novým vymoženostem nedokáže vyjádřit normálním českým jazykem a proto musí používat smajlíky, neb jinou možnost vyjádření se už asi nezná nebo spíše neovládá. O schopnosti dočíst trošku rozvitější větu do konce a jí porozumět je v tomto případě asi škoda mluvit

alca
148 příspěvků 27.02.06 05:16
Skoda

Chtela bych vyjadrit svuj nazor a vnitrni pocity. Plne souhlasim s Possum a Alec a v budoucnu budu Labuznika jen sledovat z dalky. Omlouvam se za diatriku.

Podskalacka
109 příspěvků 27.02.06 05:50
...

asi „za diakritiku“.

possum
464 příspěvků 27.02.06 14:19
Vladko,

nemylim-li se, jmena se psala s velkym pismenem (to jen tak mimochodem:-))) >ale jen málo z nás je dokáže přijmout a poděkovat, když ho na ně někdo upozorní…holt nejsme všichni stejní…<
Kazdy kdo me opravil, ti potvrdi, ze jsem byla za opravu vdecna. A taky jsem si ponejvic to slovo pamatovala pro priste.
38 let jsem nebyla nucena psat ci mluvit spisovne cesky. Takze byt to je moje materstina, muzu ted mit potize. Tim na toto tema koncim, protoze jinak se to vivyne v dalsi zabomysi valku.

Osceola
217 příspěvků 02.03.06 17:50
Vaření nebo školení?

Taky si myslím, že jde především o obsah receptů. Pravopisná nebo stylistická chyba se dá lehce opravit. Ti, kdo píší vlastní recepty jsou tím pádem ve větším riziku, že někdy chybku udělají.
Kdo jen recepty opisuje, kopíruje, v komentářích místo holých vět, natož rozvitých, používá jen otřepané smajlíky typu ;o), tak moc chyb nenadělá. Komandování, neustálé poučování a dělání z lidí neschopný negramoty, není podle mě na místě. Ale je to jenom můj názor a ten, aspoň doufám, ještě můžu svobodně a bez zášti v diskuzi vyjádřit.

Bali
1254 příspěvků 02.03.06 19:48
Osceolo,

dik. Vyjadrilas i muj nazor.
A ber nasi „reditelku zemekoule“ s nadhledem.
Pro dnesek odchazim, neb nechci byti ukamenovana!

penda
4752 příspěvků 02.03.06 20:39
Hahahaha.......

tak Bali, TVOJE ani Osceoly rozhodně nejsem......a o Vás dvou si myslím následující:
píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp píp.....atd. …pokud by to Vaše slepičí mozečky nepochopily, pusťte si televizi…místo každého nevhodného slova odvysílaného před desátou se většinou ozývá jen píp píp píp..........

Bali
1254 příspěvků 02.03.06 21:13
Pipat umis hezky

a kvokat urcite taktez.
A dej uz lidem pokoj, myslis, ze jsou na tve vylevy stale vsichni zvedavy???

penda
4752 příspěvků 02.03.06 21:28
Bali,

to lezeš vždy jen na Labužníka proto, abys byla sprostá? Já si totiž jinak nestačila všimnout, že bys něco pro tento server udělala…svůj osobní postoj k Tvé inteligenci jsem Ti hodila do soukromé pošty..... .......pokud mne něco nezajímá, nečtu to, takže se zkus řídit tím samým…nezajímá Tě tento příspěvek? Tak sem nelez a nečti ho…jak jednoduché řešení, že?…na to bys mohla přijít sama, nemyslíš?

Bali
1254 příspěvků 02.03.06 21:31
A vis, ze mne to zajima??

Protoze Lab byl kdysi supr vec a chodila sem spousta bajecnych lidi, ktere tys svyma urazkama uplne odrovnala!
A lidi tu nejsou povinny neco psat. Je plno lidi ktery sem chodi jen pro recepty. Ty sem sice pises ,ale hlavne tu stale nekoho opravujes, poucujes, buzerujes a urazis.
Tak si v tom pokracuj. Je videt , ze to mas v naplni zivota.
A to cos mi poslala postou , si uz tu kdysi jednou zverejnila tak nevim proc najednou ty tajnosti. Nazdár!

penda
4752 příspěvků 02.03.06 22:16
Sotva otevřeš ústa...

už žvaníš, urážíš a napadáš druhé…víš o tom, že tady nikomu, ale nikomu nechybíš?…Aspoň jsem si nevšimla, že by tu po Tvé přítomnosti někdo toužil.....a pokud Tě tento příspěvek zaujal, tak to, co jsem napsala splnilo svůj účel, tak nevím, o co Ti go…

penda
4752 příspěvků 02.03.06 22:20
P.S.

…a spoustu báječných lidí sem chodí stále, jenže ty je neznáš, protože když přijdeš, tak jen napadáš práci druhých a nestaráš se o to, kdo a co pro tento server dělá.....místo toho žvanění radši něco uvař, uděláš líp…

danda  03.03.06 07:54
Jak psát recepty

S češtinou problémy nemívám, přesto vlastním několikery pravidla a se zájmem se podívala i na odkazy Vladky. Jak je možné, že z vlídnosti jedné osoby vznikne taková snůška nehezkých komentářů ? Asi jsem stará a fakt už nerozumím tomuto světu, já osobně jsem ráda, když mi někdo ukáže další cestu k poznání, vzdělání atp. :-)
Jinak Bali : možná, že by jsi se opravdu měla podívat a oprášit češtinu, hrubé chyby nejsou hezké ani na netu :-)

marmelada
1643 příspěvků 03.03.06 10:21
Musím přiznat,

že ačkoliv se většinou snažím psát spisovně a číst si po sobě to, co stvořím, občas mi nějaká chyba ujede. Pokud je to v receptu, ráda přijmu upozornění některého pozorného labužníka a recept opravím. Horší je to v diskusi, ta je neopravitelná a pak se musím zpětně stydět. Taky to bývají hrůzy, že bych neřekla, že jsem schopná je vytvořit.
Osceola píše, že se při přepisování receptů člověk neujede - tedy alespoň tak jsem to pochopila, ale myslím, že i tak se může stát chyba. Musím říci, že recepty některých labužníků nesou jasné známky toho, že je po sobě nepřečetli. Jsem přesvědčená, že to vypovídá hlavně o nich, že hlavně jim nezáleží na tom, jaký obrázek si o nich čtenáři udělají. Pochopím když píše kostrbatou češtinou cizinec a přijde mi to i roztomilé, ale hrubky od Čecha mi roztomilé opravdu nepřijdou. Proto děkuji Vlaďce za boj za lepší češtinu na těchto stránkách. A děkuji předem všem labužníkům za případné připomínky k mým chybám.

penda
4752 příspěvků 09.03.06 22:34
Skloňování

skloňuj!

esmeralda
4813 příspěvků 10.03.06 05:16
Skloňuj....

Díky Vladko, opět to šlo do mého „Koutku češtiny“. Jednou se to bude jistě hodit. Nejsem totiž tak chytrá abych se občas nemohla něco přiučit.

penda
4752 příspěvků 10.03.06 06:38
Esme,

taky mne objevení té stránky potěšilo, opakování jest matkou moudrosti, jak jsme slýchávali ve škole a navíc mám dítko školou povinné… ;o)

AbiesAlba
400 příspěvků 10.03.06 08:23
Skloňování

Vlaďko, díky za odkaz, dokonce mi to vyskloňovalo slovo streamer a bivak. Což nejsou typická česká slova.

penda
4752 příspěvků 10.03.06 08:35
;o)

tak to je fajn.....mladej taky prohlásil, že začne psát úlohy před monitorem…;o)

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz