Jak čistit stříbro?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Papaja  06.04.05 12:32
Jak čistit stříbro?

Teď ale nemyslím příbory, ale prstýnky, náušnice, řetízky a tak…

Potřebuji pár „zaručených“ rad od zkušených.....
 Díky

Reklama

Reklama

Reakce:

Vali
1326 příspěvků 06.04.05 15:12
Papajo

nevím, jestli by to fungovalo u stříbra, ale zlaté šperky dám do hrnečku s vodou, přidám kousek alobalu, dále trochu Jaru nebo Puru na nádobí, povařím, po vyndání přeleštím flanelem a prstýnky a naušnice jsou jak nové. Zkus to se stříbrem, třeba to vyjde, pokazit tím snad nic nemůžeš. Přeji vysoký lesk - Vali.

penda
4752 příspěvků 06.04.05 16:04
zaručená rada...

je nechat vyčistit v klenotnictví, podomácku jsem zkoušela pár variant, ale nikdy to stříbro nebylo takové jako od profesionálů…zubní pasta, horká lázeň s Jelenem (jádrové mýdlo) a trochou čpavku, prodávávala se taková růžová vata, myslím Auron se jmenovala..a ta byla docela super (jestli to je ještě na pultech, nevím)…také cigaretový popel (na kousek vaty ho dát a cídit..hihi)..také se říkává, že pomáhá křída, nastrouhaná s lihem, tu jsem nezkoušela, to nevím…a ještě existuje takový zázrak, prý…do nějaké nádobky vhoď např. hliníkovou lžičku (nebo kus nějakého hliníkového plíšku), na to nalij hodně vařící vodu, nejlépe právě vroucí a hoď do toho prstýnek, náušnici…řetí­zek..Údajně má během několika minut zašlost stříbra zmizet, pak to jen opláchneš, otřeš a vycídíš nějakým hadříkem..fla­nelem..A fígl, abys to příště nemusela leštit, je potřít stříbrné předměty bezbarvým lakem na nehty, jednak je to údajně hygienické a jednak to zabrání zašlosti…nevím, osobní zkušenosti s tím nemám ;-)

penda
4752 příspěvků 06.04.05 16:49
Tak jsem to právě zkusila...

tu hliníkovou lžičku, efekt to určitě má, ale asi by se to muselo dělat víckrát za sebou anebo nemít to stříbro moc zašlé, bylo patrné, že ze stříbra padá bordel, který zůstal v misce..ale našla jsem Ti i něco na netu:

**Čištění stříbra **
Dotaz: Chtěl jsem se zeptat na jeden zajímavý jev ukázaný v televizní reklamě. Před časem běžela reklama na výrobek, který měl tvar desky, položil se do teplé vody, nasypala se sůl a v této lázní bylo možno bezproblemově čistit stříbrné předměty. Prý se v samotné vodě nic nedělo, až po přidání soli. Zajímalo by mě, na jakém principu tento proces fungoval. Odhadl bych, že šlo o elektrolýzu, deska a stříbrný předmět tvořily elektrody. (Adam Nováček)

Odpověď: Je to spíš otázka z chemie, odpovím, co vím a na zbytek se ptejte na Přír. fak. UK či podobně. Černání stříbra je způsobeno hlavně černým sulfidem Ag2S, který se vytváří na povrchu kovu pod vlivem sirovodíku (vznikajícího hnitím org. látek) nebo jiných látek schopných uvolňovat síru (allylsulfidy z cibule a česneku apod.). Pokud sirník rozpustíte a tím odsttraníte, vynikne původní stříbrný lesk (do té doby, než se to znova znečistí). Ag2S je nerozpustný ve vodě a v běžných rozpouštědlech, rozkládá se kyselinami nebo ho lze rozpustit vytvořením různých thiokomplexů, nebo ho lze nejprve oxidovat na síran Ag2SO4, který je sice taky velice málo rozpustný, ale už to přece jen jde mírnějšími prostředky, anebo lze konečně použít elektrolytické oxidace (na Ag2SO4) či redukce (na Ag kovové). A ten poslední případ zřejmě nastává. Jednou elektrodou je tác, druhou je přímo čištěný předmět, elektrolytem je právě ona sůl z reklamy, a buď pomáhá rozpouštět Ag2S na komplexy, nebo oxidovat nebo redukovat.
(J.Obdržálek)

penda
4752 příspěvků 06.04.05 16:52
Tak jsem to právě zkusila...

tu hliníkovou lžičku, efekt to určitě má, ale asi by se to muselo dělat víckrát za sebou anebo nemít to stříbro moc zašlé, bylo patrné, že ze stříbra padá bordel, který zůstal v misce..ale našla jsem Ti i něco na netu:

**Čištění stříbra **
Dotaz: Chtěl jsem se zeptat na jeden zajímavý jev ukázaný v televizní reklamě. Před časem běžela reklama na výrobek, který měl tvar desky, položil se do teplé vody, nasypala se sůl a v této lázní bylo možno bezproblemově čistit stříbrné předměty. Prý se v samotné vodě nic nedělo, až po přidání soli. Zajímalo by mě, na jakém principu tento proces fungoval. Odhadl bych, že šlo o elektrolýzu, deska a stříbrný předmět tvořily elektrody. (Adam Nováček)

Odpověď: Je to spíš otázka z chemie, odpovím, co vím a na zbytek se ptejte na Přír. fak. UK či podobně. Černání stříbra je způsobeno hlavně černým sulfidem Ag2S, který se vytváří na povrchu kovu pod vlivem sirovodíku (vznikajícího hnitím org. látek) nebo jiných látek schopných uvolňovat síru (allylsulfidy z cibule a česneku apod.). Pokud sirník rozpustíte a tím odsttraníte, vynikne původní stříbrný lesk (do té doby, než se to znova znečistí). Ag2S je nerozpustný ve vodě a v běžných rozpouštědlech, rozkládá se kyselinami nebo ho lze rozpustit vytvořením různých thiokomplexů, nebo ho lze nejprve oxidovat na síran Ag2SO4, který je sice taky velice málo rozpustný, ale už to přece jen jde mírnějšími prostředky, anebo lze konečně použít elektrolytické oxidace (na Ag2SO4) či redukce (na Ag kovové). A ten poslední případ zřejmě nastává. Jednou elektrodou je tác, druhou je přímo čištěný předmět, elektrolytem je právě ona sůl z reklamy, a buď pomáhá rozpouštět Ag2S na komplexy, nebo oxidovat nebo redukovat.
(J.Obdržálek)

Labužník MarťaS.02
9 příspěvků 06.04.05 18:53
Čištění stříbra

Já mám vyzkoušené toto čištění. Do plecháčku dám podle množství stříbra vodu, jedlou sodu, stříbro a dám vařit. Chce to u toho stát a míchat, protože při zahřívání začne soda jakoby utíkat (jako mléko, pěnit a pak už víš co by následovalo ), nechám chvilku provařit a potom opláchnu studenou vodou. pokud je stříbro hodně špinavě mělo by to být na vodě vidět.

kltko  06.04.05 19:44
Papajo,

striebro sa okrem rôznych vatičiek čistilo originál „čističom striebra“ - zriedený roztok kyseliny sírovej. (myslím že 5%). Predával sa v 50 (100 ?) ml fľaštičkách.
Keď nenájdeš, zrieď akumulátorovú kyselinu 1:5 vodou.
Nechaj postáť 10 - 15 minút, dobre opláchni.

Toto čistí začernané striebro (nižšie spomínaný sulfid strieborný). Bežnú špinu (prach, telesný maz…) použi saponát - neriedený a mäkkú zubnú kefku.

A určite sa poohliadni po okolí, ak máš niekoho známeho v labáku, spýtaj sa, či majú ultrazvukovú vaničku. Do nej naleješ buď saponát a necháš 5 - 15 minút bzučať, prípadne vložíš striebro v roztoku kyseliny vo vhodnej sklenenej nádobe.

Pozor na retiazky!!!
Do ultrazvuku musia ísť pevne natiahnuté napríklad na vhodnom obdĺžniku z plastu. Inak sa ti beznádejne zamotajú!!!
Ostatné šperky a strieborné predmety sa dajú čistiť bezproblémovo.
(ultrazvukom čistia práva klenotníci, napríklad aj okuliare v saponátovom roztoku)

Labužník MarťaS.02
9 příspěvků 06.04.05 19:55
Dodatek

Ještě jsem zapoměla, že míchám hliníkovou lžičkou. Nevím proč to tak je, ale takhle jsem to „koupila“ a tak mi to funguje a tak to prodávám dál.

ogroats
64 příspěvků 06.04.05 22:39
Starý recept

Moje babička vždycky čistila stříbro čerstvě utrženou přesličkou a blejskalo se jako psí kulky. A protože jsem už i já starej, tak to bylo hodně dávno. Třeba dneska v tý postmoderní době už není to stříbro takový, jako bejvalo, o přesličkách nemluvě…

esmeralda
4813 příspěvků 06.04.05 23:23
Starý recept - O'Groats

Přesličky a plavuně… to taky pamatuju… Ha ha.

Labužník Sarka
433 příspěvků 07.04.05 00:40
Preslicka

Tu jsme pouzivali na taborech k cisteni esusu.

kltko  10.04.05 14:34
Papajo,

tak ten tekutý čistič striebra je stále v predaji - aspoň v tesku som ho videl. Zmes kyseliny sírovej, tiomočoviny a tenzidov. Čo som ho používal, fungolval dobre.

LuciiK
29 příspěvků 14.04.05 15:12
Bílé zlato-Kltko

Myslíš,že bych mohla do toho roztoku,co se o něm zmiňuješ strčit i bílé zlato?Dostala jsem totiž od staré tety prstýnek z bílého zlata a s brilianty.Chtěla jsem ho nechat vyčistit ve zlatnictví,ale tam mi to odmítli kvůli těm briliantům,že prý měli případ,že vyčistili prsten s briliantem a za čas se s nima ženská soudila,že ji tam místo briliantu dali sklo…

kltko  14.04.05 15:25
LuciiK

klenotnícke termíny ako biele zlato sú mi ako chemikovi vždy záhadou :o)

ak je to zlato zmiešané so striebrom určite môžeš, ak je to niečo iné - napríklad platina, určite to tým nepoškodíš, ale ani nevyčistíš, lebo to je zmes práve na odstránenie toho špecifického začernania striebra.
V tomto prípade odporúčam skôr ten saponát a mäkkú zubnú kefku, alebo nájsť kamaráta ktorý má v labáku ultrazvuk a môžeš si to urobiť vlastnoručne, pod osobným dohľadom.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz