Estragon francouzský

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Jenofefa
1315 příspěvků 03.08.05 16:13
Estragon francouzský

Téměř přesně před dvěma lety jsem měla tenhle dotaz . A vím tedy, že mám shánět estragon francouzský. A ptám se znovu: nemáte někdo sazeničku?
A další dotaz z bylinkového soudku je na téma řeřicha. Jako každý na jaře vysévám na buničinu drobná semínka řeřichy a krájím drobounké niťovité bylinky na chleba s máslem, na posypání salátu… Moc mi chutná jejich štiplavé křenové aroma. Ale vždycky s úžasem koukám na zahraniční předpisy na řeřichový salát - pokud je tam fotografie, ukazují rostlinky s daleko většími lístečky, než má řeřicha u mne na okně. Já než bych vypěstovala množství vhodné na salát, tak bych musela mít plantáž a ne mističku na okně. Je mi jasné, že se nejedná o lichořeřišnici, i když ta je rovněž jedlá. Ale nevím, jestli ty zahraniční předpisy počítají s jiným druhem, než je ta, která se u nás prodává, nebo jak to vlastně je. Poučte mne prosím.

Reklama

Reklama

Reakce:

Labužník TinaH02
46 příspěvků 04.08.05 13:59
...

Labužník TinaH02
46 příspěvků 04.08.05 14:12
Jenofefo,

trefila ses, jedna se o jinou rostlinu. Jde o potocnici lekarskou (Nasturtium officinale), drive nazyvanou rericha potocni. V zahranicnich receptech je potocnice casto pouzivana (oblibena je napr. hodne ve Francii a Anglii), v prekladech techto receptu do cestiny se ale vetsinou objevuje jen chybne „rericha“ (anglicky rericha = cress, potočnice = water cress). A my potom koukame, ze mame vzit 2 svazky rerichy, listy natrhat a udelat salat pro 3 lidi . Vice info o potocnici najdes napr. tadytady

Take jsem se po ni pidila, ale bohuzel, v zelinarstvich ani supermarketech jsem ji neobjevila, zkousela jsem sehnat i seminka, ale taky marne… Co se pestovani tyce, taky jsem o tom cetla, vzpominam ale, ze neni prilis narocna, potrebuje hodne vody a neseje se na vatu nebo bunicinu, ale potrebuje hlinu…

Tak snad se ozve nekdo, kdo bude vedet, kde se da potocnice sehnat…

Jenofefa
1315 příspěvků 04.08.05 23:09
Děkuji

za osvětu, mně se to zdálo, že to není tak jednoduché, jak se zdá.

petromil
90 příspěvků 05.08.05 19:07
estragon

potočnici jsem taky nesehnala,ale když naseješ řeřichu na záhonek bude větší a v případě nouze se jí dá potočnice nahradit,estragon doma mám a voní nádherně,nevím který to je myslím,že ruský a ten je prý voňavější,a je to děsný plevel,muž ho nedáno posekal strunovkou a máme zase mlaďoučký estragon

Jenofefa
1315 příspěvků 08.08.05 18:54
Petromil,

psala jsem ti na Můj Labužník prosbičku o spolupráci při získání sazeničky estragonu

honza39
31 příspěvků 27.10.11 21:08
potočnice lékařská - Nasturtium officinale

Podle „Klíče k úplné květeně ČSR“, autor RNDr Josef Dostál, roste potočnice, cituji „prameny, potoky, nížiny až hory, roztroušeně“.Ještě jsem ji neviděl, ani neochutnal.
Podobná, podle obrázku, je ale řeřišnice hořká, Cardamine amara.Tu znám velmi dobře, výskyt, podle stejné knihy, " prameniska, potoky, olšové luhy, nížiny až podhůří".Určitou dobu jsem si ji pletl s potočnicí.Kon­kretně se vyskytuje v lužních lesích na Třeboňsku. Má podobnou chuť jako lichořeřišnice - jako trochu jemnější křen, vůbec není hořká, jak uvádí její druhový název.Obvykle roste ve větším množství, takže natrhat si na salát není problém.
Problém by asi byl chtít ji pěstovat - roste vlastně ve vodě a její výskyt je sezonní - po odkvětu a dozrání semen ji sežerou brouci a zbytek se rozpadne ve vodě..Je tedy třeba sbírat ji před květem, kdy má nejvíc zelené hmoty.

esmeralda
4813 příspěvků 27.10.11 22:53

Já mám ráda tuhle: http://en.wikipedia.org/wiki/Tropaeolum
Do názvosloví se nepouštím, nechám to Honzíkovi, on tomu rozumí lépe.
Tento druh u nás roste planě kolem potoků, ale lidé pěstují i na rahrádce, prtože jí dodá barvu a svěžest.
Náročná na pěstování určitě není, neboť přežívá i na zahradě mého syna a to je definitivní test. Kupodivu snáší dobře i letní vedra.
Používám nejen do salátů. Květy se dají zdobit i sladké věci, např. dorty. Celá rostlina je jedlá.

di
2451 příspěvků 27.10.11 23:23

Esme, na té wiki stačí jen vlevo přepnout jazyk, česky je to tady: http://cs.wikipedia.org/…9i%C5%A1nice

esmeralda
4813 příspěvků 28.10.11 01:06

Di, díky. Zapomínám na to.
Aspoň si mohu procvičit překlady slov jako rod, čekeď, kmen atd… časem se to vypařilo.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz