Francouzské názvy jídel

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Idaho
2 příspěvky 17.10.07 09:43
Francouzské názvy jídel

Ahoj,
jsem začínající překladatelka a začínající labužník a můj dotaz je také mimo mísu, ačkoliv se jídla dotýká velmi. Překládám francouzskou knihu s radami pro domácnost a došla jsem do části „kuchyně“. Chtěla bych se zeptat, jestli pojmy jako supreme de poulet, fricassé, oeufs poché, bouillon gras, bouillon aromatisé mají nějaký český ekvivalent. Vím, jak ta jídla vypadají a jak se dělají, jen nevím, jak je nazvat českým slovem (nebo zda nechat slovo francouzské). Osobně myslím, že žádný ekvivalent nemají, ale chtěla bych si to ověřit.
 Díky

Reklama

Reklama

Reakce:

KUHTIK
39 příspěvků 17.10.07 13:54
Francouzské názvy jídel- české názvy

Uvedené pojmy jdou pochopitelně přeložit. Aby však název odpovídal co nejvíce originálnímu, je dobré znát celý recept. Z jeho obsahu se většinou název po přeložení dá snadno dovodit. Např. supreme de poulet - může být nejkvalitnější kuře, fricassé- nakládané maso, oeufs poché - vaječná kapsa, vejce v kapse, bouillon gras - tučný ( mastný) bujón, bouillon aromatisé - kořeněný, aromatický bujón. Zda nechat originální název je otázkou. Vzhledem k tomu, že knihu překládáte, nebylo by podle mého názoru vůbec na škodu ponechat originální název, doplněný českým názvem. Např. fricassé - nakládané maso. (nakládané v čem či s čím).Snad je to srozumitelné. Jinak přeji mnoho úspěchů při překládání.

buraci
1136 příspěvků 17.10.07 15:39
No nevim, KUHTIKU...

… ale supreme de poulet jsou kureci prsa osmazena a podavana se smetanovou omackou udelanou z vypeku, fricasse jsou kousky nejcasteji drubeziho masa se smetanovou omackou a pripadne houbami, zeleninou atd., oeufs poche jsou ztracena vejce, presnou definici bujonu bude urcite vedet Bali… Jinak ja bych urcite ponechala francouzske nazvy, tam kde to ma vyznam, treba fricasse, a doplnila vysvetlivkou.

Bali
1254 příspěvků 18.10.07 08:43
...

rada vypomohu ;-)
Napr. oeuf poche nejsou urcite vejce v kapse, ale spis posirovana vejce.
Idaho pisni mi do soukrome posty ;-)

Bali
1254 příspěvků 18.10.07 09:20
Buraci

je videt, ze se taky vyznas ;-)

Idaho
2 příspěvky 18.10.07 20:07
...

Diky za vsechny odpovedi, pomohly mi.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz